výletníček levh výletníček prah
Tipy na výlet pro rodiny i jednotlivce, možnosti ubytování, rekreace a dovolené, hrady a zámky, zajímavá místa vhodná k navštívení. mapa CR Jihočeský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Pardubický kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Ústecký kraj kraj Vysočina Jihomoravský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj
         
zámky - levd zámky - prad
dovolená - bslo001 dovolená - bslo002 dovolená - bslo003 dovolená - strslo zámky - strslo02 hrady - bslo004 zámky - bslo005 dovolená - bslo006
 
Tipy na výlet, dovolená v ČR - podle krajů 
Vloženo Foto = Fotografie

 
 

Říjen 2020 na Svojanově

Tisk E-mail
Hradní jarmark na Svojanově

   Hrad Svojanov nás v říjnu zve na oživené večerní prohlídky.

 

 

ZRUŠENO : Návštěvníci si hned o prvním říjnovém víkendu, tedy 3. a 4. října 2020, na hradě pochutnají. V rámci prohlídkové trasy A se budou podávat pokrmy typické pro 19. století. Pro mlsné jazýčky nachystají Perchty von Bladen hostinu podle staročeských receptů a podle Magdaleny Dobromily Rettigové. Hitem této doby byly knedlíky, a to jak na slano, tak i na sladko. Nepodávaly se jako příloha, ale pozor! Jako hlavní chod. Podle předběžných zpráv Dagmar Moravcové ze skupiny Perchty von Bladen si návštěvníci v hradní kuchyni budou moci pochutnat také na pečeném vepřovém masu a zelí, na bramborách se zakysanou smetanou a bylinkami, na sladkých kynutých knedlíkách, či bábovkách. Navíc se také dozvědí spoustu zajímavostí o stravovacích návycích 19. století a stolování.

Na neděli 4. října navíc správa hradu ve spolupráci se Záchrannou stanicí volně žijících zvířat Zelené Vendolí připravila den zvířat. Úderem desáté hodiny se v hradním areálu rozjede bohatý celodenní program. Na své si přijdou děti i dospělí. Kluci a holky si užijí zábavné hry. „Na několika stanovištích v areálu hradu budou sbírat cenné body v různých disciplínách, za které získají odměnu,“ říká vedoucí záchranné stanice Josef Zelený.

Účast na akci přislíbil také známý maxijedlík Jarda Němec z nedalekého Bystrého. Samozřejmě, že nebude chybět soutěž v pojídání. Co že to tentokrát bude na stole před odvážnými soutěžícími? To se dozvědí všichni až na místě.

Sokolníci Seiferos z Kuřimi předvedou letový výcvik dravých ptáků a sov. Všichni, kdo na den zvířat přijedou, si mohou prohlédnout hradní daňky evropské, kozy a ovce kamerunské. Od letošního roku má hrad ve zvěřinci také fešáka kozlíka burského. Obdivu neuniknou ani hradní pávi, kterým se každý rok podaří na hradě vyvézt několik potomků. Mezi opeřenci nechybí ani krůty, slepice, či kachny.  

Co by to bylo za hrad, kdyby zde scházelo tržiště? Účastníci si budou moci zakoupit třeba jen nějakou drobnost pro radost. „Na dni zvířat bude také bazárek, jehož výtěžek podpoří psí útulek při záchranné stanici. Zájemci si zde budou moci zakoupit různé knihy, případně i oblečení a další věci,“ uvádí Josef Zelený. Pokud bude mít někdo zájem nabídnout své věci do bazárku a podpořit tak opuštěné psy, může buď prostřednictvím záchranné stanice, správy hradu nebo přímo na místě.

Ke každému dni zvířat patří rovněž voříškiáda. Nejinak tomu bude i na Svojanově. Do soutěže mohou svého chlupatého miláčka přihlásit jak majitelé čistokrevných psů, tak i „bezpapíráků“.  Vyhlášení psích krasavců je plánované na 16. hodinu. Závisí od počtu zúčastněných.

Milovníci němých tváří letos na hradě oslaví Den zvířat se záchrannou stanicí Zelené Vendolí přímo na Mezinárodní den zvířat. Přesně 4. října si totiž připomínáme úmrtí františkánského mnicha sv. Františka z Assisi, který pečoval o opuštěná, nemocná a týraná zvířata.


Pro milovníky historie a hlavně příběhů z dob minulých jsou určené Svojanovské stíny ve dnech 23. a 24. října 2020. Není tajemstvím, že je někdejší královský hrad opředený legendami a pověstmi. A právě podzimní čas vybízí k připomenutí postav z časů minulých. Správa svojanovského hradu proto do programu zařadila prohlídky právě s touto tematikou.

Tajemným postavám budou věnované dva dny.  „Ve spolupráci s letohradským spolkem Honorata jsme nachystali speciální podvečerní a večerní prohlídky. Historické příběhy tak přiblíží svým výkladem nejen průvodci, ale i hrané scény, které se budou prolínat prohlídkami,“ přibližuje Miloš Dempír, kastelán hradu.

Svojanovské stíny slibují zaručený výlet za tajemnem. Zda se na hradě zjeví malá Kateřinka, či proutník Záruba, kterého stíhá stín zazděné paní Kateřiny, je prozatím tajemstvím. Zájemci, kteří nechtějí přijít o jedinečný zážitek, by si měli vstupenky rezervovat, a to na e-mailu: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny nebo na telefonním čísle 461 744 124. Prohlídky s postavami ze svojanovských legend jsou naplánované na 23. a 24. října 2020 vždy v pětačtyřicetiminutových intervalech:
v pátek 16.30, 17.15, 18.00, 18.45, 19.30, 20.15, 21.00, 21.45, 22.30 hodin,
v sobotu 15.45, 16.30, 17.15, 18.00, 18.45, 19.30, 20.15, 21.00, 21.45, 22.30 hodin.  

Hrad Svojanov má v říjnu brány otevřené od úterý do neděle a ve svátek, vždy od 9 do 17 hodin.
 

   

Svojanov

 

Odkazy: Svojanov

Umístìní: Pardubický kraj

 
< Předch.   Další >


 
E-počasí.cz
 
rekreace - bslo03 rekreace - bslo04 zámky - bslo05 výlet - strslo03 zámky - strslo04 rekreace - bslo06 výlet - bslo07 hrady - bslo08