výletníček levh výletníček prah
Tipy na výlet pro rodiny i jednotlivce, možnosti ubytování, rekreace a dovolené, hrady a zámky, zajímavá místa vhodná k navštívení. mapa CR Jihočeský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Pardubický kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Ústecký kraj kraj Vysočina Jihomoravský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj
         
zámky - levd zámky - prad
dovolená - bslo001 dovolená - bslo002 dovolená - bslo003 dovolená - strslo zámky - strslo02 hrady - bslo004 zámky - bslo005 dovolená - bslo006
 
Tipy na výlet, dovolená v ČR - podle krajů 
Vloženo Foto = Fotografie

 
 

Mláďata v zoo Jihlava

Tisk E-mail
Mláďata v zoo Jihlava

   Zpráva ze zoo Jihlava 23.2.2012 - Mláďata v africké vesnici. Tuhý mráz ani následná nadílka sněhu zvířatům v jihlavské zoo zdá se nevadí – v africké vesnici Matongo se radujeme hned z několika mláďat:

 

 

První mládě přibylo u kaloňů zlatých (Pteropus rodricensis) v noční chýši 8. února. Březost u tohoto druhu letounů trvá zhruba šest měsíců, mládě nosí samička na těle a kojí ho dva až tři měsíce.

 V jihlavské chovné skupině kaloňů je po lednovém transportu pěti samců do holandské zoo Amsterdam celkem 6 samců a 11 samic, k nim přibylo zatím jedno letošní mládě.  Vzhledem k tomu, že tento ohrožený druh úspěšně rozmnožuje pouze několik zoologických zahrad na světě, je každý úspěšný odchov dalším krokem k zajištění jeho trvalé existence.
Kaloň zlatý je nazýván též kaloň rodriguezský – jeho původní domovinou je ostrov Rodrigues v Indickém oceánu. Převážně kvůli ničení jeho přirozeného prostředí je zařazen do několika mezinárodních záchovných programů.

Kaloň

Kaloni patří do jednoho ze dvou podřádů letounů, což jsou savci příbuzní netopýrům. I jejich tělo se podobá netopýřímu, hlava ale připomíná lišku (v anglickém jazyce jsou nazýváni „Flying fox“ – létající lišky). Jsou býložravci, živí se převážně sladkými ovocnými plody. K orientaci využívají kromě zraku i echolokaci, což je schopnost navigace sluchem podle ozvěny jejich pískotu od okolních předmětů.
Kaloně zlaté chová v České republice kromě Jihlavy ještě Zoo Praha, Olomouc a Plzeň.

Ilustrační foto: Kaloň (dospělý kaloň zlatý) / Kateřina Kosová - zoo Jihlava

Lemur

  Zvídavý návštěvník může objevit také další letošní přírůstky – rodince lemurů kata (Lemur catta) se narodila zatím 2 mláďata - jedno spatřilo světlo světa 15. února, druhé o pět dní později. Otcem obou mláďat je tříletý samec, který do Jihlavy přicestoval v roce 2010 ze zlínské zoo, obě matky se narodily v Jihlavě. Lemurů kata je nyní v expozici celkem 13.

 

 Původní domovinou všech lemurů je ostrov Madagaskar, typickým znakem lemurů kata je dlouhý pruhovaný ocas, který jim nejen pomáhá udržovat rovnováhu při skocích, ale slouží také k dorozumívání ve vysoké trávě. Patří mezi býložravce, nejraději se živí ovocem.

Březost u lemurů trvá necelých 5 měsíců, mládě se hned po narození zavěsí za srst na břiše matky, asi po čtrnácti dnech potom „přesedlá“ na hřbet a vozí se jako na koni. Matka mládě kojí asi pět měsíců, v šesti měsících je už zcela samostatné. Lemuři kata, stejně jako ostatní druhy lemurů, patří do skupiny druhů ohrožených vyhubením.

Lemur

Ilustrační foto: Lemur, lemur-mamka (mládě maminka zatím schovává na břiše a zahřívá ho svým huňatým ocasem) / Kateřina Kosová - zoo Jihlava

 

Odkazy: zoo Jihlava

Umístìní: Vysočina

 
< Předch.   Další >


 
E-počasí.cz
 
rekreace - bslo03 rekreace - bslo04 zámky - bslo05 výlet - strslo03 zámky - strslo04 rekreace - bslo06 výlet - bslo07 hrady - bslo08