výletníček levh výletníček prah
Tipy na výlet pro rodiny i jednotlivce, možnosti ubytování, rekreace a dovolené, hrady a zámky, zajímavá místa vhodná k navštívení. mapa CR Jihočeský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Pardubický kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Ústecký kraj kraj Vysočina Jihomoravský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj
         
zámky - levd zámky - prad
dovolená - bslo001 dovolená - bslo002 dovolená - bslo003 dovolená - strslo zámky - strslo02 hrady - bslo004 zámky - bslo005 dovolená - bslo006
 
Tipy na výlet, dovolená v ČR - podle krajů 
Vloženo Foto = Fotografie

 
 

Nové odchovy v zoo Jihlava

Tisk E-mail
Nové odchovy v zoo Jihlava

   ZOO Jihlava nás informuje o nových zajímavých odchovech - užovek červenohlavých a želv dlouhokrček červenobřichých.

 

 

Koncem října (23. 10.) se v teráriu jihlavské zoo vyklubal rekordní počet dlouhokrček červenobřichých (Emydura subglobosa) – celkem 15 mláďat.

Želva dlouhokrčka

 

Tyto australské vodní želvy jsou charakteristické velmi klenutým krunýřem. V průběhu června nebo července snáší samička 8 – 20 vajec, mláďata se líhnou za 10-15 týdnů a jsou ihned samostatná.
 

 

Jejich potrava je v mládí převážně živočišná (jihlavská mláďata se krmí rybami nebo mletým hovězím masem), s věkem se potom zvyšuje podíl rostlinné složky (rostliny, saláty).
 

Želva dlouhokrčka

Vzácný odchov v teráriu

Celkem 6 užovek červenohlavých (Elaphe moellendorffi) se podařilo odchovat v jihlavské zoo. Mláďata spatřila světlo světa 26. září, nyní už je první „krizový“ měsíc za nimi a mají se čile k světu.
Tento druh užovek jihlavská zoo pravidelně odchovává jako jediná v České republice i v Evropě a byla druhou na světě, kde se tyto vzácné plazy podařilo v roce 1996 rozmnožit (první byla Zoo San Diego). 

Užovka

  Mláďata mají stejné zbarvení jako jejich rodiče, liší se pouze velikostí - měří kolem 25 centimentrů, zatímco dospělý samec může dosahovat délky až desetkrát tolik (2,5 metru).


 

Užovky červenohlavé pochází z jihovýchodní Asie (jižní Čína a severní Vietnam), kde nyní začíná období dešťů – hadi si zalezou do vlhké zeminy, kde přečkají „zimu“. Také v zoo musí chovatelé dospělé jedince zazimovat do speciálního rašelinného substrátu (zhruba od začátku prosince do konce února), kde zimují při teplotě 10 – 15 stupňů. Teprve na začátku března jim začnou v teráriu pozvolna a postupně přitápět. Mláďata ale nezimují a minimálně prvního půl roku je chovatelé musí ručně krmit.

 Zoo Jihlava chová tento druh již od roku 1988.

 

Odkazy: ZOO Jihlava

Umístìní: Vysočina

 
< Předch.   Další >


 
E-počasí.cz
 
rekreace - bslo03 rekreace - bslo04 zámky - bslo05 výlet - strslo03 zámky - strslo04 rekreace - bslo06 výlet - bslo07 hrady - bslo08