výletníček levh výletníček prah
Tipy na výlet pro rodiny i jednotlivce, možnosti ubytování, rekreace a dovolené, hrady a zámky, zajímavá místa vhodná k navštívení. mapa CR Jihočeský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Pardubický kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Ústecký kraj kraj Vysočina Jihomoravský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj
         
zámky - levd zámky - prad
dovolená - bslo001 dovolená - bslo002 dovolená - bslo003 dovolená - strslo zámky - strslo02 hrady - bslo004 zámky - bslo005 dovolená - bslo006
 
Tipy na výlet, dovolená v ČR - podle krajů 
Vloženo Foto = Fotografie

 
 

Oslavy 100 let První republiky na Svojanově

Tisk E-mail
Hradní jarmark na Svojanově

   Hrad Svojanov nás 29. a 30.9.2018 zve na 100 let První republiky. Návštěvníci uvidí rozpad mocnářství a vznik nového státu. Nebude chybět ani stylový koncert a módní přehlídky,

 

dokonce i originálních dobových modelů známých osobností.

 Sobotní program, který připravila sekce vojenské historie brněnské Společnosti Renata, je naplánovaný na celý den. Na hradě se vše vrátí o sto let zpět, tedy do doby, kdy poslední dny starého Rakouska jsou už sečtené. Příchozí najdou na hradním nádvoří poštu, která nabízí C.K. pohlednice. Četnická stanice dohlíží na rakouský pořádek. Zájemci na střelnici míří do mocnářských terčů. Fotograf v salonu za drobný peníz nabízí výletníkům možnost zhotovení secesní fotografie na starorakouském pozadí. Z podia zní rakouské valčíky a vojenské písně z flašinetu. K vidění je i móda z počátku století.
Jak už to tak bývá, nic není věčné. Přichází převrat. Občané šíří radostnou novinu o vyhlášení samostatného státu. Na místo dožívajícího mocnářství přichází Československá republika. Strhávají se symboly mocnářství, rakouští orli padají k zemi. Mění se symboly státu, úřední řeč, samozřejmě také hudba. Móda má ráz prvních desetiletí mladé republiky. C.K. Postamt se mění na Českou poštu a mění rovněž nabízené pohlednice. Také četníci převlékají kabáty. Na střelnici vyměňují terče za vlastenecké. I fotosalon mění styl na český vlastenecký. Z amplionů se ozývá swing a český šraml.


Nedělní odpoledne
bude věnované hudbě a unikátním módním oděvům, doplňkům a šperkům. Hudební pořad se Sestrami Havelkovými a jejich orchestrem, který začíná v 15 hodin, navodí swingovou hudbou atmosféru období 20. až 40. let minulého století. Tedy doby, ve které vznikl náš samostatný stát. Poválečná doba byla bouřlivá, plná očekávání, obav i nejistot, ale zároveň přinášela velkou úlevu a uvolnění po mnoha letech útrap. Lidé slavili všude. Nejinak tomu bude na Svojanově.
Kromě hudebního zážitku se nenechte připravit o jedinečnou módní přehlídku světově uznávané sbírky Vlaďky Dobiášové. Sběratelka se od dětství zajímala o prvorepublikové černobílé filmy, jejich představitele a módu. V kombinaci s výtvarným cítěním se později projevila i její záliba ve sbírání dobového oblečení, kabelek, klobouků a ostatních oděvních doplňků. Dobové oblečení, které představí na hradě Svojanov, pochází z majetku filmových hvězd První republiky, jako byla Adina Mandlová, Nataša Gollová, Oldřich Nový, Svatopluk Beneš, Olga Scheinpflugová, ale také dalších významných osobností a umělců.  Originální kolekce je zcela výjimečná, a to i vzhledem ke své nevyčíslitelné hodnotě.
Návštěvníci hradu nepřijdou po oba dny ani o komentované prohlídky empírového paláce s unikátní kopií pohřební koruny Přemysla Otakara II., středověkého sklepení opředeného legendami a pověstmi o hradu, dále mučírny a domu zbrojnošů, či o procházky v zahradách a výstup na hlásku.


Hrad je v září otevřený každý den, včetně pondělí, a to od 9 do 17 hodin. K dispozici je rovněž restaurace a občerstvení v předhradí.


Odkazy: Svojanov

Umístìní: Pardubický kraj

 
< Předch.   Další >


 
E-počasí.cz
 
rekreace - bslo03 rekreace - bslo04 zámky - bslo05 výlet - strslo03 zámky - strslo04 rekreace - bslo06 výlet - bslo07 hrady - bslo08