výletníček levh výletníček prah
Tipy na výlet pro rodiny i jednotlivce, možnosti ubytování, rekreace a dovolené, hrady a zámky, zajímavá místa vhodná k navštívení. mapa CR Jihočeský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Pardubický kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Ústecký kraj kraj Vysočina Jihomoravský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj
         
zámky - levd zámky - prad
dovolená - bslo001 dovolená - bslo002 dovolená - bslo003 dovolená - strslo zámky - strslo02 hrady - bslo004 zámky - bslo005 dovolená - bslo006
 
Tipy na výlet, dovolená v ČR - podle krajů 
Vloženo Foto = Fotografie

 
 

Mládě orlosupa v zoo Liberec

Tisk E-mail
Mládě orlosupa v zoo Liberec

   ZOO Liberec se po třech letech rozrostla o mládě orlosupa bradatého. Odchov malého orlosupa je o to vzácnější, že zvíře patří mezi tzv. reintrodukční druhy, tedy je zpět vypouštěno do volné přírody. 

 

 

ZOO Liberec má navíc naději odchovat ještě i další mládě od téhož páru (Božena a Pišta), což se naposledy povedlo v roce 2006.

Orlosup v zoo Liberec

 V obou případech je nutné doufat, že odchov nakonec bude úspěšný – kritických je zejména prvních 10 dní. Mládě se vylíhlo 4. února v rámci umělého odchovu, tedy v inkubátoru, kde je také už čtvrtý den rozkrmováno (myší holátka).

v inkubátoru, kde je také už čtvrtý den rozkrmováno (myší holátka). Pokud nenastanou komplikace, vloží jej ošetřovatelé už po víkendu pod orlosupí rodiče. Druhé mládě by se mělo vylíhnout na začátku příštího týdne, pokud se vše podaří, bude posléze umístěno pod náhradní rodiče v záchranné stanici u Vídně.
 

 V ZOO Liberec se od roku 2001 narodilo již 12 mláďat orlosupa bradatého, z toho 11 bylo vypuštěno zpět do volné přírody (italské Alpy – Argentera, francouzské Alpy – Mercantour, Španělsko – Cazorla).
Orlosup bradatý je zapojen do Evropského záchovného programu (EEP), a požívá tedy nejvyššího stupně ochrany. Globální populace (především euroasijská) podle odhadů dosahuje 2000 až 10000 jedinců, což odpovídá zhruba 1300 až 6700 dospělým kusům. V Evropě naproti tomu vědci odhadují jen asi 300 až 700 hnízdících párů a maximálně 2100 jedinců. Mezi největší hrozby ve volné přírodě patří tzv. nepřímé otravy (tj. požití otrávených návnad na šelmy), úbytek přirozeného prostředí, častý výskyt rušivých podnětů při hnízdění, úbytek potravy, ale například i kolize s elektrickým vedením či rameny větrných elektráren.

 

Odkazy: ZOO Liberec

Umístìní: Liberecký kraj

 
< Předch.   Další >


 
E-počasí.cz
 
rekreace - bslo03 rekreace - bslo04 zámky - bslo05 výlet - strslo03 zámky - strslo04 rekreace - bslo06 výlet - bslo07 hrady - bslo08