výletníček levh výletníček prah
Tipy na výlet pro rodiny i jednotlivce, možnosti ubytování, rekreace a dovolené, hrady a zámky, zajímavá místa vhodná k navštívení. mapa CR Jihočeský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Pardubický kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Ústecký kraj kraj Vysočina Jihomoravský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj
         
zámky - levd zámky - prad
dovolená - bslo001 dovolená - bslo002 dovolená - bslo003 dovolená - strslo zámky - strslo02 hrady - bslo004 zámky - bslo005 dovolená - bslo006
 
Tipy na výlet, dovolená v ČR - podle krajů 
Vloženo Foto = Fotografie

 
 

Mládě korunáče Sclaterova v zoo Liberec

Tisk E-mail
mládě korunáče Sclaterova

   Další mimořádný odchov si na sklonku letošního roku připsala ZOO Liberec. Jako jediná zoo v Česku totiž odchovala mládě vzácného korunáče Sclaterova (Goura scheepmakeri).

 

 

Korunáč  se vylíhnul už 7. prosince , ale chovatelé dalších 20 dní čekali, zda mládě bude životaschopné. V předchozích dvou letech totiž zoo již o několik čerstvě vylíhnutých korunáčů záhy přišla, protože jejich odchov je velmi náročný.
Korunáči jsou endemitem (nežijí v jiné oblasti) ostrova Nová Guinea, kde se vyskytují ve třech druzích, v zoologických zahradách jsou pak zapojeni do programu ochrany ohrožených druhů v rámci ESB (European Studbook, Evropská plemenná kniha). Podle dostupných informací (Červený seznam ohrožených druhů IUCN) v současné době populace korunáčů ve volné přírodě stále klesá (lov pro maso, ubývání přirozeného prostředí apod.), v zoologických zahradách (dle ESB) žilo na konci roku 2008 pouhých 81 jedinců, šest se v témže roce podařilo odchovat. Mládě korunáče je již k vidění v patře pavilónu tropů.

 

Co víme o korunáčích?
Korunáči se vyskytují ve 3 druzích na ostrově Nová Guinea. Korunáč Sclaterův se od ostatních korunáčů odlišuje červenohnědě zbarveným krkem a korunkou bez bílých znaků. Obývá suché i rozvodněné dešťové pralesy v nížinách i podhůří do nadmořské výšky 500 m.

Ve výšce 3,5 – 15 m nad zemí si staví hutná, pevná hnízda z dříví, palmových nebo obyčejných listů. Samice snáší jedno bílé vejce, ze kterého se po 28 dnech líhne holé mládě, odkázané na péči rodičů. Asi po měsíci opouští hnízdo a ve stáří 15 měsíců se už může rozmnožovat. Korunáč se živí semeny, bobulemi nebo spadlým ovocem.

 

 

 

   

 

 

 

 

 

Korunáč

 

 foto:

zoo Liberec

Umístìní: Liberecký kraj

Odkazy: ZOO Liberec

 
< Předch.   Další >


 
E-počasí.cz
 
rekreace - bslo03 rekreace - bslo04 zámky - bslo05 výlet - strslo03 zámky - strslo04 rekreace - bslo06 výlet - bslo07 hrady - bslo08