výletníček levh výletníček prah
Tipy na výlet pro rodiny i jednotlivce, možnosti ubytování, rekreace a dovolené, hrady a zámky, zajímavá místa vhodná k navštívení. mapa CR Jihočeský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Pardubický kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Ústecký kraj kraj Vysočina Jihomoravský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj
         
zámky - levd zámky - prad
dovolená - bslo001 dovolená - bslo002 dovolená - bslo003 dovolená - strslo zámky - strslo02 hrady - bslo004 zámky - bslo005 dovolená - bslo006
 
Tipy na výlet, dovolená v ČR - podle krajů 
Vloženo Foto = Fotografie

 
 

Dělostřelecká tvrz Bouda

Tisk E-mail
Muzea
Dělostřelecká tvrz Bouda

   Tvrz Bouda nalezneme v lesích asi 2.5km severně od vrcholu Suchý vrch. Přístupný je vchodový objekt tvrze, ale i nadzemní část dělostřeleckého objektu.

 

  

Dělostřelecký srub Bouda - vstupní objekt
 
   

 Výstavba dělostřeleckého srubu Bouda byla zahájena v říjnu 1936 a stavba byla dokončena za 24 měsíců. Je jedním ze tří stavebně dokončených tvrzí a jediná je přístupná v původní podobě. Tvoří ji pět srubů, které jsou hluboko v podzemí propojeny systémem chodeb a sálů. Osádku mělo tvořit celkem 400 vojáků.  

 Vstup do podzemí tvrze je vchodovým objektem K-S22a, který je umístěn na severozápadní straně kopce, tak aby nemohl být pozorován a ostřelován nepřítelem. Byl chráněn kulomety ve dvou ocelových zvonech osazených po stranách bunkru. Vjezd uzavírala mříž a za ní dvoje ocelová vrata.

Dělostřelecký srub Bouda

Dalšími objekty srubu jsou Pěchotní srub K–S24 „Libuše”, který byl chráněn v hlavních střílnách dvěma dvojicemi těžkých kulometů vz. 37, ve vedlejších střílnách dvěma lehkými kulomety vz. 26 a další dvojicí těžkých kulometů v pancéřové kopuli a lehkými kulomety v pancéřových zvonech.

 Pěchotní srub - K-S 24
 
  Hlavním objektem dělostřeleckého srubu je objekt K–S22 „Horymír”, který byl určen pro zabudování otočné a výsuvné dělostřelecké věže. K zabudování věže však nikdy nedošlo, ale na rozdíl od tvrze Hůrka není šachta o průměru 8 metrů zalita betonem a je k zhlédnutí z podzemí i povrchu.
 

  Pěchotní srub - K-S 25
 
  Součástí areálu jsou ještě další dva pěchotní srub K – S 21 „Kazi”, který lze navštívit v rámci prohlídky podzemí a K – S 23 „Teta”, jehož interiér není přístupný.
  Nadzemní části objektů dělostřelecké tvrze Bouda jsou přístupné. 
 

Umístění - Pardubický kraj

Přístupnost:  autem na parkoviště na Suchém vrchu a pěšky asi 2,5 km lesem po turistické značce

Otevírací doba:  - od 1. května a do 31. října - v květnu až srpnu otevřeno denně, 
                           - v září a říjnu otevřeno soboty a neděle a státní svátky. 
                           - květen, červen, září a říjen - v 11.00 h, 13.00 h a v 15.00 h.
                           - červenec a srpen - od 11.00 do 16.00 h.
 

Poloha na mapě:  Dělostřelecká tvrz Bouda

Poloha GPS:  50°4'9.192"N, 16°40'37.426"E

Odkaz: Dělostřelecká tvrz Bouda

 
< Předch.   Další >


 
E-počasí.cz
 
rekreace - bslo03 rekreace - bslo04 zámky - bslo05 výlet - strslo03 zámky - strslo04 rekreace - bslo06 výlet - bslo07 hrady - bslo08