výletníček levh výletníček prah
Tipy na výlet pro rodiny i jednotlivce, možnosti ubytování, rekreace a dovolené, hrady a zámky, zajímavá místa vhodná k navštívení. mapa CR Jihočeský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Pardubický kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Ústecký kraj kraj Vysočina Jihomoravský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj
         
zámky - levd zámky - prad
dovolená - bslo001 dovolená - bslo002 dovolená - bslo003 dovolená - strslo zámky - strslo02 hrady - bslo004 zámky - bslo005 dovolená - bslo006
 
Tipy na výlet, dovolená v ČR - podle krajů 
Vloženo Foto = Fotografie

 
 

Roztoky expozice Stopami věků

Tisk E-mail
Roztoky výstava Historické vánoční ozdoby

  Středočeské muzeum Roztoky u Prahy nás zve v pátek 22.4.2022 na slavnostní otevření archeologické expozice Stopami věků. O víkendu nás čeká bohatý doprovodný program.

 
 
Zahájení od 14.00 hod.
 
Ke slavnostnímu zahájení je v pátek 22. dubna 2022 od 19 hod. připraven koncert Dana Bárty & Jaroslava Friedla a Václava „Noida“ Bárty s kapelou Bek Bek Klan. Jako bonus je pro návštěvníky koncertu otevřena možnost poprvé do archeologické expozice nahlédnout od 18 do 19 hod. Poměrně překvapivé obsazení koncertu je zapříčiněno účinkováním obou známých zpěváků přímo v expozici. Díky využití současných technologií se představiteli našich předků v různých etapách vývoje naší společnosti staly veřejně známé osobnosti. V mladší a pozdní době kamenné se tak návštěvníci potkají s Danem Bártou a v době bronzové s prací hrnčíře Václava „Noida“ Bárty.

Pro běžné návštěvníky se expozice Archevita – Stopami věků otevře o víkendu 23. – 24. dubna 2022 vždy od 10 do 18 hod. K zahájení je připravena 50 % sleva na vstupném a bohatý doprovodný program, ideální přímo pro zájemce o archeologii či rodiny s dětmi. Plánovány jsou workshopy vztahující se k dobově odpovídajícím možnostem řemeslné výroby, jako odlévání cínu, práce s nástroji, ale i mletí mouky a následné pečení placek a pro děti třeba šermování či lov jelena.

Vizí hlavní autorky celé koncepce Mgr. Jany Klementové, vedoucí archeologického oddělení, bylo od samého počátku vytvořit zcela moderní a nadčasovou expozici, která vstřícným a poutavým způsobem návštěvníkům představí regionální archeologii a současný pohled na její prezentaci. Svěží pojetí se promítá již do vstupní části, kdy ven z objektu vystupuje rekonstrukce neolitického domu, který se prolíná přímo do interiéru a příchozí plynule uvede do pravěku. V přízemí je v měřítku 1:1 postaveno několik typů obydlí z různých období pravěku, výrobních a pohřebních celků, vše doplněno počítačovými perspektivami a holografickými projekcemi.

Na ochozové galerii jsou představeny sbírkové předměty, doplněné modelacemi hrobů včetně videomappingu u vybraných prezentací. Samotné archeologické sbírky muzea jsou tvořeny především nálezy z výzkumů pravěkých sídlišť a pohřebišť. Expozice je strukturována podle období a začíná v neolitu (mladší doba kamenná, 5 600–4 400 př. Kr.) a končí dobou okolo r. 1000 po Kr., tedy na sklonku raného středověku. Instalace je doplněna infokiosky s rozšířenou informační základnou, hravou linkou pro dětského návštěvníka a dětským koutkem.

Vstupné:
základní 160 Kč, snížené 100 Kč, rodinné 400 Kč

Otevírací doba: pro veřejnost St–Ne 10:00–18:00, pro školy Po–Pá 8:00–15:00
 
 
< Předch.   Další >


 
E-počasí.cz
 
rekreace - bslo03 rekreace - bslo04 zámky - bslo05 výlet - strslo03 zámky - strslo04 rekreace - bslo06 výlet - bslo07 hrady - bslo08