výletníček levh výletníček prah
Tipy na výlet pro rodiny i jednotlivce, možnosti ubytování, rekreace a dovolené, hrady a zámky, zajímavá místa vhodná k navštívení. mapa CR Jihočeský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Pardubický kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Ústecký kraj kraj Vysočina Jihomoravský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj
         
zámky - levd zámky - prad
dovolená - bslo001 dovolená - bslo002 dovolená - bslo003 dovolená - strslo zámky - strslo02 hrady - bslo004 zámky - bslo005 dovolená - bslo006
 
Tipy na výlet, dovolená v ČR - podle krajů 
Vloženo Foto = Fotografie

 
 

Dům zbrojnošů na Svojanově

Tisk E-mail
Dům zbrojnošů na Svojanově

   Hrad Svojanov o nastávajícím víkendu 17. a 18.3.2012 představí veřejnosti obnovený dům zbrojnošů. Unikátní prostory se v rámci prohlídek otevřou návštěvníkům v plné míře poprvé v historii hradu.

 

Dům obsahuje dva velké sály nad sebou a hodnotné podkrovní prostory. V přízemním sále je nyní instalována výstava historických klasicistních dveří z Poličky. Horní sál bude sloužit jako expozice života hradní posádky na konci 15. století. Návštěvníci zde uvidí dobové zbroje, brnění či zbraně. Vystavená sbírka představuje přehlídku chladných zbraní, užívaných od 14. do 16. století, sekyry, halapartny, cepy s ostrými hroty či například kopí s železnými špicemi. Sálu však dominují zbroje - rakouská jezdecká leštěná zbroj a pěšácká trabantská půlzbroj. Raritou je také kroužková košile sestavená z 16 000 kroužků.

Svojanov Dům zbrojnošů

  Pro děti a zejména školní výlety bude velmi atraktivní, že některé předměty si budou moci vyzkoušet či alespoň potěžkat. Velkou zajímavostí je přehlídka starých her, mezi nimiž jsou například vyřezávané šachy nebo karty na ručním papíře. Z horního sálu návštěvníci vstoupí do krovů s původními prvky z 15. století. V tomto prostoru se výhledově plánuje výstava modelů jednotlivých typů střešních krovů.

 

 

Dům zbrojnošů nechal postavit někdy po roce 1471 Ješek Svojanovský z Boskovic. K jeho stavbě se vztahuje pověst o správci Rašínovi, který byl velmi krutý na dělníky budující dům. Proto musí po smrti každou půlnoc objíždět hrad na ohnivém býku. Podle romantické legendy byly v přízemí domu konírny a v prvním patře obydlí hradní posádky. Protože budova nemá komíny, měla být vyhřívána pouze teplem z koní. Horní sál byl velmi strategickým místem, odkud měli obránci hradu přístup na jednotlivé hradební ochozy. Dům zbrojnošů má zachovaná původní gotická a renesanční kamenná ostění, kované dveře z konce 15. století, gotickorenesanční fasády s malovaným kvádrováním. V interiérech jsou původní trámové konstrukce z 15. století a omítky ze století 17. Zatímco interiéry již rukami restaurátorů prošly, vnější plášť bude obnovován až do letních měsíců. Interiéry domu nebudou sloužit jen prohlídkám, budou se zde pořádat i nejrůznější akce, koncerty, umělecká vystoupení, svatební obřady a oslavy, semináře a další obdobné akce.
 
Dle mínění památkářů patří dům zbrojnošů díky vysokému stupni zachování k nejvýznamnějším památkám v zemi. Svou autenticitou je srovnatelný například s královským palácem na Bezdězi. Ve své původní podobě a stavu se dům dochoval zejména proto, že nikdy později nebyl přestavován. Po ztrátě nutnosti obranyschopnosti hradu byl využíván jen k hospodářským účelům a nakonec sloužil jako sýpka.

 

Otevřeno

   březen

  so, ne

   10.00 - 17.00 hod.

   duben

 út - ne, st. svátky

     9.00 - 17.00 hod.

   květen, červen

  po - ne

     9.00 - 17.00 hod.

   červenec, srpen

  po - ne

     9.00 - 18.00 hod.

   září

  út - ne

     9.00 - 17.00 hod.

   říjen

  út - ne, st. svátky

     9.00 - 17.00 hod.

   listopad

  so, ne, st. svátky

   10.00 - 17.00 hod.

   prosinec do 12.12.

  so, ne

   10.00 - 17.00 hod.

   

Svojanov

Foto: hrad Svojanov 

 

Umístìní: Pardubický kraj

Odkazy: Svojanov

 
< Předch.   Další >


 
E-počasí.cz
 
rekreace - bslo03 rekreace - bslo04 zámky - bslo05 výlet - strslo03 zámky - strslo04 rekreace - bslo06 výlet - bslo07 hrady - bslo08