výletníček levh výletníček prah
Tipy na výlet pro rodiny i jednotlivce, možnosti ubytování, rekreace a dovolené, hrady a zámky, zajímavá místa vhodná k navštívení. mapa CR Jihočeský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Pardubický kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Ústecký kraj kraj Vysočina Jihomoravský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj
         
zámky - levd zámky - prad
dovolená - bslo001 dovolená - bslo002 dovolená - bslo003 dovolená - strslo zámky - strslo02 hrady - bslo004 zámky - bslo005 dovolená - bslo006
 
Tipy na výlet, dovolená v ČR - podle krajů 
Vloženo Foto = Fotografie

 
 

Strašidelný letohrádek v Letohrádku Mitrovských

Tisk E-mail
Výstava betlémů v Letohrádku Mitrovských v Brně

   V klasicistním Letohrádku Mitrovských v Brně můžeme od 18.9.2021 do 28.11.2021 navštívit výstavu Strašidelný letohrádek.

 

 

Výstava o krvavé historii, která představí reálné historické postavy toužící po lidské krvi a bolesti.
Upírský hřbitov, krvavá lázeň, Draculova hrobka, soudní stolice pro potírání čarodějnictví, katova přípravna a další scény uvedou nechvalně proslulé bytosti evropské historie od středověku až po začátek 20. století. Pro výstavu byly vytvořené speciální figury, na kterých nechybí věrohodné detaily – skleněné oči, ostré zuby, účesy a dobové šaty. Atraktivitu zvyšují neobyčejné multimediální “pohyblivé“ či “oživlé“ obrazy, které vystraší úplně každého návštěvníka – před očima se totiž promění zprvu idylický portrét ve strach nahánějící bestii.

Kdo má pro strach uděláno, je na výstavě vítán, strašpytlům je vstup zakázán!

O tom, že nejznámější upír je hrabě Dracula, nebude určitě nikdo pochybovat. Jeho příběh byl několikrát zfilmován, ovšem málokdo tuší, že jako literární předloha mohla tvůrci Draculy – Bramu Stokerovi – posloužit českokrumlovská kněžna Eleonora Amálie ze Schwarzenbergu, jejíž tajemný osud vám výstava také představí.
Střední Evropa byla na upírství dosti bohatá – už gotické kroniky zmiňují několik zásadních případů, se kterými se také seznámíte – kde jinde, než přímo na upírském hřbitově! Pozdější upírské šílenství v dobách baroka, během kterého se překopal kdejaký obecní hřbitov i lesní hřbitůvek, musela rázně zastavit až samotná císařovna Marie Terezie! Připomeneme i pověst o zámeckém správci ze Žďáru – Aloisi Ulrichovi, který se lidem zjevoval i po své smrti a musel být znovu usmrcen.
O jednom z nejbohatších šlechticů Českého království na přelomu 15. a 16. století – nejvyšším sudím Půtovi Švihovském z Rýzmburka se pro jeho krutost k poddaným vypráví, že ho z tohoto světa odnesl čert. Monstrum období renesance, Alžběta Báthory, známá jako Čachtická paní, se ráda koupala v krvi svých obětí. Další vraždící nestvůra z Horních Uher – ukrutná Anna Rosina Listhius – ji v mnohém ještě předčila. Karlštejnská paní Kateřina z Komárova provdaná Bechyňová z Lažan v polovině 16. století umučila nejméně 14 poddaných. Hrůzu a strach vyvolávaly ve druhé polovině 17. století čarodějnické procesy na Šumpersku vedené zhýralým a bezcitným Jindřichem Františkem Bobligem z Edelstadtu, který k smrti odsoudil více než 100 nevinných lidí. Dědičná duševní choroba nemanželského syna Rudolfa II. – Julia Caesara d´Austria zapříčinila smrt 2 osob, sám pak zemřel v domácím vězení na zámku v Českém Krumlově. Jan Mydlář – nejznámější český kat – se v našem výběru postav poněkud vymyká, protože především staroměstské exekuce vykonával výhradně v rámci svého povolání “mistra ostrého meče“ za vlády 6 českých panovníků. Krátce zabrousíme také do Ruska, kde žila krvavá dáma přezdívaná jako „satan v sukních“ Darja Nikolajevna Saltyková, která byla shledána vinou za smrt nejméně 38 poddaných. Výstavu zakončíme ve 20. století postavou Romana Fjodoroviče Ungerna von Sternberg známého jako “krvavý baron“.

Na výstavě se také dozvíte jak upíra rozpoznat a hlavně jak se proti němu chránit. Kdy použít cibuli a kdy česnek, co provádět s kuchyňskou solí, z jakého dřeva bude nejlepší vyrobit naostřený kůl, kterým upírovi probodnete srdce a jestli chodí upíři sát i za bílého dne…? Probádáte typy upířích zubů a dozvíte se, v kolika podobách je možné upíra potkat. A co teprve vlkodlak – bestie z Gévaudanu!
 

Letohádek Brno

 

  Vstupné:

•    Dospělí: 130 Kč,

- Senioři, Studenti VŠ a SŠ: 90 Kč,

- Děti ZŠ: 60 Kč

sleva 20% na ZTP nebo ZTP/P (platí obě osoby) a IDS JMK (min. 3 zóny; nejlépe jízdenky a tištěné kupóny – ke kontrole).

 

foto: Letohrádek Mitrovských

 

 

Otevírací doba:


čt-ne 10-16 h.


Pro aktuální informace sledujte webové stránky - www.letohradekbrno.cz

 

Odkazy: Letohrádek Brno

Umístìní: Jihomoravský kraj

 

  

 


 

 
< Předch.   Další >


 
E-počasí.cz
 
rekreace - bslo03 rekreace - bslo04 zámky - bslo05 výlet - strslo03 zámky - strslo04 rekreace - bslo06 výlet - bslo07 hrady - bslo08