výletníček levh výletníček prah
Tipy na výlet pro rodiny i jednotlivce, možnosti ubytování, rekreace a dovolené, hrady a zámky, zajímavá místa vhodná k navštívení. mapa CR Jihočeský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Pardubický kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Ústecký kraj kraj Vysočina Jihomoravský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj
         
zámky - levd zámky - prad
dovolená - bslo001 dovolená - bslo002 dovolená - bslo003 dovolená - strslo zámky - strslo02 hrady - bslo004 zámky - bslo005 dovolená - bslo006
 
Tipy na výlet, dovolená v ČR - podle krajů 
Vloženo Foto = Fotografie

 
 

Praha říjnové vycházky 2018

Tisk E-mail
Praha lednové vycházky 2016

   Při říjnových procházkách 2018 v Praze se vydáme do Průhonického parku, Rudolfina ...

 
 

3.10. Hradčanské náměstí - jeho historie a současnost.
Hradčanské náměstí je dnes významnou pražskou lokalitou obklopenou renesančními a barokními paláci, ale díky novým archeologickým nálezům i místem s historií sahající do hluboké minulosti. Prohlédneme si výstavku v suterénu Schwarzenberského paláce připomínající ranou historii předhradí, jeho výraznou proměnu za vlády Karla IV., razantní proměnu po velkém požáru r. 1541, založení hradčanské radnice i smutné místo poprav po prvním stavovském povstání. U Toskánského paláce a u  Mariánského sloupu si připomeneme letošní výročí členů sochařské rodiny Brokoffů (Jan +1718 a Ferdinand Maxmilián *1688) i dobu nedávnou, kdy na náměstí bydlela řada významných umělců. Sraz v 16.45 před Schwarzenberským palácem. Vstupné 80 Kč, průvodkyně PhDr. J. Škochová.

6.10. Cyklus Putování pražskými vinicemi nejen za historií vinnou
- historická vinice Salabka. Půjdeme i přes botanickou zahradu, kde bude probíhat oblíbená každoroční výstava Dýňový podzim. Podíváme se do vinice sv. Kláry a dále bychom, zašli i do míst bývalých dvorů, kdysi chudinské čtvrti, kde dnes můžeme vidět honosné vily. Sraz v 10.00 přímo před vchodem do vinice Salabka  (adresa K Bohnicím 849/2a), aut. č. 112 jede od metra Holešovické nádraží, využijte spoje v 9.23, který jede přes zastávku ZOO až do zastávky Botanická zahrada v Tróji – tento spoj jede pouze 1x za půl hodiny. Vstupné 80 Kč + vstupné do objektu venkovní botanické zahrady 45/10 Kč- sleva nad 70 let, průvodkyně V. Králová.

6.10. Zajímavosti pražských nábřeží a prohlídka Emauzského kláštera
s následujícím koncertem  Večer s Madame Butterfly . Tentokráte se vydáme poznat krásy pražských nábřeží. Druhé nejstarší pražské nábřeží bylo vybudováno  v 70. letech 19. St. a svými  nákladnými domy ve stylu novoslohů se zařadilo k nejvýstavnějším částem Prahy. Kolem Petržilkovské vodárenské věže dojdeme až k Jiráskovu mostu, který přejdeme na druhou novoměstskou stranu.  Povíme si o tom, kudy měl vést původně most, naši pozornost upoutá Tančící dům aj.  Následující koncert se koná v Emauzích a pořadatel zajistil, že se před jeho konáním můžeme projít klášterem, seznámíme se s jeho historií a ukážeme unikátní výzdobu ambitu z doby Karla IV. Pak nás již čeká v klášteře koncert  Večer s Madame Butterfly a nejznámější operní melodie. Účinkuje Miriam Čížková – soprán, laureátka prestižní ceny F. Lehára v Komárně, dále Natálie Šmausová – soprán a Štěpán Slavík - klavír. Koncert trvá cca 70 minut . Vycházka  začíná ve 14.00, sraz na malostranské straně mostu Legií, u výběrčích budek, které jsou na mostě (nejblíže tramvajová zastávka Újezd linek č.9,22 a 23).  Koncert  začíná v 17.00 v Emauzích . Na akci máme omezený počet vstupenek, je třeba se předem přihlásit na tel. 721 769 586 nebo e-mailu  Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny Vstupné  celkem 350 Kč (dohromady vstupenka na vycházku i na koncert). Po přihlášení Vám bude zaslána faktura,   průvodkyně PhDr. Eva Havlovcová .

7.10. Polodenní vycházka: Prohlídka Průhonického parku.
Zámecký park se rozkládá při původně čtyřkřídlém renesančním zámku, který byl postaven na místě středověké tvrze. Zakladatelem, v rozmezí let 1885-1917, byl hrabě Silva Tarouca, kerý zde vytvořil několik rybníků, mezi nimiž protéká Botič a kde je vybudováno i několik jezů. V první části parku, kde vystoupáme na opravený gloriet a ve druhé části parku si prohlédneme okolí tzv. České chaloupky s rybníkem Labeška. Sraz v 8.45 na stanici metra Opatov na zastávce autobusu č.385 (autobus odjíždí v 9.00). Vstupné – polodenní vycházka 120 Kč, mobil na průvodkyni 607 911 151, průvodkyně M.Cimplová.

13.10. Na Malostranský hřbitov nejen za Svatou holčičkou,
ale i za vzácnými náhrobky a významnými osobnostmi. Hřbitov prošel nedávno obnovou, pojďte se s námi podívat, jak se to povedlo! Sraz ve 14.00 před vstupem na hřbitov – všechny tram, které jedou od Anděla směr Řepy - stan. Bertramka (např. tram. 9,10 aj.) Vstupné 80 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.

14.10. Rudolfinum.
Využijte jedinečnou příležitost a poznejte s námi interiéry současného sídla České filharmonie jako jsou Sukova síň, Dvořákova síň a další. Sraz v 10.00 u sochy Antonína Dvořáka před budovou Rudolfina - na Palachově náměstí. Vstupné jednotné 120 Kč -  zahrnuje i vstupné do objektu , průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.

14.10. Večerní Karlův most, aneb, co vyprávěji zdejší sochy.
Historie mostu i sochařské výzdoby, také různé pověsti a samozřejmě i  věže na staroměstské a malostranské straně – to vše v působivé večerní atmosféře. Sraz  v 18.00 u sochy Karla IV. na Křížovnickém náměstí (náměstí na staroměstské straně mostu). Vstupné 80 Kč, průvodkyně PhDr. E. Havlovcová.

16.10. Jak Pražané jedli, pili, stolovali.
Projdeme jednotlivými stoletími a podíváme se, co naši předkové v jedli, jaké pokrmy jim obzvláště chutnaly, jak vypadala kuchyně v minulosti nebo jak se jídla připravovala. Zajímat nás rovněž bude, jak se lidé chovali u stolu a  co ze stolního náčiní zdobilo stůl našich předků. Vydáme se i na proslulá tržiště, kde se potraviny nakupovaly a seznámíme se s kuchařskými knihami, které byly k dispozici. To vše budeme sledovat od nejstarších dob do období první republiky. Přednáška se koná od 16.30 v prostorách Klubu za starou Prahu v Juditině věži Karlova mostu (menší ze dvou věží na malostranské straně).Pořádáno ve spolupráci s Klubem Za starou Prahu.  Vstupné 80 Kč/ členové KZSP 20 Kč, průvodkyně PhDr. E. Havlovcová. 

20.10. Cyklus Osmičky v naší  historii. 
Vznik Československa a některé zajímavosti z doby první  republiky. Sraz ve 14.00 u Prašné brány. Vstupné 80 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.

21.10. Polodenní vycházka: Z Kouřimi do Zásmuk.
Kouřim patřila ve středověku mezi nejvýznamnější královská města v Čechách. Současně se založením města, ve druhé čtvrtině 13.st., vzniká rozsáhlé opevnění, které patří k nejlépe zachovalým středověkým fortifikacím. V období středověku se v Kouřimi nacházelo 9 mlýnů, z toho se jich do současnosti zachovalo 6. Dáme se klikatou cestou vedle řeky Kouřimky až se dostaneme k blízkému mlýnu Pášov, dále budeme pokračovat až do Toušic, kolem zbytků Trmalovy tvrze, toušických kaskád a prahů, které se nachází na Vavřineckém potoce. Jedná se o 5 m vysokou skalní kaskádu.Cestou uvidíme barokní kamenný most a budeme pokračovat až do Zásmuk, které ve 14. a 15. st. patřily zemanskému rodu Zásmuckých ze Zásmuk. Rozvoj obce nastal po roce 1533, kdy Zásmuky zakoupil hejtman Kouřimského kraje Adam z Říčan,kde naši cestu ukončíme.Trasa je dlouhá cca 10 km, vezměte si sportovní obuv. Sraz v 7.35 u pokladen na Masarykově nádraží. Vlak odjíždí v 7.58. Telefon na průvodkyni 607 911 151. Vstupné jednotné 120 Kč, průvodkyně  M.Cimplová.

21.10 Večerní procházka .Ungeltem –
bývalým  kupeckým  dvorem.Projdeme sedvircem, kde pobývali kupci, kteří projížděli Prahou. Najdeme tady řadu domů s bohatou historií, pojďte se s nimi seznámit. Sraz v 18.00 před domem U Kamenného zvonu. Vstupné 80 Kč, průvodkyně PhDr. E. Havlovcová

24.10. Večerní procházka Vyšehradem s návštěvou kasemat.
Projdeme se kolem některých vyšehradských brán, zastavíme se u rotundy sv. Martina, u soch J. V. Myslbeka a dále u chrámu sv. Petra a Pavla. Hřbitovem pouze projdeme, protože detailní vycházku zařadíme v listopadu v souvislosti se svátkem Dušiček. Na závěr se seznámíme s vyšehradskou zajímavostí – s kasematy. Absolvujeme krátkou procházku těmito chodbami s ukončením v sále Gorlice. Sraz v 16.00 u Táborské brány na Vyšehradě – první brána směrem od metra. Vstupné 80 Kč + vstupné do kasemat 50/30 Kč, průvodkyně PhDr. E. Havlovcová.

27.10. Kostel, který ještě voní dřevem
. Ve   Strašnicích byl v r. 1994 vysvěcen první moderní kostel v Praze po r. 1948.  Kostel Neposkvrněného početí P. Marie překvapí svým architektonickým pojetím i zajímavou historií vzniku této církevní stavby. Také si přiblížíme Strašnice jako bývalou periferii a její proměnu od počátku 20. St. do současnosti. Sraz ve 14.30 před květinářstvím ve vestibulu stanice metra A Strašnická. Vstupné 80 Kč průvodkyně Mgr. J. Náprstková.

28.10. Prohlídka vily manželů Benešových v Sezimově Ústí
a následná procházka Táborem - celodenní vycházka.  Vilu si nechal postavit pro své soukromé účely tehdejší ministr zahraničí Edvard Beneš a to v letech 1930 - 1931. Po smrti v r. 1948 byl v zahradě vily i pochován. Objekt se nachází na překrásném místě na břehu  řeky  Lužnice a je obklopen rozlehlým parkem. Podíváme se do interiéru vily s komentovaným výkladem zdejšího průvodce. Při té příležitosti si také prohlédneme kostel v Sezimově Ústí. Pak nás již čeká město Tábor, projdeme se jeho historickým centrem a seznámíme s hlavními památkami města. Na vycházku je třeba se předem přihlásit na tel. 721 769 586 nebo e-mailu  Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny   . Pozor – máme už pouze několik volných míst. Po přihlášení Vám budou sděleny podrobnosti ohledně odjezdu a návratu zpět. Jedná se o téměř celodenní akci - odjezd kolem 8.00, návrat okolo 17.00. Cena   vycházky 150 Kč , průvodkyně Mgr. J. Náprstková.

28.10. Polodenní vycházka: Ze Senohrab do Čtyřkol.
Podzimní vycházka ze Senohrab přes zříceninu Zlenického hradu, kolem Senohrabské plovárny do Čtyřkol, trasa dlouhá cca 6 km, vezměte si sportovní obuv. Sraz v 9.10 na Hlavním nádraží u pokladen. Vlak odjíždí v 9.35. telefon na průvodkyni  607 911 151. Vstupné jednotné 120 Kč, průvodkyně M.Cimplová.

31.10. Nasvicená Vrtbovská zahrada. - nevšední zážitek na závěr sezóny.

Pozor – výjimečná akce, která se koná vždy jen na konci sezóny!
Zveme vás k prohlídce jedné z nejkrásnějších pražských barokních zahrad, která se představí tentokráte večer a nasvícená. Sraz v 18.00 před vstupem do zahrady, Karmelitská ul.  373/25 – Malá Strana. Vstupné 80 Kč + vstupné do zahrady 70/60/50 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.


Více: ZDE

Umístìní: Praha

 
< Předch.   Další >


 
E-počasí.cz
 
rekreace - bslo03 rekreace - bslo04 zámky - bslo05 výlet - strslo03 zámky - strslo04 rekreace - bslo06 výlet - bslo07 hrady - bslo08