výletníček levh výletníček prah
Tipy na výlet pro rodiny i jednotlivce, možnosti ubytování, rekreace a dovolené, hrady a zámky, zajímavá místa vhodná k navštívení. mapa CR Jihočeský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Pardubický kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Ústecký kraj kraj Vysočina Jihomoravský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj
         
zámky - levd zámky - prad
dovolená - bslo001 dovolená - bslo002 dovolená - bslo003 dovolená - strslo zámky - strslo02 hrady - bslo004 zámky - bslo005 dovolená - bslo006
 
Tipy na výlet, dovolená v ČR - podle krajů 
Vloženo Foto = Fotografie

 
 

Hrad Lukov

Tisk E-mail
Hrady a zámky
hrad Lukov - úvod

   Místo kde nalezneme zříceninu hradu Lukov bylo osídleno již v pravěku. Počáteční historie samotného hradu není přesně známa. Středověký hrad byl postaven na popud krále a byl součástí sítě strážních hradů na východní hranici Českého království.

 

 zřícenina hradu Lukov
 
První nepřímé zmínky o hradu pochází z počátku 13. století. Za vlády Přemysla Otakara II dochází k rozsáhlé dostavbě hradu, kdy je přistavena velká průjezdní brána a parkánová brána.

Část historie hradu je spojena s rodem Šternberků. Za doby jejich držení byl hrad dobyt a vypálen Matyášem Korvínem v době uherských válek. Po jeho obnově vznikl jeden z nejrozsáhlejších hradních komplexů té doby. Součástí přestavby byl nejspíše i vznik dolního hradu se Svatojánskou baštou. Na začátku 16. století byl hrad v držení rodu Kunštátů, ale ti jej roku 1547 prodali. Vystřídal ještě několik majitelů než se dostal do rukou rodu Nekšů. Za jejich držení hradu prochází hrad rozsáhlou renesanční přestavbou.
hrad Lukov

Vznikají části západního a jihozápadního paláce a nejspíše v té době vzniká i hradní kaple.

hrad Lukov - výstavka rytířského brnění

V době stavovského povstání r. 1619 byl hrad zkonfiskován jeho tehdejšímu majiteli Albrechtu z Valdštejna a byl převeden jako náhrada škody na Jana Adama z Víckova. Kolem roku 1620-1621 se stal hrad centrem vzbouřených Valachů, kteří jej násilně obsadili. Poslední tečkou v historii hradu Lukova bylo obsazení švédskými vojsky v roce 1643, kteří jej při svém odchodu vyrabovali a zapálili.

 

 centrum zříceniny hradu Lukov
 
Od těch dob nebyl hrad již nikdy plně obnoven a od konce 18. století byl opuštěn, postupně chátral a stal se zdrojem levného stavebního materiálu.

 centrum zříceniny hradu Lukov
 
Zříceninu hradu najdeme asi 1.5 km severně nad stejnojmennou obcí Lukov, která se nachází asi 9 km severně od centra Zlína. V současnosti je hrad majetkem obce Lukov.

Umístění - Zlínský kraj

Přístupnost:  autem na parkoviště v obci Lukov
                     odtud asi 1,5km chůze po cestě do kopce k hradu

Otevřeno:  duben, květen a červen  10,00 - 17,00 - pouze o víkenech a svátcích
                  červenec a srpen  10,00 - 18,0 - denně
                  září a říjení  10,00 - 17,00 - pouze o víkenech a svátcích

Vstupné:    Plné  - 30Kč ( v ceně brožura - průvodce )
                  Děti 6-14, studenti a senioři  - 20Kč ( v ceně pohlednice )
                  Organizované skupiny -  40Kč ( s průvodcem po tel. nebo e-mailové objednávce )

Poloha na mapě:  Ukázat na mapě

Poloha GPS:  49°18'11.29"N, 17°44'22.53"E

Odkaz: www.hradlukov.cz

 
< Předch.   Další >


 
E-počasí.cz
 
rekreace - bslo03 rekreace - bslo04 zámky - bslo05 výlet - strslo03 zámky - strslo04 rekreace - bslo06 výlet - bslo07 hrady - bslo08