výletníček levh výletníček prah
Tipy na výlet pro rodiny i jednotlivce, možnosti ubytování, rekreace a dovolené, hrady a zámky, zajímavá místa vhodná k navštívení. mapa CR Jihočeský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Pardubický kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Ústecký kraj kraj Vysočina Jihomoravský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj
         
zámky - levd zámky - prad
dovolená - bslo001 dovolená - bslo002 dovolená - bslo003 dovolená - strslo zámky - strslo02 hrady - bslo004 zámky - bslo005 dovolená - bslo006
 
Tipy na výlet, dovolená v ČR - podle krajů 
Vloženo Foto = Fotografie

 
 

Levhartí trojčata v zoo Jihlava

Tisk E-mail
Levhartí trojčata v zoo Jihlava

   ZOO Jihlava se 29.května 2012 rozrostla o trojčata vzácných asijských kočkovitých šelem levhartů sněžných (Uncia uncia). Zatím obývají zázemí, ale v průběhu prázdnin, budou již k vidění.

 

  Osmiletý otec Makan se narodil v německém Tierparku Berlin, jeho o dva roky mladší partnerka Ada je jihlavskou rodačkou.  Celkem již 18 mláďat tohoto druhu jen potvrzuje, že v chovu a odchovu těchto ohrožených kočkovitých šelem patří Zoo Jihlava ke světové špičce. O tom svědčí i fakt, že loňská a letošní mláďata se zde narodila již v druhé generaci.

   

levharti

 

Levhart sněžný je samotářský lovec obývající nejvyšší hory světa (vyskytuje se v hornatých částech Asie – od Afghánistánu po západní Čínu). Jeho hustá, nádherně vybarvená srst ho chrání proti spalujícím paprskům letního slunce stejně jako proti mrazivé zimě. Březost u levhartů trvá čtrnáct týdnů, mláďata jsou tmavší než jejich rodiče. Zhruba ve dvou měsících začínají přijímat pevnou potravu, matka je však stále ještě kojí.
Navzdory veškeré mezinárodní ochraně je irbis dosud pronásledován pro svou krásnou kožešinu. Člověk také snížil stavy živočišných druhů, které jsou jejich kořistí (horské kozy a ovce, jeleni a divoká prasata. Ve volné přírodě se tedy v dnešní době vyskytuje poměrně nízká populace. Mezinárodní konzervační unie (IUCN) odhaduje maximálně šest a půl tisíce sněžných levhartů, jejich populace bohužel stále klesá.
Kromě jihlavské zoo chová tento druh v České republice ještě Zoo Ostrava, Liberec, Plzeň, Ústí nad Labem a Chomutov.
Letošní mláďata (dva samečci a jedna samička) zatím nemají jména, jejich křtiny se chystají na oslavy 55. výročí jihlavské zoo 11. srpna 2012.

 

Odkazy: ZOO Jihlava

Umístìní: Vysočina

 
< Předch.   Další >


 
E-počasí.cz
 
rekreace - bslo03 rekreace - bslo04 zámky - bslo05 výlet - strslo03 zámky - strslo04 rekreace - bslo06 výlet - bslo07 hrady - bslo08