výletníček levh výletníček prah
Tipy na výlet pro rodiny i jednotlivce, možnosti ubytování, rekreace a dovolené, hrady a zámky, zajímavá místa vhodná k navštívení. mapa CR Jihočeský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Pardubický kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Ústecký kraj kraj Vysočina Jihomoravský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj
         
zámky - levd zámky - prad
dovolená - bslo001 dovolená - bslo002 dovolená - bslo003 dovolená - strslo zámky - strslo02 hrady - bslo004 zámky - bslo005 dovolená - bslo006
 
Tipy na výlet, dovolená v ČR - podle krajů 
Vloženo Foto = Fotografie

 
 

Moravská vesnička a betlém v Brně

Tisk E-mail
Moravská vesnička a betlém v Brně

   Od 1.dubna 2012 můžeme v Baron Trenck Gallery v kapucínském klášteře v Brně vidět celostátní raritu - tzv. Moravskou vesničku a velký, pohyblivý betlém.

 

Vesnička, jejímž autorem je Miroslav Mužík, znázorňuje všední život na moravské vesnici na přelomu 18. a 19. st. Nechybí náboženské procesí, jarmark, venkovská zábava, zabíjačka, běžné denní pracovní aktivity jako sekání a řezání dřeva, mlácení obilí, praní prádla, kosení trávy atd.

Moravská vesnička

  Obyvatelé vesnice mimo jiné hodují u piva a jitrnic, tancují při muzice, hrají na hudební nástroje, prodávají zboží na tržišti, krmí drůbež, vymetají komín, orají půdu, včelaří nebo hrozí holí…
Prozatím vesnička čítá bez mála 500 postav – z toho přibližně 200 pohyblivých, dále přes 320 zvířat (koně, krávy, kozy, ovce, prasata, slepice, kačeny, kočky, psy ad.), 51 chalup, kostel, zámek s parkovým altánem, školu, hospodu a různé hospodářské (stodoly, stáje, holubníky aj.) či technické objekty (například vodní i větrný mlýn, pilu, cihelnu, kamenolom, vápenku).

Z  řemesel je představeno kovářství, kolářství, bednářství, truhlářství, brusičství, mlynářství, řeznictví, kominictví a další budou postupně přibývat. Návštěvníci – zejména z řad dětí – získají během prohlídky mnoho zajímavých informací nejen k životu na venkově před zhruba 200 lety, ale především k řemeslům, která v mnoha případech vymizela a 21. století se nedočkala. Postupně budou do expozice doplňovány trojrozměrné ukázky – většinou výrobky představovaných řemesel, které si budou moci návštěvníci vzít do rukou a prohlédnout si je bez vitríny a zblízka.

 

Práce na miniaturní vesničce trvaly téměř 11 roků (přes 35.000 hodin) a dílo se bude neustále dotvářet a rozrůstat (co prostory galerie dovolí…) – celkově by měla vesnička čítat až 2.000 figurek obyvatel a zvířat.

 

Technické údaje k Moravské vesničce: vesnické stavby jsou vyrobeny ze smrkového dřeva, tvrzené lepenky a sololitu. Figurky mají těla dřevěná, hlavičky jsou z dlabané sádry, pomalované vodovkami či temperami a zafixovány lakem. Oblečky figurek jsou látkové. Pohyblivé pásy s figurkami pohání stěračové motorky (120 V), kterých po přestěhování napočítáme 50 kusů. Kolem mlýna bude nově zavedena voda. Je připraveno také noční nasvětlení chalup a dalších objektů. Plocha vesničky je cca 120 m2.

 

Součástí expozice je – od stejného autora – betlém úctyhodných rozměrů (9,4 m délky), kde se nachází 430 figurek (postav a zvířat), z nichž zhruba 250 je pohyblivých. Velikostí je betlém jeden z největších v celé ČR a stále je rozšiřován. V českých betlémech neobvyklá písková barevnost krajiny, kamenité a vyprahlé okolí chýše s jesličkami jsou, jak potvrdili návštěvníci pocházející přímo z Izraele, velmi věrohodné a blízké skutečnému prostředí. Betlém bude vystaven celoročně.

Moravská vesnička

 

Otevřeno:

denně: 9.00 - 16.30. hod.


Vstupné

   dospělí

  60,-

   senioři a studenti VŠ/VOŠ

  45,-

   žáci ZŠ a studenti SŠ

  30,-

   děti MŠ

  20,-

   ZTP a ZTP/P (platí obě osoby)

  sleva ze vstupného 10 Kč

 foto: Baron Trenck Gallery

 

Baron Trenck Gallery se nachází v sousedství kapucínské krypty (hrobky)
Vstup je z Kapucínského náměstí pod kostelem - dveřmi a uličkou směrem dozadu
Kapucínské náměstí 303/5

GPS:
49°11'29.397"N
16°36'35.155"E

 

Odkazy: Baron Trenck Gallery

Umístìní: Jihomoravský kraj

 
< Předch.   Další >


 
E-počasí.cz
 
rekreace - bslo03 rekreace - bslo04 zámky - bslo05 výlet - strslo03 zámky - strslo04 rekreace - bslo06 výlet - bslo07 hrady - bslo08