výletníček levh výletníček prah
Tipy na výlet pro rodiny i jednotlivce, možnosti ubytování, rekreace a dovolené, hrady a zámky, zajímavá místa vhodná k navštívení. mapa CR Jihočeský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Pardubický kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Ústecký kraj kraj Vysočina Jihomoravský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj
         
zámky - levd zámky - prad
dovolená - bslo001 dovolená - bslo002 dovolená - bslo003 dovolená - strslo zámky - strslo02 hrady - bslo004 zámky - bslo005 dovolená - bslo006
 
Tipy na výlet, dovolená v ČR - podle krajů



 
Vloženo Foto = Fotografie

 
 

Muzea v ČR

Tisk E-mail

Přehled muzeí a stálých expozic rozdělený dle krajů ČR

Muzea a stálé expozice

 

 

Kliknutím na mapu se Vám zobrazí vybraný kraj Hlavní město Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj a Praha Ústecký kraj kraj Vysočina Zlínský kraj

 

 

 
   

Jihočeský kraj

 
        Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou
Nachází se v novogotické zámecké jízdárně. V rámci jednotlivých expozic si můžeme prohlídnout např. gotické umění - součástí je mnoho deskových maleb a soch z let 1275 až 1530 a jedná se zde hlavně o úctu k svatým a o životě světců. V další expozici se můžeme seznámit s flámským a holandským malířstvím 16 až 18. stol.
   
        Husitské muzeum v Táboře
Kde jinde by mělo být muzeum husitství než v Táboře, který byl právě husity založen. V rámci expozice se můžeme např. seznámit se založením husitství a jeho dalším působením, s jejich zbraněmi, s jejich vůdci.
   
        Jihočeské motocyklové muzeum v Českých Budějovicích
Za moto veterány do Budějovic. V muzeu na nás dýchne doba, kdy motocykl měl akorát pan starosta nebo pan "dochtor". Staré motorky na nás čekají.
   
        Jihočeské muzeum v Čekých Budějovicích
Muzeum má několik stálých expozic. V jedné se můžeme dozvědět o pravěku v této oblasti. Z vykopávek se nám dochovalo mnoho věcí třeba kamenné nástroje,bronzové předměty atd. Pro názornost můžeme vidět modely např. paleolitického příbytku nebo neolitického domu. Dále se zde seznámíme s okolní přírodou a taky je zde velké množství výstav.
   
        Městská věž v Jindřichově Hradci
Víte kudy prochází 15. poledník východní délky a chtěli by jste na něm stát? Toto přání si můžete splnit, když navštívíte věž u proboštského kostela Nanebevzetí Panny Marie v Jindřichově Hradci. Právě nárožím kostela 15. poledník.Věž se zde nachází od konce 14.stol. Víme, že v 17.stol. měla věž ještě další tři patra, ale velký požár na poč. 19.stol. udělal své dílo. V současné době věž měří 68,3 m a svou podobu má stejnou od rekonstrukce po vyhoření.
   
        Minoritský klášter v Jindřichově Hradci
Kostel sv. Jana Křtitele a areál minoritského kláštera v Jindřichově Hradci patří k významným českým památkám gotiky. Jeho začátky sahají až do začátku 13.stol., kdy na Hradecku působili minorité. Klášter byl staven a upravován i na konci 15.stol. Např. ke kostelu sv. Jana přibyla kaple sv. Mikuláše, která je označovaná za vrcholné dílo gotiky . Po 16.stol. postihlo klášter množství požárů a klášterní budovy pomalu zanikaly. V dnešní době jsou možné prohlídky a taky se zde konají různé koncerty a výstavy.
   
        Mezinárodní muzeum keramiky Bechyně
Nachází se v bývalém zámeckém pivovaru v přilehlých hradních baštách. Nalezneme zde různé podoby současné, ale i staré keramiky.
   
        Muzeum historických motocyklů - Český Krumlov
Počátky mlýna sahají do 14.stol., ale velké rekonstrukce se mlýn dočkal v 18.stol. Jedná se o jednu z nejstarších staveb na území Českého Krumlova. Jako každý mlýn, má i tento svoje příběhy a třeba zrovna nám se podaří najít skřítka, který se stará o poklady, které se nacházejí ve vodě. Ve mlýně je jednak restaurace, ale i museum aut, motorek, kol, starožitností atd.Součástí mlýnu je i vodní elektrárna.
   
        Muzeum voskových figurín Český Krumlov
Chcete vědět jak to vypadalo ve středověké krčmě? nebo by jste chtěli vidět Františka Josefa I? Máte možnost vidět toto všechno, ale i mnohem víc v muzeu voskových figurín, které se nachází v Českém Krumlově.
   
        Muzeum Dačice
V rámci dačického muzea se můžeme seznámit s nástroji na zpracování lnu, s tím, jaké nástroje měli ve stodole nebo jaké pomůcky měli na přípravu jídla. Prostě seznámíme se zde se vším, co zde lidé potřebovali k životu a k oblékání. Víte že na poč. 19.stol. byl u Dačic založený první řepný cukrovar moderního období v západní části habsburské monarchie? A že z Dačic pocházela kostka cukru? Vše o tehdejším způsobu výroby kostky cukru se dozvíte právě tady.
   
        Muzeum Jindřichohradecka
Je umístěné renesanční budově bývalého jezuitského semináře na Balbínově náměstí. V muzeu nás čeká celá řada expozic. Např. největší mechanický lidový betlem na světě, tzv. Krýzovy jesličky, dále střelecké terče nebo kolekce gotických plastik. V muzeu je síň Emy Destinové nebo lékárna „U Panny Marie Pomocné", která nám ukáže historii lékárnictví v Jindřichově Hradci.
   
        Muzeum koněspřežky
V dnešní době bereme všechno jako samozřejmost. Nedávno jsem byla svědkem, že na nádraží bylo velké množství lidí a i kolem trati se objevovali hloučky lidí a netrpělivě čekali. Měla totiž jet parní lokomotiva. Radostné mávání, spousta kouře a u mnoha lidí vzpomínka, jak takovým vlakem jeli zrovna domů. Jak to ale vypadalo, když v roku 1825 byla započata stavba první evropské železnice? Nebyla to železnice pro parní vlaky, ale jednalo se o to, že "vlak" táhli koně. Trať to byla v té době ojedinělá a vedla z Českých Budějovic do Lince. Pokud se o tom chceme dozvědět víc, navštivme muzeum koněspřežky v Českých Budějovicích.
   
        Muzeum a galerie ve Vodňanech
První muzejní sbírka pochází z konce 19.stol. Vodňany, to je kraj plný rybníků a taky hlavní expozice muzea se věnuje rybníkářství. Dozvíme se, jak se ryby chovají, ale taky jak je dobře upravit, aby ryba nebyla na našem jídelníčku jen o vánocích. Mimo stálou expozici se zde koná velké množství výstav a nejrůznějších akcí.
   
        Muzeum Volyně
Muzeum ve volyni je umístěno ve středověké Volyňské tvrzi a věnuje se především oblasti Volyňska - expozice – Volyňsko v pravěku a Historie volyňské tvrze. Muzeum dále pořádá krátkodobé výstavy.
   
        Muzeum české loutky a cirkusu - Prachatice
Ojedinělá expozice, která nám ukazuje začátky loutek v Čechách, které byly zhotoveny např. podle M. Alše, máme možnost uvidět historické divadélka, o kterých nám vyprávěli naše babičky. Kdo má rád film 6 medvědů s Cibulkou, tak jistě obdivoval jízdu medvědů na motocyklu. A právě tady v muzeu je motocykl vystavený.
   
        Muzeum historických vozidel v Pořežanech
Pokud milujete starou dobu, kde koně byli tím, co táhlo kočár a první automobily za sebou nechávaly nádhernou vůni benzinu, tak právě vám je určeno muzeum v Pořežanech. Najdeme zde automobily nákladní i osobní, bryčky, sáně, modely vláčků, letadel, starou zemědělskou techniku a ještě mnoho dalšího.
   
        Prachatické muzeum
V muzeu se nacházejí nejrůznější expozice, např. archeologická sbírka, která je tvořena archeologickými nálezy vyskytující se na území Prachaticka. Dále zde jsou sbírky střeleckých terčů prachatických ostrostřelců nebo skla, porcelánu, zbraní a mincí. Ale i mnoho dalšího. V Prachaticích se těší na Vaši návštěvu.
   
        Muzeum tkalcovství Strmilov
Muzeum tkalcovství se nachází v neúrodném kraji, kde se těžko získávalo živobytí a lidi se zabývali chovem ovcí a pěstováním lnu a tím si vytvořily základní předpoklady pro uplatnění tkalcovství a soukenictví. Prohlídku muzea můžeme spojit s exkurzí v rodinné tkalcovně, kde se vyrábí bytový textil ze 100% ovčí vlny a bavlny s tradičními i moderními vzory.
   
        Pohádkový dům Český Krumlov
Vyrůstali jste v době, kdy se hrávalo loutkové divadlo, kdy na pouti bylo jen ruské kolo a řetízkový kolotoč? A chtěli by jste vědět, jak vypadal příbytek loutkáře? Příbytek loutkáře a velké množství loutek, mechanický model pouti nebo mechanické divadlo si můžeme prohlédnout v Českém Krumlově.
   
        Práchenské muzeum v Písku
Muzeum se nachází v prostorách gotického hradu a bývalých vojenských kasáren. Expozice muzea nám poskytuje několik prohlídkových celků od pravěku, přes založení města až po dobu nedávnou. Každá expozice je doplněna o figuríny, které jsou oblečeny v patřičné době. Dále zde máme nerostné bohatství, které se v regionu vyskytovalo.
   
        Renesanční věž v Dačicích
Kostel sv. Vavřince s renesanční věží nás zve na svou návštěvu. 51 m vysoká věž je dominantou města již od. 16.stol. a z její výšky se nám poskytne pohled do celého okolí. Na věži je uchován i nejstarší zvon sv. Vavřince z roku 1483. Současný kostel sv. Vavřince vznikl v 18.stol. a je již třetím kostelem stejného jména na stejném místě.
   
        Středověké podzemí pod Táborem
Zde si můžeme prohlídnout rozsáhlé sklepy z 15. a 16. stol., které byly vyhloubeny ve skalním podloží v hloubce až 16 metrů a jsou zajímavým odkazem pozdního středověku. Prohlídková trasa podzemí má délku přibližně 500 metrů.
   
        Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství - Ohrada
Jedno z našich nejstarších muzeí je na zámku Ohrada, který byl postaven na poč. 18.stol.pro knížete Schwarzenberka jako lovecký zámek. Kníže Schwarzenberk sem již v polovině 19.stol. přestěhoval lovecké trofeje a vycpaniny. V současné době zde můžeme kromě loveckých trofejí vidět i historické lovecké zbraně, expozici o lesnictví a v kraji rybníků i vývoj této profese.
   
 

----------------------------------------------   Zpět na začátek    ----------------------------------------------

 
   

Jihomoravský kraj

 
        Keltský skanzen ISARNO Letovice
Jak to asi vypadalo, když náš svět nebyl plný techniky a na našem území žili Keltové? V rámci areálu se můžeme podívat, jak to u nich v příbytku vypadalo a co víc, můžeme si takový život v rámci celodenních akcí i vyzkoušet.
   
        Jihomoravské muzeum ve Znojmě
V prohlídce zámku se můžeme seznámit s reprezentačními prostory 2.pol. 19.stol., můžeme shlédnout sbírky křišťálových nádob, porcelánu a kolekci šperkovnic. V druhém okruhu se můžeme seznámit s obytnými prostory majitelů zámku a prohlédnout si kapli.
   
        Kovárna v Těšanech
Jak vypadá kůň ví každý z nás. Vždyť v poslední době je vídáme čím dál častěji. Proč je slyšíme, víme taky. Mají podkovy. Jak se ale dostanou na nohu? Přece ji tam dá kovář. Aspoň v době, která není zas tak dávno. Jak to v kovárně vypadalo?
Že nevíte a jedete náhodou kolem Brna? Tak se stavte v Těšanech.
   
        Masarykovo muzeum v Hodoníně
Stálá expozice nás seznamuje s nejznámnějším rodákem Hodonína T. G. Masarykem. Projdeme celým jeho životem. Od dětství, přes studentské roky, poslanecké a nakonec i presidentské. Mnoho z nás si vybaví T.G.Masaryka v jezdeckém obleku a na koni. Právě repliku obleku si zde můžeme prohlídnout. Během roku jsme zváni na různé výstavy.
   
        Mikulčice
Jedno z z míst, kde historie sahá daleko do naší minulosti a taky, které je spojeno s příchodem Konstantina a Metoděje na Moravu. Město je bohaté na archeologické vykopávky z 9.stol. za Velkomoravské říše. Víme, že se zde nacházela na tu dobu velká vesnice s palácem a prvními kostely. Ležela na staré obchodní cestě a my si můžeme podle průvodce představit, jak to tehdy vypadalo. V expozicích si prohlédneme nejrůznější šperky, ale i potřeby pro domácnost z té doby. Velmi zachovalé jsou i čluny, které naši předci dokázali udělat.
   
        Minimuzeum čs. opevnění 1935 - 1938 - u Mor. Krumlova
Minimuzeum je zajímavé spíš pro kluky všeho věku. Jedná se o muzeum, které se zabývá opevněním Československa ve 30.letech 20.stol. Areál se skládá ze dvou objektů lehkého opevnění vzor 37 a v době prohlídek jsou opatřeny dobovým vybavením. První objekt je rekonstruován do plánované podoby, druhá obsahuje expozici poválečné reaktivace opevnění.
   
        Mohyla Míru
Památník byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova, podle záměru kněze A. Slováka, který zde chtěl učinit pietní místo světla a memento válek. Expozice nám přibližuje jak samotnou bitvu, tak i politickou a kulturní atmosféru té doby. Rekonstrukci bitvy můžeme spatřit vždy na počátku prosince, kdy ji pro nás připravují příznivci historie.
   
        Moravská galerie v Brně
Místo, kde si můžeme prohlídnout výstavy starého, ale i nového umění, fotografií a grafického designu. Ve stále expozici si můžeme např. prohlídnout umění od gotiky po 19.stol. Nejzajímavějším uměleckým dílem starého umění je obraz Petra Pavla Rubense „Hlava Medúsy“. Kdo viděl film Souboj titánů ví, že pohled Medůsy měl takovou sílu, že proměnil člověka na kámen.
   
        Muzeum v Blansku
Muzeum v Blansku se nachází v budově bývalého zámku a určité části si můžeme prohlídnout. Jeho expozice jsou spjaty se zdejším krajem - Moravským krasem. Můžeme se zde seznámit s historií objevování jeskyní, s florou a faunou Moravského krasu. V další části muzea zvané Nejstarší hutě nás seznámí, jak se zde vyrábělo železo od doby keltské,římské až k vyspělému hutnictví doby velkomoravské. V samostatné expozici najdeme historii měřící techniky.
   
        Muzeum Boskovice - Hradní 1
Muzeum nám dává ucelený obraz o osídlování boskovické brázdy. Můžeme se zde seznámit s archeologickými vykopávky od pravěku až po 12.stol. n.l. nebo se podívat s vývojem cechovnictví na Boskovicku.
   
        Muzeum Boskovice - nám. 9. května
Milujete staré zemědělské stroje nebo chcete ukázat dětem, jak se pracovalo na poli v době, kdy nejezdil kombajn a všechno se muselo dělat jinak? Pokud navštívíte muzeum Historických zemědělských strojů v Boskovicích, tak se můžete pochovat krásou starých strojů a vrátit se do minulosti našich předků.
   
        Muzeum Bučovice
V muzeu se seznámíme s vývojem města od pravěkých nálezů až po rok 1945. Mimo jiné si můžeme prohlédnout ženský hrob z doby laténské nebo nejstarší nález z Bučovicka - hrnec pražského typu. V nejnovější historie si připomeneme život v 1. světové válce, útrapy ve II. světové válce např. v podobě osobních věcí lidí z koncentračních táborů a světlý okamžik na konci války - osvobození.
   
        Muzeum Ivančice
Muzeum se nachází v budově Staré radnice, která zde stojí již od 16.stol. Ve stálých expozicích se seznámí hlavně se dvěma významnými rodáky. Malířem Alfonsem Muchou a hercem Vladimírem Menšíkem.
   
        Muzeum v Kobylí
Podle archeologických vykopávek víme, že se jedná o území, které bylo osídleno v dávné minulosti. Muzeum se nachází v budově bývalého Minoritského kláštera, který zde stál od poč. 13.stol. Právě zde byl krátce pohřben český král Přemysl Otakar II.. V muzeu se můžeme seznámit s živou i neživou přírodou, která se zde vyskytuje, z dějinami Znojemska, archeologickými nálezy tohoto kraje. V Domě umění, nám. T. G. Masaryka se nachází expozice medailí a mincí české země.
   
        Muzeum zámek Slavkov
Muzeum se nachází v zámku ve Slavkově a mimo jiné nás provede celou bitvou Tří císařů. Seznámíme se s příčinami vzniku napoleonských válek, průběhem bitvy, plánování, s tím, co bylo po bitvě. Dále se zde seznámíme se samotným Slavkovem, jeho historií a historií rodu Kouniců.
   
        Muzeum ve Šlapanicích
Muzeum je umístěno ve starobylé budově někdejší šlapanické scholasterie. Je docela možné, že právě táto budova slyšela informace o rozhodující bitvě "tří císařů", protože právě zde sídlil štáb francouzského maršála Soulta. Po bitvě zde byl francouzský lazaret.
   
        Muzeum Ždánice
V muzeu nalezneme 19 stálých expozic týkajících se Ždánic a okolí, národopisné sbírky, sbírky lidového umění nebo sbírku keramiky a skla od středověku až po současnost. Nalezneme zde i největší soubor o generálovi Laudonovi.
   
        Nadace Letecké historické společnosti Vyškov
Muzeum hlavně pro kluky, ale i holky, které zajímá letecká technika. V expozici nahlédneme na vojenskou techniku , ale můžeme zde vidět i havarované letadla v průběhu II. světové války. Vedle nejrůznějších letadel ( L29, L39, MIG...) máme možnost shlédnout i pozemní techniku ( Tatry, tahače, navigace, přepravní prostředky pro bezpilotní průzkumné letouny VR3 Rejs, nejrůznější odpalovací systémy..., prostě vše, co souvisí s vojenskou historií.
   
        Památník písemnictví v Rajhradě
Památník písemnictví je umístěn v budově benediktinského kláštera v Rajhradě a ve své expozici nás seznámí s nejvýznačnějšími osobnostmi literatury na Moravě od 9. do 20. století a taky máme možnost si prohlídnout interiér restaurované historické benediktinské knihovny s osmnácti tisíci knihami.
   
        Pavilon Anthropos - Brno
Nádherná expozice o dějinách osídlování Moravy i celého evropského kontinentu je rozdělena do 3 základních celků. Dozvíme se zde o životě lovců, umění Evropy aktuální poznatky z výzkumu evoluce člověka. Během prohlídky se můžeme setkat se zvířetem, které by snad každý z nás rád potkal a kterého známe z pohádky Doba ledová - mamuta. Mamuta spatříme obklopeného přirozeným prostředím.
   
        Palác šlechtičen Brno
Dům ze 17.stol. ve stylu barokního paláce s kaplí s pozdně barokními freskami. V současné době je stálá expozice v rekonstrukci, ale konají se zde krátkodobé výstavy. Např. Japonsko,má láska nebo Nejstarší zemědělci.
   
        Skanzen ve Strážnici
Chcete poznat jak se žilo na Slovácku a při tom necestovat od Kopanic až po Horňácko? Potom Vám stačí navštívit Národopisné muzeum ve Strážnici, kde je kolekce 64 objektů z celé Moravy.
   
        Vodní mlýn ve Slupi
Vodní mlýn se nachází 15 km od Znojma. Nádherná renesanční stavba velkomlýna se čtyřmi funkčními vodními koly a mlýnským náhonem. Můžeme se zde seznámit s celým procesem mletí obilí.
   
        Zahradní železnice v Drásově
Malých dětí se ptáme : Jak dělá mašinka? A potomek nám odpoví : šiha, šiha, ši, ši, ši hůůůůůů. Pokud se chceme seznámit s dobou, kdy mašinky opravdu vydávaly tento zvuk, přijeďme se podívat na expozici úzkokolejné železnice o rozchodu 600 mm, která se nachází na počátku Českomoravské vrchoviny. Čeká nás zde prohlídka lokomotiv a vagónků a taky možnost jízdy na předváděcí trati s 15 výhybkami o délce cca 400 m.
   
        Znojemský hrad
Na místě, kde člověk žil již ve 4. tisíciletí př. n. l. a kde si český kníže Břetislav postavil svou pevnost stojí od 11.stol. pro ochranu kupecké cesty . Až do poloviny 15.stol. byl hrad častou návštěvou králů a udály se v něm i nejrůznější historické události,např.svatba Anny, nejmladší dcery krále Jana Lucemburského s rakouským arcivévodou Ottou Habsburským. Od 16.stol. měnil hrad často své majitele a byl několikrát na pokraji zkázy. Od poč. 20.stol. zde sídlí muzeum. Můžeme si zde prohlídnout expozici z dějin Znojemska nebo stálou výstavu dravých ptáků.
   
 

----------------------------------------------   Zpět na začátek    ----------------------------------------------

 
   

Karlovarský kraj

 
        Hrad Seeberg u Františkových Lázní
Hrad Seeberg byl po založení vojenským opěrným bodem. V současné době si zde můžeme prohlédnout interiérový vývoj a nábytkovou tvorbu 19.stol., černou kuchyni, barokní a rokokový nábytek, dějiny porcelánu a mnoho dalšího.
   
        Městské muzeum Mariánské Lázně
Muzeum v našem lázeňském městě se nachází v budově z poč. 19.stol. a je jednou z dominant Goethova náměstí. Ve stálé expozici se můžeme mnohé dozvědět o J. W. Goethovi, který projevoval velký zájem o Čechy. Chtěl poznat naše dějiny, naši přírodu a jazyk. V další expozici se dozvíme o přírodním bohatství Mariánských Lázní.
   
        Městské muzeum Františkovy Lázně
Jen málokdo z nás neví, jak vypadá proslulá socha Františka z Františkových Lázní. Originál této sochy si můžeme prohlédnout ve zdejším muzeu a při tom se seznámit např. s jejich historií, s historií objevení léčivých pramenů nebo s jejich stáčením.
   
        Miniatury - Mariánské Lázně
Chcete vidět Karlštejn a současně třeba Staré Bělidlo nebo Minaret v Lednici? Toto všechno a ještě mnohem více můžete uvidět na jednom místě v Mariánských Lázní. V překrásném prostředí krajinného parku si prohlédnete makety památek ( poměr 1:25 ) z celé České republiky.
   
        Muzeum Cheb
V muzeu je několik stálých expozic. Jednak se můžeme seznámit s krajem Chebska, s jeho historií nebo se více dozvědět o hrnčířské a keramické výrobě. Město Cheb je spjaté s Albrechtem z Valdštejna, který právě v tomto městě našel svou smrt. v muzeu najdeme rozsáhlou sbírku valdštejnských památek a valdštejnskou obrazárnu.
   
        Muzeum knižní vazby v Lokti
Když vezme do ruky knihu víme jakou má vazbu? Obyčejně nad tím nepřemýšlíme. V minulosti, ale vazba knihy byla velmi důležitá. Právě s její historií se můžeme seznámit. Nakonec uvidíme knihařskou dílnu na přelomu 19. a 20. století.
   
 

----------------------------------------------   Zpět na začátek    ----------------------------------------------

 
   

Královehradecký kraj

 
        Augustiniánský klášter - Vrchlabí
Víte, že máme hory Krkonoše, že se tam jezdí lyžovat nebo chodit na tůry, že je tam nejvyšší hora Sněžka, ale tím to končí? Chtěli by jste se dozvědět co nejvíce o Krkonoších? Každý z nás má možnost v moderním prostředí bývalého Augustiniánského kláštera ve Vrchlabí. v nádherné expozici se dozvíme o vývoji a složení Krkonoš, o vlivu jednotlivých ročních období na živou přírodu a o krkonošském ekosystému. Oživení pro děti nastane při modelu horského potoka s tekoucí vodou, model je oživen rostlinami, rybami a ptáky.
   
        České farmaceutické muzeum v Kuksu
Muzeum apatyky - možná, že si pamatujete lékárnu, která měla staré, těžké skříně s množstvím zásuvek a porcelánových dózí a nezapomenutelně voněla po všech možných bylinkách. A taky zde byla váha a paní lékárnice s vážnou tváří vážila čaj. Tyto doby jsou nenávratně pryč, ale kouzlo staré lékárny, ale i lékárnu z druhé poloviny 20.stol. můžeme najít v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu.
   
        Expozice Šindelka v Harrachově
Muzeum je umístěno v budově se šindelovou střechou. Expozice muzea nás seznamuje s lesnictvím a myslivectvím. V lesnické části uvidíme vše od vytěžení, přes odvoz na pilu až po obnovu lesa. V myslivecké části vidíme lesní zvířátka, lovecké pušky a vše, co souvisí s myslivostí od minulosti až po současnost.
   
        Městské muzeum LORETA, Chlumec nad Cidlinou
Muzeum je umístěno v budově bývalého kláštera Loreta. V muzeu je několik expozic, které se opírají o oblast Chlumecka. Své místo zde mají chlumečtí ostrostřelci, selské hospodářství nebo kteří významní rodáci z chlumecka pocházejí.
   
        Městské muzeum Rtyně v Podkrkonoší
V expozici se můžeme seznámit s průběhem selských bouří v r. 1775. V další expozici se v myšlenkách přeneseme a půjdeme fárat uhlí. S jeho historií se podíváme od roku 1590 do roku 1990.
   
        Muzeum bratří Čapků Malé Svatoňovice
Kdo by neznal knihu O pejskovi a kočičce. Víme, ale kdo ji napsal? Pojďme se podívat do muzea v Malých Svatoňovicích a seznámit se se životem a dílem bratří Čapků. V rámci prohlídky uvidíme i olejomalby Josefa Čapka.
   
        Muzeum a gal.Orlických hor v Rychnově
v budově ředitelství se můžeme podívat na ucelenou ornitologickou sbírku 255 ptačích druhů. V Kolowratském zámku jsou stálé expozice malířů Orlických hor a sochařství a konají se zde nejrůznější krátkodobé výstavy.
   
        Muzeum Jilemnice
V muzeu v Jilemnici se můžeme např. seznámit s vývojem lyžování od 19.stol. do roku 1914. Uvidíme zde vývoj lyžařské výzbroje, první lyžařské organizace a taky počátky turistiky v Krkonoších. V další expozici můžeme vidět unikát - ručně předené vlákno, které váží pouhý gram nebo krkonošské betlémy, kde první místo zaujímá mechanický ozvučený betlém z přelomu 19. a 20.stol.
   
        Muzeum krajky ve Vamberku
Obdivujete krajku a chcete se s ní seznámit podrobněji? Navštivte muzeum krajky ve Vamberku.
   
        Muzeum Merkur - Police nad Metují
Merkur - hračka našeho mládí a učení zručnosti malých chlapců. V době, kdy lego bylo ještě v plenkách, vznikla v Československu stavebnice, se kterou vyrůstalo nemálo dětí. Kdo se chce o stavebnici dozvědět více, ať navštíví muzeum v polici nad Metují.
   
        Muzeum v Úpici
Čeká nás zde pár expozicí, které nás např. seznamují v dětstvím a mládím Josefa a Karla Čapkových, nebo se věnují tvorbě malířky Julie Winterové - Mezerové, která z Úpic pocházela. V n8rodopisné sbírce se seznámí s předměty, které se používali v domácnostech v tomto kraji.
   
        Regionální muzeum a galerie v Jičíně
Jičín, krásné město s nádherným náměstím a známé díky Rumcajsovi. V muzeu je umístěna stálá expozice, která nás informuje o dějinách a přírodě Jičínska.
   
        Třebechovický betlém
Většina lidí miluje nejkrásnější svátky roku - Vánoce. usmaží se kapr, nastrojí se stromeček a pod stromeček se postaví betlém. Tuto atmosféru si vychutnáme krátkou chvilku a pak vše pečlivě uklidíme. V muzeu v Třebechovicích ale betlémy neuklízí a my máme možnost vychutnat si atmosféru vánoc i v létě. Kromě největšího lákadla Proboštova betlému zde najdeme i jiné mechanické betlémy a zajímavosti.
   
        Železniční muzeum Výtopna Jaroměř
Hů, hů, hů jede vláček motoráček, kolik asi vozů má? - tak zněla oblíbená říkačka našich dětských let. Ale na parní vláčky s pravou výtopnou se můžeme zajet podívat třeba každou letní neděli a klidně počítat kolik lokomotiv a vagónků tady mají.
   
 

----------------------------------------------   Zpět na začátek    ----------------------------------------------

 
   

Liberecký kraj

 
        Muzeum hasičské techniky Chrastava
Hoří, hoří - toto slovo není příjemné v dnešní době a nebylo příjemné ani v dobách minulých. Častokrát se stalo, že shořela velká část města. Čím se hasilo v minulosti a jaké měli pomůcky se dozvíme v muzeu v Chrastavě. Přejme si, aby jsme nikdy nepotřebovali pomoc hasičů dnešních dnů.
   
        Muzeum Jizerských hor
V muzeu se můžeme seznámit s historií osídlování Jizerských hor, s legendami a s řadou předmětů, které lidé používali k obživě a k životu v horách. Dále je zde expozice sklářské výroby.
   
        Muzeum Semily
Když se podíváte do Semil, tak zjistíte, že se zde narodilo noho lidí, kteří se zvláštním způsobem zapsalo do dějin nebo kteří působily na nejrůznějších významných postech nejen v naší zemi, ale i ve světě. Právě jim je věnovaná stálá expozice v Semilech.
   
        Muzeum skla Harrachov
Ucelená sbírka historického skla, které bylo vyrobeno v harrachovské sklárně.
   
        Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
Ve známe pohádce O Lotrandovi a Zubejdě jsme dostali přednášku o Jablonecké bižuterii. Zde si ji můžeme prohlédnout na vlastní oči. Kromě skla zde uvidíme nejrůznější knoflíky, spínadla nebo oděvní doplňky. Mimo to se v muzeu konají velmi zajímavé výstavy.
   
        Muzeum Železný Brod
V budově spořitelny na náměstí se seznámí s podomáckou výrobou skla, ale i s výrobou firemní. Z dětí se zde můžou stát návrháři, protože se zde nachází dílnička a děti si můžou zkusit udělat první vlastní šperk.
Národopisná expozice je umístěna v roubené stavbě zvané Běliště. V jednotlivých pokojích se nachází expozice s různých oblastí Železného Brodu a okolí.
   
        Podještědské muzeum K.Světlé, Český dub
Jak asi žila Karolína Světlá, jakou měla pracovnu? Pokud chcete vědět, jak to u nich doma vypadalo. přijeďte do Českého Dubu a podívejte se.
Johanitská komenda (klášter ) sv. Zdislavy a Havla z Lemberka Klášter zde stál od 13.stol. a navštívil ho i Karel IV. Dlouhou dobu se myslelo, že klášter zcela zmizel ze světa. Staré kláštery vždy lákaly k objevování tajemství a tajemných věcí. Právě i znovu objevení a stavební obnově si můžeme prohlédnout kapli sv. Jana Křtitele a síně kláštera. Jedná se o památku, která se nám dochovala ze 13.stol. Pokud chcete vědět víc o objevení kláštera, tak si udělejte chvilku čas a přijeďte do Českého dubu.
   
        Sklářské muzeum Kamenický Šenov
V zámcích můžeme obdivovat nádherné křišťálové lustry. Jak se vyrábí ryté a broušené sklo se můžeme dozvědět právě zde.
   
        Sklářské muzeum v Novém Boru
Při pohledu na krásné sklo musíme uznat, že se jedná o velice náročnou a jemnou práci. Zde se můžeme seznámit s vývojem sklářské výroby od 17.stol. do současnosti.
   
        Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě
S dějinami České Lípy, s archeologickými nálezy se můžeme seznámit v místním muzeu. V expozici o kovářství uvidíme předměty, které se v kovárně používali. V galerii si do konce roku můžeme prohlédnout Hrady a zámky ve výtvarném umění
   
 

----------------------------------------------   Zpět na začátek    ----------------------------------------------

 
   

Moravskoslezský kraj

 
        Expozice důlního záchranářství
Nesmírně důležité pro výkon důlní činnosti je důlní záchranářství. Bez jejich činnosti, která se provádí ve stísněných podmínkách by nežilo mnoho lidí, kteří se v podzemí dostali do problémů. Zde se můžeme seznámit s nejrůznější technikou, kterou záchranáři používali v minulosti. Nachází se zde i cvičný polygon, který simuluje podmínky v nejrůznějších důlních prostorách.
   
        Hornické muzeum v Ostravě
Jejich patronem je sv. Barbora. Víte o kom je řeč? Přece o hornicích. Jejich největší muzeum se nachází asi 5 km od centra Ostravy, směr Hučín. První se zastavíme ve výstavní vile. Tady se seznámíme s hornictvím a se vším, co dále můžeme vidět. Podzemní expozice důl Anselm - vstup jen pro odvážné. Na malou chvilku se můžeme proměnit na horníky a sfárat do štoly. Zde si prohlédneme štolu s 19.stol. a seznámíme se s historií těžby uhlí od 18.stol.
   
        Muzeum Beskyd Frýdek-Místek
Bohaté expozice zdejšího muzea nás dovedou k přírodovědné expozici, která má mimo jiné pohyblivý dřevěný model slezské vesnice. Mimo to se zde můžeme seznámit s interiérem místního zámku.
   
        Muzeum v Bruntále
Muzeum se nachází v zámecké budově. Můžeme se zde seznámit s přírodou, řemesly a živnostmi bruntálského regionu.
   
        Muzeum v Kravařích
Muzeum se nachází v místním zámku. Expozice je rozdělena na dvě části. V první se můžeme seznámit, jak se žilo v malých chaloupkách koncem 19.stol. Ve druhé expozici se seznámíme s životem na zámku v 18.stol., s věcmi, které potřebovali k životu páni a s předměty, které používali sloužící při práci.
   
        Muzeum ve Třinci - Trisia
Jak bylo založeno město Třinec a jak zde vznikly železárny? Pokud Vás zajímá vývoj železáren a města, tak zavítejte do místního muzea. Po celou letní sezonu zde probíhají nejrůznější zajímavé výstavy.
   
        Muzeum Zdeňka Buriana ve Štramberku
Věřím, že v naší republice není nikdo, kdy by neviděl Cestu do pravěku nebo se nesetkal s nádhernými pravěkými kresbami Zdeňka Buriana. Pokud chceme našim dětem pravěk přiblížit i jinak, než že jim opustíme Jurský park, tak máme příležitost při návštěvě Štramberku.
   
        Regionální muzeum v Kopřivnici, o. p. s.
Nádherné muzeum nejen pro rodiče, ale i pro kluky a holky každého věku. Babičky se rozpomenou na své mládí, dědečkové uznají, že staré auta mají stále svůj šmrnc. My se zde seznámíme s velkým množstvím aut značky TATRA, které zde máme od prvopočátků až po současnost. Z nejnovější doby si prohlédneme slavné auta, které jela závod Rallye Dakar. Na začátku muzea máme expozici věnovanou olympijským vítězům - manželům Zátopkovým.
   
        Vagonářské muzeum ve Studénce
Muzeum se věnuje všemu, co spojuje slovo železnice. Podíváme se do minulosti, na dopravu ve středověku, pak zavítáme na koněspřežnou dráhu až se dostaneme k samotným vlakům a zvlášť k jejich vagonům. Na závěr prohlídky si zvlášť děti zapamatují pojízdný model vlakových souprav. Prostě ve Studénce je bezva.
   
        Vojenské upevnění Milostovice
Od roku 1935 začali v pohraničí vznikat lehká a těžká opevnění. S jejich výstavbou, podobou se můžete seznámit v Milostovicích. Po obsazení němci chtěli tyto objekty používat jako cvičiště. Zde je přístupný pouze pěchotní srub OP-S 25 .
   
        Volná expozice u Hornického muzea
Na volné ploše se seznámíme s důlní hornickou technikou, s věcmi, které k hornictví patří, ale i s rekonstrukcí sídliště z dob lovců mamutů.
   
 

----------------------------------------------   Zpět na začátek    ----------------------------------------------

 
   

Olomoucký kraj

 
        Arcidiecézní muzeum Olomouc
Muzeum sídlí v rekonstruované národní kulturní památce Přemyslovský hrad. Právě zde byl zavražděn poslední Přemyslovský král Václav III. Můžeme si zde mimo jiné prohlédnout nádhernou expozici malířských děl a starého sochařství 18. a 19.stol.
   
        Hasičské muzeum Čechy pod Kosířem
Seznámíme se zde s nejjednoduššími hasícími stříkačkami, které byly tažena koňmi a jako kontrast zde uvidíme moderní hasičské auta, které známe dnes. Muzeum ale dává čest i řemeslům, které dnes již neexistují, např. řemenář, helmař, kotlář, provazník, slaměnkář...
   
        Lovecko-lesnické muzeum v Úsově
Muzeum se nachází v interiérech zámku Úsov. Jeho zajímavostí je fakt, že exponáty jsou na svém místě z přelomu 19. a 20.stol. Jedná se o původní lichtenštejnskou instalaci. V Úsově najdeme expozice se zaměřením na naši, ale i exotickou faunu. Z exotické fauny můžeme obdivovat krále zvířat - lva, hlavy gazely, žirafy..., z našich jmenujme srnce, lišku, kamzíky a mnoho dalších.
   
        Muzeum Johanna Schrotha Lipová - lázně
Samotné muzeum se věnuje především Johannu Schrothovi, zakladateli místních lázní. V další části se seznámíme s vývojem lázeňství v obci.
   
        Muzeum Komenského v Přerově
Přerovsko bylo osídleno již v dávných dobách, proto se i v muzeu seznámíme s archeologií této oblasti. Ojedinělá je i sbírka cínu - uvidíme zde džbány, konvice, talíře... Muzeum se nachází v budově Přerovkého zámku.
   
        Muzeum Komenského v Přerově - Ornis
Jedinečná ornitologická expozice nás seznamuje s ptáky, kteří se vyskytují na našem území.
   
        Muzeum Prostějovska v Prostějově
Ukaž jak dělají hodiny - Tik tak, tik tak. Pokud Vás zajímají hodiny, hodinky stolní, kapesné nebo třeba nástěnné, tak se podívejte do muzea v Prostějově. Zde se nachází nádherná expozice hodinek, které měří čas již hezkou dobu. Ale v muzeu nejsou jen hodiny. Např. expozice o básníkovi Jiřím Wolkerovi, kde se dozvíme vše o jeho životě. V dalších expozicích nalezneme věci z archeologie a geologie.
   
        Muzeum Tvarůžků
Někomu voní, jinému smrdí., někdo je nikdy neochutnal. Ať je to tak nebo tak. Každý z nás ví, že Olomoucké tvarůžky jsou nezaměnitelné. Chutnají skvěle a dají se upravovat na nejrůznější způsoby.
   
        Muzeum na zámku v Čechách pod Kosířem
Zde nalezneme Pamětní síň Josefa Mánese. Proč právě v Čechách pod Kosířem? Josef Mánes se přátelil s rodinou hraběte Silva - Taroucca. Právě tento rod vlastnil mnoho Mánesových děl. Kromě díla uvidíme i letní Mánesův ateliér. Možná, že právě touto návštěvou nasajeme inspiraci k dalšímu životu.
   
        Vlastivědné muzeum v Šumperku
Věnuje se dějinám a krásám Šumperského regionu.
   
 

----------------------------------------------   Zpět na začátek    ----------------------------------------------

 
   

Pardubický kraj

 
        Dělostřelecká tvrz Bouda
Nalezneme zde dělostřeleckou tvrz československého opevnění v téměř původním stavu.
   
        Hippologické muzeum ve Slatiňanech
Známe je všechny, doprovázejí nás a pomáhají nám již dlouhá staletí. Že nevíte o kom je řeč? Přece o koních. Muzeum ve Slatiňanském zámku nás seznámí s vývojem koně od prvopočátků až po současnost. Najdeme zde i vycpaniny prvního koně Převalského odchovaného v zajetí. V další části se můžeme seznámit s podkovami a nebo si prohlédnout koně ve výtvarném a sochařském umění. Kůň je nádherné a ušlechtilé zvíře, proto si jistě své muzeum zaslouží. V zámeckém parku ve Slatiňanech se pasou koně Převalského.
Jako další si můžeme prohlédnout hospodářské zázemí zámku.
   
        Ležáky
Nic víc není potřeba dodávat. Město, které se po Lidicích zapsalo černým místem do historie válečného Československa. Vzdejme úctu všem, kteří přišli o život tady, ale v celé České republice.
   
        Městské muzeum v Králíkách
Ze stálých expozic, které muzeum nabízí je expozice, kterou hned tak nenalezneme. Málokdo ví, že v Králíkách se vyráběl hudební nástroj, který pro svou vyjímečnost nemůžeme mít doma - totiž varhany. Není jednoduché na tento nástroj hrát, ale můžeme se seznámit s jejich výrobou. Kromě toho se podíváme na tkalcovství, řezbářství, na přírodu....
   
        Městské muzeum Moravské Třebová
Muzeum se nachází na zámku, který je řazen mezi naši nejlepší renesanční památku. Můžeme si tady vybrat hned několik místností, které si chceme prohlédnout. Muzeum v Moravské Třebové musíte navštívit, pokud Vás zajímá pravá středověká mučírna, alchymistická laboratoř nebo měšťanský a venkovský styl.
   
        Městské muzeum Žamberk
Stálá expozice se věnuje řemeslům tradičním i uměleckým. Kromě křišťálu, řezbářství, krajkářství se můžeme seznámit s výrobou betlémů nebo se podívat do starodávné apatyky. V rodném domu se můžeme seznámit s vynálezcem Prokopem Divišem.
   
        Muzeum čs. opevnění z let 1935 - 1938 Králíky
Další památka z našeho hraničního opevnění. Nalezneme zde pěchotní srub K-S 14 a lehký objekt č. 111 nebo 112.
   
        Muzeum loutkařských kultur v Chrudimi
Seznámíme se zde s vývojem loutkařství u nás i ve světě. Dále uvidíme tradiční české loutkové divadlo, ale i velmi oblíbené loutkové divadlo rodinné.
   
        Muzeum v Proseči
Kromě historie a předmětů prosecka zde můžeme uvidět sbírku dýmek. Dozvíme se vše o jejich výrobě.
   
        Muzeum Rosice
Víte ještě, co všechno potřeboval výpravčí, než mohl vyjet vlak na trať? Jak se vydávali jízdenky? Nebo čím se přehazovala výhybka na trati? Toto všechno, ale i mnohem víc se dozvíte, když navštívíte železniční muzeum v Rosicích nad Labem.
   
        Muzeum řemesel Letohrad
Chcete potkat vlka s Červenou Karkulkou? Nebo se podívat do mlýna, do řezbářství prostě podívat se, jaká řemesla se provozovala od 19.stol.? Tuto jedinečnou příležitost máme v muzeu Řemesel v Letohradě.
   
        Muzeum Svitavy
V dnešní době u nás je praní prádla docela jednoduché. Každý den slyšíme, který prášek dokonale vypere pošpiněné triko od trávy, kávy, ale jak asi praly naši předkové? Naše babičky, prababičky nebo ti, kteří žili před tím, kdy nebyla samozřejmostí moderní pračka a nebyla elektrika? V muzeu ve Svitavách se mimo jiné seznámíte s historií praní a pracích pomůcek.
Dále se zde seznámíme s historií svitavska a taky s expozicí o Oskarovi Schindlerovi. Oskar Schindler byl Svitavský rodák a do podvědomí se dostal díky odvážným skutkům, kdy za II. svět. války zachránil 1200 židů.
   
        Orlické muzeum v Chocni
V Orlickém muzeu se ve stálých expozicích vydáme do oblasti archeologie, geologie, paleontologie nebo etnografie.
   
        Památník Dr. Emila Holuba Holice
Jedná se o muzeum, které dává čest muži, který velmi miloval Afriku. Přinesl nám mnoho vědomostí o Africké přírodě a exponáty, které v té době neměly konkurenci.  Dr. Holub se v Holicích narodil. Pokud se chceme více dozvědět o životě v Africe v 19.stol., stačí, když přijedeme do Holic.
   
        Pěchotní srub K-S5 U potoka Kralka
V další místo, které je spojeno s výstavbou opevnění z roku 1938. Najdeme zde dobovou výzbroj a výstroj.
   
        Průmyslové muzeum Mladějov na Moravě
Muzeum historických vlaků na úzkorozchodné kolejnici.
   
        Regionální muzeum v Chrudimi
Setkáme se zde s uměleckým řemeslem, s mozaikou dějin z regionu nebo s expozicí o uměleckých plakátech.
   
        Regionální muzeum v Litomyšli
V hlavní budově se seznámíme s dějinami Litomyšle od počátku až do 20.stol. V další expozici uvidíme např. granátový náramek Boženy Němcové.
V přízemních prostorách bývalého zámeckého pivovaru najdeme byt a informace o jednom z našich největších hudebních skladatelů Bedřicha Smetany.
   
        Vojenské muzeum Králíky
Nalezneme de zbraně a těžkou techniku, např. Tank T - 34, obrněné transportéry nebo polní děla.
   
        Východočeské muzeum v Pardubicích
Nachází se v budově Pardubického zámku. Podíváme se do zámeckých prostor, seznámíme se s expozicemi sklářské výroby, s pohlednicemi, mincemi....
   
 

----------------------------------------------   Zpět na začátek    ----------------------------------------------

 
   

Plzeňský kraj

 
        Air park zruč u Plzně
Všem klukům a holkám, které milují letadla a vojenskou techniku. Uvidíte zde tanky, děla, MiG 21, Z 37 Čmeláka, ale i zažijete prohlídku s průvodcem na palubě IL 14.
   
        Dům historie Přešticka
Chodíte nakupovat do hypermarketů, supermarketů a chtěli by jste vidět pořádný krám, kde uprostřed stála velká váha a za pultem usměvavý obchodník? Pak není nic jednoduššího, než přijet do Přeštic. Kromě krámu se podíváme i na starou práci jak řemeslnou nebo technickou.
   
        Expozice lidové architektury v Chanovicích
V této oblasti se pomalu začíná soustřeďovat lidová architektura jihozápadních Čech. V současnosti jsou zde již složeny první objekty, které byly rozebrány na svém původním místě. Jedná se např. o roubený špýchar usedlosti, roubené kůlny se stodůlkou nebo o litinový křížek na žulovém podstavci.
   
      Zelenohorská pošta   Expozice veteránů v Nepomuku
Nově otevřená expozice veteránů v Nepomuku na Zelenohorské poště. Kromě historických motocyklů zde najdeme i zemědělskou techniku, dějiny motoristických závodů... více
   
        Hornické muzeum v Plané
Štola byla vykopaná koncem 16.stol. a dolovalo se zde stříbrná ruda. Dokonce se zde razili stříbrné mince. V expozici si prohlídneme minulost rudného hornictví. Expozice je rozmístněna v labyrintu chodeb. Doporučení průvodců je teplé oblečení.
   
        Muzeum Českého lesa v Tachově
Nachází se v budově bývalého františkánského klášera. Část expozice se skládá z výzdoby kláštera jak malbové, tak i sochové. Zvláštností je z lipového dřeva vyřezaná Poslední večeře Páně. Dále se seznámíme s přírodou Českého lesa, se životem lidí od pravěku až téměř po současnost.
   
        Muzeum a galerie Mariánská Týnice
Muzeum a galerie severního Plzeňska se nachází v areálu bývalého cisterciáckého poutního místa v Mariánské Týnici. V expozici zavítáme Kostela Zvěstování Panny Marie, kde si prohlédneme obnovenou kopuli a interiér, dále archeologické nálezy, životní styl této oblasti nebo expozici s litinou - uměleckou, ale i užitkovou.
   
        Muzeum Chodska Domažlice
Muzeum se nachází v Chodském hradu a seznamuje nás s životem v této části naší země, s osobnostmi, které zde žily nebo si prohlédneme expozici archeologickou, historickou a národopisnou.
   
        Muzeum jižního Plzeňska
Muzeum se nachází v budově zámku Hradiště v Blovicích a je zaměřené na zakladatele Františka Raušara, lidovou architekturu, měšťanský a šlechtický interiér, ale na vývoj jižního Plzeňska od pravěku po současnost. V rámci muzea navštívíme zámeckou kapli sv. Ondřeje.
   
        Muzeum Kožlany
Muzeum má expozici o svém rodáku Dr. Edvardovi Benešovi, ale věnuje se i hrnčířskému umění. Muzeum se nachází v budově bývalé obecní školy
   
        Muzeum Prazdroj
V jedné písničce se zpívá : Bílá pěna, láhev orosená, chmelový nektar já znám, jen jsme to zkusil a jednou se napil a od těch dob žízeň mám.... O čem je řeč? Přece o pivě. Všechno o historii piva jak u nás, tak i ve staré Mezopotámii nebo Egyptě se můžete seznámit v místním muzeu. Kromě tohoto si prohlédnete i mnohem víc včetně ochutnávky piva, ale jen pro starší 18. let.
   
        Muzeum strašidel Plzeň
Umíte se bát nebo lépe řečeno chcete se bát? Muzeum strašidel se nachází ve sklepení přímo ve středu Plzně. Setkáme se zde s pohádkovými bytostmi vodníky, čarodějnicemi ...
   
        Muzeum Rokycany
V minulosti bylo Rokycansko důležitou oblastí železářské výroby. Seznámíme se s historií řemesel, s uměním v oblasti, ale i se železem, s cvočkařskou dílnou nebo s bydlením na Rokycansku.
   
        Muzeum Šumavy Kašperské Hory
V muzeu v Kašperských Horách se seznámíme s životem, se sklářstvím na Šumavě a s přírodovědnou expozicí.
   
        Muzuem Šumavy Sušice
Zajímá Vás historie sirkařství v Sušicích nebo sklářství na Šumavě? Zajímavostí muzea je pohyblivý betlém, který ač je nový nám navozuje prostředí staré Šumavy.
   
        Muzeum železničních dresin - Čachrov
Uvidíte zde nádherné historické železniční dresíny.
   
        Vlastivědné muzeum v Klatovech
V muzeu se seznámíme s historií od pravěku, přes gotiku, renesanci... až do 20.stol. Máme zde námětové celky - archeologii, hračky...
   
        Vodní hamr Dobřív
Zdejší vodní hamr se řadí mezi nejvýznamnější památky tohoto druhu v ČR. Historie hutí v Dobřívu sahá až do 14.stol. Vodní hamr dřevěný zde stál od pol. 17.stol., dnešní zděný od poč. 19.stol. Původně se zde vykovávaly tyčové polotovary, ale po rozšíření modernějších technologií zde zůstala výroba těžkého kovaného nářadí. Hamr byl do výroby zapojen do r. 1949.
   
        Vojenské muzeum v Rokycanech
Muzeum vojenské techniky je umístěné na demarkační linii v Rokycanech a je zaměřená na pozemní techniku armády do r. 1938, na poslední dny II. světové války a doplněna o výzbroj a výstroj armády do r. 1989.
   
        Západočeské muzeum v Plzni
Plzeňská městská zbrojnice je největší dochovanou historickou zbrojnicí v Evropě. Byla založena Karlem IV. a seznamuje nás např. s palnými zbraněmi a se zbrojí od 14.stol do stol. 17.
   
 

----------------------------------------------   Zpět na začátek    ----------------------------------------------

 
   

Hlavní město Praha

 
        Magic Garnet - muzeum o granátech
Granáty - šperkařský kámen s mnoha pověstmi. V naší zemi známe především červený odstín, ale barev mám mnohem víc. Toto všechno se dozvíte v muzeu, kde si můžete prohlédnout šperky a taky si je zakoupit.
   
        Muchovo muzeum
Muzeum nás seznamuje s životem a dílem malíře Alfonse Muchy.
   
        Musaion - Národopisná expozice Nár. muzea
Musaion - výstava je přístupná v empirové budově Letohrádku Kinských. Expozice je zaměřená na kulturu České republiky - hmotnou i duchovní. Expozice je propojená s živým provozováním lidových řemesel a rukodělných technik.
   
        Muzeum hraček Praha ul. Jiřská
Vhodné pro kluky, ale především pro holky a zvlášť pro milovnice panenek Barbie. Uvidíme zde snad každý model, který byl za dobu výroby těchto panenek vyroben. Kromě panenek zde nalezneme i hračky, se kterými si hrály naše maminky a babičky, tatínci a dědečci. V rámci prohlídky uvidíme i pohyblivé exponáty.
   
        Muzeum Karlova mostu
Karlův most - co si vybavíme, když se toto slovo řekne? Nechal ho postavit Karel IV., byl to první kamenný most přes Vltavu, s Pražským hradem patří neodmyslitelně k sobě. Pokud se chcete seznámit s jeho historií, s jeho záhadami a tajemstvími, tak navštivte muzeum Karlova mostu.
   
        Muzeum Prahy - Florenc
Najdeme zde unikátní Langweilův model Prahy z prvních let 19. stol. Dokazuje nám, jak vypadala Staré Město, Malá Strana a Pražský hrad. Víme, že Praha je osídlená od pravěku. Vše, co víme o této době nalezneme v jedné z expozic, jako i Prahu ve středověku a novověku. Dozvíme se o stavbě Pražského hradu, Nového Města.
   
        Muzeum voskových figurín Praha
Zde máte možnost potkat Wolfganga Amadeuse Mozarta, Josefa Švejka nebo lidi, kteří žili nebo stále žijí, např. Jan Pavel II., lady Diana Spencer nebo Jaromír Jágr a Dominik Hašek.
   
        Náprstkovo muzeum Praha
Muzeum, kde můžete procestovat celý svět a při tom zůstat v Praze. Muzeum za 130 let provozu nasbíralo velké množství předmětů, které nám dávají nahlédnout, jaký byl život v jiných částech světa a jak tam žili původní obyvatelé. Seznámíme se zde se životem v asijské kultuře, americké a africké. V expozici Mincovna z Mexika uvidíme průřez ražení mincí od Aztéků až po začátek 20.stol. Mnohdy už nemáme možnost vidět aktuálně zde vystavené předměty, protože životní kultura se změnila téměř v celém světě.
   
        Národní muzeum Václavské náměstí
Národní muzeum nás seznamuje s dějinami našeho státu od pravěku. Jaké to asi bylo, když místo továren, silnic, paneláků bylo jen pár osad, husté lesy? Můžeme se seznámit s příbytky prvních lidí, s jejich vybavením. Další expozice se věnují např. antropologii, zoologii, mineralogii nebo kostrám savců.
   
        Národní zemědělské muzeum Praha 7
V muzeu se seznámíme se zemědělskou technikou - žentoury, traktory, mlátičky, parní stroje V rámci expozice se projdeme historií mechanizace práce zemědělců.
   
        Poštovní muzeum
Známe je z dopisů a pohlednic. Někdy ji ani nevnímáme, jindy zůstaneme stát a pořádně si ji prohlížíme. O kom je řeč? Přece o poštovní známce. Stálou expozici poštovních známek ČR, Československa, ale i Evropy a USA si můžeme prohlídnout v Praze.
   
 

----------------------------------------------   Zpět na začátek    ----------------------------------------------

 
   

Středočeský kraj

 
        České muzeum stříbra v Kutné Hoře
Jedno z našich nejstarších hornických měst. Muzeum stříbra nás doslova uchvátí. V rámci prohlídky se podíváme i na pravou štolu, kterou nám zde horníci zanechali.
   
        České zvonařství Vrchotovy Janovice
Bim-bam, bim-bam - ten hlas zná snad každý. Zvoní zvony. Jak se ale zvony vyrábí. Víme, že se odlévají, ale přesné tajemství výroby se předává jako rodinné tajemství. Ve vodní tvrzi ve Vrchotových Janovicích si můžeme prohlídnout expozici o zvonech od středověku až po 19.stol.
   
        Hornické muzeum Příbram
Jedná se o naše další hornické město. V zajímavých expozicích se dozvíme a hlavně si prohlédneme prostředí, ve kterém se zdejší horníci pohybovali.
   
        Kamenný dům v Kutné Hoře
Expozice nás zavede do gotického domu a seznámí nás s životem měšťanstva v horním městě.
   
        Městské muzeum Mnichovo Hradiště
Nachází se v prostorách Státního zámku. V expozicich najdeme archeologii, modely Drábských světniček nebo historické šicí stroje nebo i jízdní kola.
   
        Muzeum alchymie v Kutné Hoře
Muzeum alchymie nás dovede do staré doby, kdy alchymie měla zelenou. Podíváme se do starobylé alchymistické dílny.
   
        Muzeum v Berouně
Mimo jiné zde nalezneme expozici dokumentující osídlení Českého krasu, o jeskyních a jeskyňářích a přírodě v Českém krasu.
   
        Muzeum hraček Benátky nad Jizerou
S čím si hrávali děti, ale i děti ve vzdálených zemích v minulosti. To si můžeme prohlídnout v muzeu hraček. Najdeme zde např. sbírku miniaturních šicích strojů, plechové autíčka nebo panenky na všechny způsoby.
   
        Muzeum Mladoboleslavska
Nachází se v Mladoboleslavském hradu. V expozicích se můžeme podívat na venkov v proměnách času nebo na paměť města, která je věnovaná dějinám Mladé Boleslavi od 18.stol. do 20.stol.
   
        Muzeum moto a velo Přerov nad Labem
Nalezneme zde expozici historických bicyklů a motocyklů.
   
        Muzeum T.G.Masaryka v Rakovníku
Hlavní expozicí muzea je seznámení s životem prvního Československého presidenta T. G. Masaryka. V dalších expozicích se podíváme na vývoj Rakovnicka od pravěku až do středověku , prohlídneme si cechovní památky nebo expozice geologie a hornictví.
   
        Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
Nachází se v zámku a expozice nás seznamuje s historií a stavební proměnou od vodní tvrze až po barokně upravený zámek. Součástí prohlídky je i kaple ze 14.stol. Současně se zde konají výstavy.
   
        Muzeum voskových figurín Karlštejn
Zde potkáme spíš historické osobnosti a výjevy z historie. Můžeme zde vidět Otce vlasti - Karla IV. i se svými manželkami, Marii Teresii - té vděčíme za zavedení povinné školní docházky nebo Napoleona Bonaparte.
   
        Muzeum Žebrák
Ve stálých expozicích se seznámíme s vývojem řemesel v oblasti a se slavnými rodáky, např. K. J. Erbenem nebo Janem Nejedlým. Zajímavá je i galerie Jaroslava Hněvkovského
   
        Památník Antonína Dvořáka
Památník se nachází ve Vysoké u Příbrami a Dvořák zde měl druhý domov. Právě tady našel svou inspiraci jak pro Rusalku, tak i pro Vodníka.
   
        Památník Lidice
Lidice - jméno, které se vyslovuje s nesmírnou úctou k obětem všech lidí, kteří zde byli popraveni nebo odvlečeni do koncentračních táborů. V Lidicích můžeme navštívit nádherný Růžový sad.
   
        Polabské muzeum v přírodě Přerov nad Labem
Starých domů ubývá a místo nich se staví domy moderní, mnohdy úplně stejné, které se liší jen barvou domu a jiným autem před domem. Ve skanzenu máme možnost se podívat do chaloupek, které se stavěli v okolí prahy, Nymburka, nebo Kolínska. Najdeme zde např. Rumpálovou studnu, zvoničku, chalupy nebo stodoly.
   
        Regionální muzeum v Jílovém u Prahy
Expozice zlata nás seznámí s výskytem zlata v přírodě, s jeho významem, použitím, prostě vše, co o zlatu chceme vědět. Další expozice nás dovede do historie regionu.
   
        Regionální muzeum Mělník
Od r. 1999 sídlí v bývalém kapucínském klášteře. Specializuje se na historické kočárky a vozítka a vinařství v Českých zemích. Nedílnou součástí stálé expozice je příroda Mělnicka, středověké město, interiér venkovské chalupy a měšťanského domu. Od r. 2008 je zde otevřena stálá výstava Staré mechanické hračky, v roce 2011 s podtitulem Československé hračky mezi světovými válkami.
   
        Škoda Auto Muzeum
Škoda Auto - snad každý ví, že byla založena Laurinem a Klementem. Od 30.let 20.stol. se auta začala objevovat pod značkou Škoda. Novější modely známe všichni, ale známe i ty, které byly vyrobeny v době, kdy my jsme ještě nebyli?
   
        Štola sv. Josefa v Dolním Studeném
Nachází se 3 km od muzea v Jílové u Prahy. Jedná se o bývalou štolu na těžení zlata. Přístupných je 200 m štoly. I v letním období se doporučuje teplejší oblečení.
   
        Štola v Halířích
Jedná se o naši nejmladší otevřenou štolu. Štola na zlato byla vyražena v 50. letech 20.stol. Zlato asi i v dnešní době hlídají permoníci, ale když se budeme chovat podle pravidel, tak nás nechají si v klidu štolu prohlídnout.
   
        Železniční muzeum v Lužné nad Labem
Nádherné muzeum, kde na nás dýchá stará doba a nostalgie v podobě parních lokomotiv, ale i lokomotiv novějších. Pro děti je zpestřením malá projížďka vláčkem.
   
        Železniční muzeum Zlonice
Nalezneme zde expozici zabezpečovacího zařízení, průmyslové lokomotivy, nákladní vozy. Kromě parních lokomotiv zde máme i železniční vagony a modernější lokomotivy.
   
 

----------------------------------------------   Zpět na začátek    ----------------------------------------------

 
   

Ústecký kraj

 
        Muzeum Českého Švýcarska
Nachází se v budově nejstaršího domu v Krásné Lípě, která¨ý zde stojí od poč. 18.stol. ¨ V expozicích se mimo jiné seznámíme s historií Krásnolipska a okolí, s národním parkem České Švýcarsko.
   
        Muzeum v Kadani
Muzeum se nachází v budově bývalého Františkánského muzea. Seznámí se zde s minulostí Kadaně od 12.stol., s prohlídneme si kostel a historické prostory kláštera a v sekci mineralogie se seznámíme s těžbou nerostů třeba v pravěku.
   
        Muzeum lidové architektury Zubrnice
Najdeme zde stavby, které v minulosti bývaly v této oblasti. Na návsi je barokní studna ze 17.stol. , kostel, krámek, hospodářské budovy - okruh vesnice.
   
        Muzeum Louny
Historická expozice nás seznamuje s oblastí Loun a Žatecka od dob Karla IV. přes husitskou válku až po nástup Jiřího z Poděbrad na trůn.
   
        Muzeum Teplice
Nacházejí se zde 2 výstavní okruhy.
v I. okruhu začátky vždy v 10, 13, 15 hod.- se seznámíme s expozicí archeologie, zoologie a mineralogie, nebo expozicí keramiky, porcelánu, hodin a gotickým a barokním uměním.
V II. okruhu ( začátky vždy v 11, 14, 16 hod. ) - expozice gotického až barokního umění, expozice hodin a zámeckých interiérů, numismatický kabinet a expozice lázeňství.
   
        Oblastní muzeum v Děčíně
V expozici muzea se seznámíme s vývojem lodní dopravy po Labi, prohlídneme si gotické plastiky na Děčínsku. Kromě stálých expozic se v muzeu koná celá řada výstav. V prostorách zámku si prohlédneme zámeckou zbrojnici, umění baroka nebo zámek v proměnách staletí.
   
        Oblastní muzeum v Mostě
V expozicích se podíváme na historický nábytek od 17. do 19.stol. Nábytek je seřazený chronologicky a my si můžeme prakticky ověřit jeho vývoj. Dál se seznámíme s mineraologií Krušnohorska nebo přírodou a geologickou minulostí. Své místo zde má i Ulrika von Levetzow, která byla poslední velkou láskou básníka Johanna Wolfganga Goetha.
   
        Památník Terezín
Malá pevnost - fungovala jen v letech 1940 - 1945, ale i tak se zapsala do naší paměti se vzpomínkou na všechny vězněné, umučené v průběhu II. svět. války. Kromě této expozice zde najdeme mnohem víc a jistě po návštěvě máme nad čím přemýšlet a snažit se, aby se již nikdy nic podobného neopakovalo.
   
        Podřipské muzeum v Roudnici nad Labem
Najdeme zde celkový obraz dějin a osídlování oblasti. V rámci prohlídky uvidíme kamenný znak biskupa Jana IV. z Dražic, který byl součástí gotického města. V další části se seznámíme s působením rodu Lobkowiczů na Roudnici.
   
        Podkrušnohorské technické muzem Most
V muzeu se seznámíme s historií dobývání a zpracování uhlí.
   
        Regionální muzeum K.A.Polánka v Žatci
Nacházíme se v chmelové oblasti a i proto zde nalezneme sbírku chmelových známek. Dále se seznámíme s historickým vývojem od pravěku, přes 10.stol. až do současnosti.
   
        Skanzen Březno u Loun
Domeček bez oken, za to trošku schovaný v zemi a se střechou až po zem. Tak asi nějak vypadalo obydlí našich předků. Pokud ho budete chtít vidět na vlastní oči, tak navštivte archeoskanzen u Loun.
   
        Zubrnická muzeální železnice
Jedná se o muzeum, ve kterém se seznámíme s historií regionální tratě. Nalezneme zde drezíny nebo historickou dopravní kancelář nebo služební vozy a i jiná vozidla.
   
 

----------------------------------------------   Zpět na začátek    ----------------------------------------------

 
   

Kraj Vysočina

 
        Hasičské muzeum v Přibyslavi
Ve městě, u kterého zemřel Jan Žižka z Trocnova — připomíná nám to velká kamenná mohyla, se nachází muzeum hasičské techniky. Najdeme zde, vše, co se v dřívější době používalo k hašení požárů.
   
        Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě
Ve stálých expozicích se projdeme v historii kultury, výrobou lyží a lyžařstvím a taky výrobou skla v této části moravského Horácka. Komu se nelíbí dnešní podoba školních lavic má možnost se podívat, jak vypadala školní třída ve 30. letech 20.století.
   
        Hrad Roštejn
je součástí hradu. Můžeme si vybrat ze dvou prohlídkových tras. V trase A - se podíváme na nástěnné fresky erbů, sbírku lidové keramiky, expozici kamenictví nebo řezbářů, které zde reprezentuje velký vyřezávaný betlém.
V trase B - se můžeme i chvilku bát, protože navštívíme expozici strašidel, ale pak se uklidníme návštěvou botanického sálu s nástěnnými malbami nebo návštěvou renesanční kaple.
   
        Malé Muzeum Motocyklů v Bystřici nad Pernštejnem
Milovníci motorek by neměli vynechat zdejší muzeum. Naleznete zde motorky naší, ale i zahraniční výroby.
   
        Muzeum Chotěbuř
Muzeum sídlí na zámku seznámíme se zde s expozicí výtvarných umělců, se sbírkou historických zbraní nebo sbírkou sakrálního umění. Součástí muzea je i kaple Nejsvětější Trojice.
   
        Muzeum knihy - Žďár nad Sázavou
Za kulturní národ byl považovaný ten, kdo měl písmo a uměl psát a číst. V dobách minulých se psalo na kámen, pak na kůže, papyrus a nakonec přišel knihtisk. V muzeu se můžeme seznámit s dějinami knihu a knihtisku od počátku až po současnost.
   
        Muzeum Moravské Budějovice
V zámku se nachází expozice, kterás e věnuje městským řemeslům od počátku až do dob průmyslové výroby a historii Moravských Budějovic.
V Masných krámech se podíváme na řemesla, která zanikají nebo již zanikla.
   
        Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov
Skoro každé dítě chce udělat rekord. Rekord ve skoku, v kreslení nebo v nezlobení. Na rekordy, ale i kuriozity, které pocházejí z naší země se můžete podívat do Pelhřimova. Třeba příště se dozvíme právě o vašem rekordu.
   
        Muzeum Velké Meziříčí
Nachází se v místním zámku a můžeme se zde seznámit s expozicí o minerálech, které se zde vyskytují a taky se podívat na kolekci nábytku.
   
        Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod
Stálá expozice je věnovaná Karlu Havlíčkovi Borovskému.
V další části se seznámíme s kulturním a historickým bohatstvím Vysočiny.
   
        Muzeum Vysočiny Jihlava
V jednom našem nejstarším městě se nachází expozice dolování a zpracování stříbra v Jihlavě. Se stříbrem je spojená i expozice nerostných surovin Českomoravské vrchoviny. Muzeum má i další expozice o vysočině.
   
        Muzeum Vysočiny Pelhřimov
Je libo se podívat do pravé městské šatlavy? Podívat se, jak vypadal skřipec nebo vězeňská kaple? Toto všechno si můžeme prohlédnout v muzeu v Pelhřimově.
   
        Muzeum Vysočiny Třebíč
Nachází se v budově zámku a můžeme se zde seznámit s historií Třebíčska, s dýmkami a kuřáckými potřebami nebo se vrátit do období vánoc a prohlédnout si vystavené betlémy.
   
        Muzeum Žirovnice
Nachází se na místním zámku a kromě zámeckého interiéru se můžeme podívat na expozici starodávných šicích strojů, expozici perleti.
V zámeckém špýcharu se můžeme podívat na expozici venkovských tradic a řemesel.
   
        Pivovar Dalešice
V Dalešickém pivovaře se natáčel film Postřižiny. Při prohlídce se podíváme do starého pivovarnického provozu. Možnost i prohlídky nového provozu, ale pouze po předešlé dohodě.
   
        Telčský dům - Telč
Chtěli by jste vidět skřítka? Pak máte možnost v Telči, kde se to skřítky jen hemží. Najde se zde i něco pro tatínky a děti, v expozici veselého městečka jednoho skřítka. Dále zde nalezneme keramické příběhy a předměty dávno minulé.
   
        Veteran Tatra Bítov
Museum je zaměřeno na auta značky TATRA, uvidíme zde např. auto TATRA 11 z r. 1924, nebo novější TATRU 603. Součástí muzea je i vojenská technika. Svůj koutek zde má i Jára Cimrman.
   
        Westernové městečko Šiklův mlýn
Kdo by neznal z filmů divoký západ. Pokud jste fandy doby, kdy se prérií proháněli kovbojové, tak zavítejte do westernového městečka a vžijte se do malého kovboje.
   
 

----------------------------------------------   Zpět na začátek    ----------------------------------------------

 
   

Zlínský kraj

 
        Dřevěné městečko Rožnov pod Radhoštěm
Jedná se o nejstarší část muzea a seznamuje nás se životem od 19.stol. až po začátek 20.stol. Unikátní stavby nás přesvědčí o zručnosti stavitelů v této části republiky. Podíváme se i do dřevěného kostela sv. Anny, Rožnovské radnice, panské sýpky nebo okusíme pohostinnost některého hostince.
   
        Expozice bydlení v baťovském Zlíně
Jak se bydlelo v proslulých domcích, které nechal postavit Baťa? Jak to tam vypadalo, co nosili a jaké měli doplňky? To vše se dozvíte, když takový domek navštívíte v domku č. p. 1295 ve zlínské čtvrti Nad Ovčírnou.
   
        Letecké muzeum Kunovice
Pro malé, ale i velké kluky čeká Letecké muzeum v Kunovicích, které obsahuje 22 historických letadel. Na co všechno se můžeme těšit? Na L29, L 410, na Delfína, MI-4, L610, SU 7b, MIG 21 a ještě mnoho dalších letadel, které na nás tiše čekají, až je navštívíme.
   
        Městské muzeum Valašské Klobouky
Oblast jižního Valašska byla obydlena již od dob pravěku. S historií osídlování, od pravěku, přes lužickou kulturu, Kelty se dostaneme až ke Slovanům.
V druhém objektu Červený dům se seznámíme s plátenictvím, soukenictvím a barvířstvím. Poznáme výrobní postupy a je docela možné, že uvidíme na vlastní oči tkaní na stavu.
   
        Mlýnska dolina Rožnov pod Radhoštěm
Je nejmladším areálem, ale s velmi poutavým dějem. Seznámíme se zde s funkčními technickými stavbami, které pro svou práci využívají sílu vody. Podíváme se na lisování oleje ze semínek, do vodního mlýnu, do starého hamru nebo nás uchvátí řezání dřeva pomocí pily.
   
        Muzeum Brumov - Bylnice
Věnuje se životu lidí pod brumovským hradem, seznamuje nás s vybavením domácností a s typickými řemesly.
   
        Muzeum v Bystřici pod Hostýnem
Nachází se v místním zámku a můžeme se zde seznámit s expozicí bystřické a rajnochovické keramiky. po muzeu si můžeme udělat čas na návštěvu poutního místa Hostýna.
   
        Muzeum J. Á. Komenského Uherský Brod
Muzeum J.A. Komenského bylo založeno na konci 19.stol. Sídlí v části bývalého městského opevnění a jeho stálá expozice se jmenuje Komenský lidstvu a je věnovaná J.A.Komenskému, který se v této oblasti narodil. Muzeum úzce spolupracuje s Holandským Naardenem, kde je místo posledního odpočinku J.A.Komenského. Dále je zde expozice o regionální historii s názvem Starožitnosti Uherskobrodska. Mimo to muzeum spravuje Pamětní síň JUDr. Václava hraběte z Kounic na Panském domě v Uh. Brodě a svou expozici má i v Rolnickém domě ve Vlčnově.
   
        Muzeum jihovýchodní Moravy Zlín
Na zámku se nachází expozice S Hanzelkou a Zikmundem pěti světadíly - uvidíme fotografie a předměty, které nám přiblíží tuto bájnou cestu. Dále zde najdeme expozici zlínských filmových studií. Můžeme zde vidět loutky, které byly použity ve filmu Cesta do pravěku.
   
        Muzeum Kroměříž
Seznámíme se s vývojem osídlování Kroměřížska od pravěku až po příchod slovanů. Uvidíme zde kamenné nástroje, šperky, pravěké výrobní zařízení, ale seznámíme se zde i s přírodou a zoologickými exponáty.
   
        Muzeum luhačovického Zálesí
Nachází se v prostorách kulturního domu Elektra a seznamuje nás se životním stylem v Luhačovicích a okolí, s historií lázeňství a s historií obce.
   
        Muzeum Malenovice
Muzeum se nachází v prostorách hradu a můžeme zde vidět mimo jiné expozici Dřevo, proutí, sláma. Podíváme se, co všechno se dá z těchto materiálů udělat.
   
        Muzeum Velké Karlovice
V muzeu se můžeme seznámit s historií zpracování vlny, výroby ovčího sýru, s výrobou šindelů a s životem Valachů. kromě tohoto zde najdeme expozici skla, řezbářské práce a lidových krojů.
   
        Muzeum Tupeské keramiky
Tupeská růže - nenajdete ji v žádné botanické knize. Jedná se o charakteristický dekor slovácké keramiky. Na Slovácku se tento druh keramiky začal rozvíjet od 16.stol.,v Tupesích od 20.stol.
   
        Obuvnické muzeum ve Zlíně
S historií, ale i současností obouvání se seznámíme v muzeu obuvi ve Zlíně. Uvidíme zde i historické stroje na šití obuvi a ve sbírkách se seznámíme s obuví čínského císařství, afrických domorodců nebo s obuví, která v Austrálii sloužila k rituálním obřadům. Samozřejmě se seznámíme s továrnou Baťa od založení až po rok 1945.
   
        Památník Maxe Švabinského Kroměříž
Expozice se soustřeďuje na Kroměřížského rodáka, malíře Maxe Švabinského. Projdeme celou jeho slavnou tvorbou a budeme si všímat jeho jednotlivých životních projevů.
   
        Rymice - lidové stavby
Areál lidového stavitelství na úpatí Hostýnských hor. Můžeme zde nahlédnout do vybavení kuchyní, světnic, hospodářských stavení. Uvidíme zde kovárnu, ale i větrný mlýn.
   
        Skanzen Modrá
Zdá se Vám, že máte malý dům a že potřebujete větší? Možná že své mínění změníte po návštěvě Archeoskanzenu na Modré. Zde máte příležitost se podívat, jak se žilo lidem na našem území v době Velkomoravské říše. Děti, ale i dospělí mají jedinečnou příležitost se podívat, jak vypadala starověká pec, jak se v té době mlelo obilí nebo jaké to bylo, když vás na cestě doprovázejí zvířata. Procházka končí v kostele sv. Jana, který dokonale kopíruje vzhled kostelíku z 9.stol. Celá oblast Modré je archeologicky prozkoumána a můžeme s jistotou říct, že zde život v době Velkomoravské říše skutečně byl. V archeoskanzenu se přes celý rok něco děje a každý z nás si jistě nějakou akci vybere.
   
        Slovácké muzeum Uherské Hradiště
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti slaví v tomto roce 95 narozeniny. Co všechno můžeme v muzeu vidět? Ve stálé expozici můžeme vidět život na Slovácku. Průřez nás provede celým slováckým rokem, jeho zvyklostmi, věcmi, které naši předci používali atd. Své místo zde mají lidové kroje a keramika.
   
        Valašská dědina Rožnov pod Radhoštěm
Nejrozsáhlejší část, která v Rožnově je. Najdeme zde domky, které nás seznámí se životem od poloviny 19.stol. až do 20.stol. Je dost možné, že ke konci v novějších domcích poznáte spoustu věcí, které jste měli doma, když jste byli malí. V některých domcích jsou "babičky", které nás seznámí dopodrobna se životem. Dál se můžeme podívat do mlýna nebo do kovárny a koupit si podkovičku pro štěstí. V areálu se nachází domácí zvířata, které nám dokreslují správnou atmosféru dědiny.
   
        Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm
Vrátíme se do minulosti a podíváme se zde, jak se žilo lidem na Valašsku v minulosti.
   
        Větrný mlýn ve Velkých Těšanech
Větrný mlýn symbol Holandska si můžeme prohlédnout ve Velkých Těšanech. Mlýn se natáčel po větru tak, aby hřídel větrných lopat stála kolmo na směr větru-
   
        Zámek Chropyně
Expozice Kroměřížského muzea nás zavede do zámku v Chropyni. Podíváme se na historii zemědělství, rybníkářství a lidové kultury.
   
        Zámek Kinských Valašské Meziříčí
V expozicích se seznámíme s dějinami města, ale i s výrobou ručně tkaných koberců - gobelínů. S nádechem nostalgie se podíváme do kavárničky z 30.let 20.stol.
   
        Zámek Vsetín
Na zámku ve Vsetíně se můžeme seznámit s lidovou výrobou, kroji a obyčeji a taky s uměním a uměleckými řemesly. V rámci této expozice např. uvidíme skla, zbraně, hodiny nebo textil pocházející ze šlechtických, ale i měšťanských obydlí.
   
 

----------------------------------------------   Zpět na začátek    ----------------------------------------------

 

 
E-počasí.cz
 
rekreace - bslo03 rekreace - bslo04 zámky - bslo05 výlet - strslo03 zámky - strslo04 rekreace - bslo06 výlet - bslo07 hrady - bslo08