výletníček levh výletníček prah
Tipy na výlet pro rodiny i jednotlivce, možnosti ubytování, rekreace a dovolené, hrady a zámky, zajímavá místa vhodná k navštívení. mapa CR Jihočeský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Pardubický kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Ústecký kraj kraj Vysočina Jihomoravský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj
         
zámky - levd zámky - prad
dovolená - bslo001 dovolená - bslo002 dovolená - bslo003 dovolená - strslo zámky - strslo02 hrady - bslo004 zámky - bslo005 dovolená - bslo006
 
Tipy na výlet, dovolená v ČR - podle krajů 
Vloženo Foto = Fotografie

 
 

Zahájení sezony 2020 na Svojanově

Tisk E-mail
Řezbáři na Svojanově

   Hrad Svojanov nás zve k návštěvě každý březnový víkend. Otevřeno je od soboty 29.2.2020.
 

 

 


Za zavřenými branami královského sídla se finišuje s přípravou na novou sezonu. Hrad Svojanov, jako první památka v Pardubickém kraji, přivítá návštěvníky už 29. února 2020.

I když je hrad ještě uzavřený, za jeho branami panuje čilý ruch. Pracovníci památky dokončují inventury, ale také cídí každý kousek porcelánu či nábytek a voskují podlahy. Ke slovu se dostali rovněž mistři malíři. Schodiště a hala v druhém podlaží hradního paláce dostávají novou podobu.
Výmalbu tvoří barevné rámy. Stylově připomínají dekorování stěn v 2. polovině 19. století. Strop v hale už není jen šedivý. „Původní výmalba stropu se nedochovala, proto jsme se rozhodli pro jeho oživení. Vzory korespondují s historickou výmalbou stropů v ostatních pokojích,“ uvedl kastelán hradu Miloš Dempír. Šedomodrá kombinace barev doplněná smetanovou je sladěná s celkovým vzhledem zámecké části hradu. Díky jemné rozetě uprostřed stropu vynikne i mosazný lustr.
Návštěvníci si rovněž poprvé prohlédnou zrestaurované klasicistní stropy v přípravně a jídelně. V přípravně pokrmů zvolilo vedení památky také nový lustr, aby stropu odlehčil.
 
Na novou sezonu jsou už tradičně nachystané i novinky. Určitě zaujmou jedinečné hračky v dětské části ložnice. „Starožitný kočárek s panenkou stejně jako šlapací trojkolka pro panenky jsou z přelomu 19. a 20. století,“ upřesnil Miloš Dempír. Na zrcadle odpočívá Kašpárek v červeném oblečku od známých loutkoherců Libušky a Romana Bedřicha Bauerových z Jaroměře.


Otevřeno:
březen o víkendech od 10 do 17 hodin.
duben: út - ne od 9 do 17 hodin
 

Odkazy: Svojanov

Umístìní: Pardubický kraj

 
< Předch.   Další >


 
E-počasí.cz
 
rekreace - bslo03 rekreace - bslo04 zámky - bslo05 výlet - strslo03 zámky - strslo04 rekreace - bslo06 výlet - bslo07 hrady - bslo08