výletníček levh výletníček prah
Tipy na výlet pro rodiny i jednotlivce, možnosti ubytování, rekreace a dovolené, hrady a zámky, zajímavá místa vhodná k navštívení. mapa CR Jihočeský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Pardubický kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Ústecký kraj kraj Vysočina Jihomoravský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj
         
zámky - levd zámky - prad
dovolená - bslo001 dovolená - bslo002 dovolená - bslo003 dovolená - strslo zámky - strslo02 hrady - bslo004 zámky - bslo005 dovolená - bslo006
 
Tipy na výlet, dovolená v ČR - podle krajů 
Vloženo Foto = Fotografie

 
 

Hrad Svojanov v červnu 2021

Tisk E-mail
Řezbáři na Svojanově

   Hrad Svojanov nás zve k návštěvě. Na celý červen je připravený bohatý program, např. Pohádkové dny.

 

 

Dny pohádek - 5. a 6. června 2021 - Setkání s pohádkovými postavami budou interaktivní. Účastníci prohlídek by tedy měli počítat s tím, že budou vtažení do děje. Prohlídky jsou vhodné jak pro rodiny s malými dětmi, tak i pro všechny dospělé, kteří mají rádi pohádky. Na tyto speciální prohlídky není nutné se předem objednávat. Budou vycházet v poměrně krátkých intervalech.
 
 Královské slavnosti - 26. a 27.června 2021 - vzdají na hradě hold Přemyslu Otakarovi II.
 Jsou důkazem, že na hradě na tohoto významného panovníka, zakladatele Svojanova, nezapomínají. Hlavní část slavností se odehraje v srdci hradu, tedy na hlavním nádvoří. Návštěvníci se pobaví u historického příběhu z dob vlády Přemysla Otakara II. O pobavení krále a samozřejmě i výletníků se postarají členové spolku Honorata. Nebudou chybět souboje mezi královskými vojáky a hradní osádkou. Sukně rozvlní tanečnice a svůj um předvedou i bubeníci.
 
 Milovníci historie nepřijdou po dobu slavností ani o komentované prohlídky empírového paláce, který je stylizovaný do 2. poloviny 19. století, tedy do doby, kdy se na hradě naposledy žilo. Přístupná budou samozřejmě také středověká sklepení, opředená legendami a pověstmi, mučírna a dům zbrojnošů. Odpočnout si mohou v zahradách nebo vystoupat na hlásku, kde se otevírá nádherný výhled do kraje.

Jak už bývá na Svojanově zvykem, pro výletníky jsou nachystané také novinky. „Získali jsme sbírku dvou set kusů loveckých trofejí. Vyzdobili jsme jimi pánské pokoje v empírovém paláci hradu,“ uvádí Miloš Dempír. Část trofejí dekoruje stěny také hlavního sálu domu zbrojnošů.
V letošním roce nechybí ani zajímavá výstava. Od měsíce června je zpřístupněná speciální expozice nazvaná „Život v secesi“. Výstavu najdou návštěvníci v galerii v předhradí v prostorách bývalých koníren. Na své si přijdou milovníci historie, romantici, ale i všichni ostatní včetně dětí. „Populárně naučnou formou se dozvědí spoustu zajímavostí o životě v této době. K vidění je nejen vybavení domácností, pokojů, ale také dobové oděvy i různé drobnosti používané ke každodennímu životu té doby,“ doplňuje kastelán. Výletníky potěší nejen to, jak se dámy, páni i děti v době secese oblékali, ale najdou zde i spoustu zajímavých rad z dobových časopisů, například jak má být vkusně upravený stůl, jak se chová slušný člověk při jídle, co je zdvořilé, i jak trestati dítky.

A proč právě secese? „Toto období jsme vybrali proto, že se jedná o období, kdy se na hradě naposledy žilo. Výletníci po prohlídce hradních interiérů mohou navštívit ještě galerii, kde výstava na prohlídku naváže a ukáže spoustu bližších detailů o životě té doby,“ říká Miloš Dempír. Pokud do turistické sezony nezasáhnou nečekané události, výstava potrvá přes celé léto až do září.           
 
Uskutečnění kulturních akcí, které správa hradu naplánovala, je závislé na rozvolňování vládních opatření.
 
Bližší informace zájemci získají také na Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny nebo na telefonním čísle 461 744 124.  
Hrad má v červnu brány dokořán od 9 do 17 hodin, od července pak až do 18, a to každý den včetně pondělí.
 

Odkazy: Svojanov

Umístìní: Pardubický kraj

 

   


 
< Předch.   Další >


 
E-počasí.cz
 
rekreace - bslo03 rekreace - bslo04 zámky - bslo05 výlet - strslo03 zámky - strslo04 rekreace - bslo06 výlet - bslo07 hrady - bslo08