výletníček levh výletníček prah
Tipy na výlet pro rodiny i jednotlivce, možnosti ubytování, rekreace a dovolené, hrady a zámky, zajímavá místa vhodná k navštívení. mapa CR Jihočeský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Pardubický kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Ústecký kraj kraj Vysočina Jihomoravský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj
         
zámky - levd zámky - prad
dovolená - bslo001 dovolená - bslo002 dovolená - bslo003 dovolená - strslo zámky - strslo02 hrady - bslo004 zámky - bslo005 dovolená - bslo006
 
Tipy na výlet, dovolená v ČR - podle krajů 
Vloženo Foto = Fotografie

 
 

Přírustky v zoo Brno

Tisk E-mail
Přírustky v zoo Brno

   Zpráva z 10.2.2012 - minimálně tři mláďata kočky pouštní a jeden přírůstek u prasátek pekari bělobradých hlásí chovatelé brněnské zoo. Mláďata se narodila v těchto mrazivých dnech a daří se jim dobře.

 
Podobně jako před časem narozeným medvíďatům kamčatským.

 Kočky pouštní ze Zoo Brno

Samec Osiris, který se na Mniší horu přestěhoval z Londýna, je skutečně zdatný partner a milenec. S Evou, samicí původem z polské zahrady, zplodil v Zoo Brno mláďata již třikrát! Tentokrát to vypadá, že mláďata jsou tři, protože je ale chovatelé nechtějí rušit, je možné, že až nastane čas a matka koťata vyvede z porodní bedny, překvapí nás vyšším počtem.

Všechny kočky pouštní jsou skvělými lovci, ani Osiris s Evou nejsou výjimkami. Své lovecké schopnosti si v zoo cvičí alespoň na živém hmyzu, který tvoří součást jejich jídelníčku. Ten je však dále složen z myší, potkanů a kuřat.

Přestože v bezpečí výběhu působí jako možní domácí mazlíčci, ve skutečnosti zůstávají kočky pouštní stále divokými šelmami. V Africe si je sice domorodci někdy ochočí hned od koťátka, ale v zoo nikdo nic takové ani nezkoušel. Středoevropské střídání počasí kočkám pouštním nevadí, neboť i ve své domovině jsou zvyklé na drsné podmínky a teplotním výkyvům jsou dobře přizpůsobené.

Koťata v zoo Brno


Na rozdíl od jiných kočkovitých šelem si hrabou nory, kde se přes den chladí a ukrývají přes vše spalujícím sluncem, v noci pak za minusových teplot vyrážejí na lov. Na Mniší hoře obývají speciální boudičky.
V přírodě se kočky pouštní dožívají zhruba pěti let, v zajetí při dobré péči i trojnásobku. Ve srovnání s domácími kočkami má kočka pouštní krátké uši, které jsou umístěné nízko po stranách hlavy. Mimo jiné proto, že když se vydává na svůj pravidelný noční lov, umožňuje jí to lépe se skrýt, když číhá na kořist. Nejčastěji loví kočky pouštní drobné hlodavce, jako jsou tarbíci či pískomilové, jejich jídelníček obohacují i ještěrky, například scinkové nebo gekoni a spokojí se i s většími kousky hmyzu. Na svoji kořist vyčkává trpělivě, útočí nečekaně a svoji oběť zabíjí kousnutím do vazu. Pokud to nestačí, „dotřepe“ ji k smrti. Má-li dost, úlovek si zahrabe a po čase se k němu vrátí. Přes den tyto nevelké šelmičky, jejich váha se pohybuje okolo tří kilogramů, odpočívají, aktivní jsou hlavně v noci. Nejsou závislé na vodě, potřebné tekutiny získají z potravy.

Brno pekari

  Pekari bělobradý

Mládě pekari má asi dvě kg a spolu s ním se stádo v brněnské zoo rozrostlo na pěkných 16 kousků. V tuto chvíli není jasné, jakého je prasátko pohlaví, to se dozvíme až v následujících dnech. Selátko je teď stále se svojí matkou a v mrazivých dnech se do výběhu určitě nepodívá. Těšit se tak na něj můžeme až ve chvíli, kdy se teploty zase začnou šplhat lehce nad nulu.

Pekari bělobradý má tmavé zbarvení s bílou skvrnou na krku. Obývá lesní a pralesní oblasti od jižního Mexika až po Argentinu. Při útěku dokáže toto prase vyvinout rychlost až 35 km/h. Má poměrně špatný zrak, zato dobrý sluch a vynikající čich. Také výborně plave. Brněnská zoo chová stádo o 16ti kusech.  V tomto mrazivém počasí jsou přitom pekari k vidění jen chvíli, přes poledne. Nízké teploty jim nesvědčí.

 

Pekari se živí kořínky, trávou, červy a na přilepšenou dostávají tato zvířata i kousky masa. I když působí jako velmi roztomilá zvířata, musí být ošetřovatelé obezřetní.

 

Foto: ilustrační zoo Brno

 

Odkazy: ZOO Brno

Umístìní: Jihomoravský kraj

 
< Předch.   Další >


 
E-počasí.cz
 
rekreace - bslo03 rekreace - bslo04 zámky - bslo05 výlet - strslo03 zámky - strslo04 rekreace - bslo06 výlet - bslo07 hrady - bslo08