výletníček levh výletníček prah
Tipy na výlet pro rodiny i jednotlivce, možnosti ubytování, rekreace a dovolené, hrady a zámky, zajímavá místa vhodná k navštívení. mapa CR Jihočeský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Pardubický kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Ústecký kraj kraj Vysočina Jihomoravský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj
         
zámky - levd zámky - prad
dovolená - bslo001 dovolená - bslo002 dovolená - bslo003 dovolená - strslo zámky - strslo02 hrady - bslo004 zámky - bslo005 dovolená - bslo006
 
Tipy na výlet, dovolená v ČR - podle krajů 
Vloženo Foto = Fotografie

 
 

Kroměříž

Tisk E-mail
Města
Město Kroměříž

   První písemné zmínky o vesnici Kroměříž pocházejí z počátku 12. století. Vesnice ležící na křižovatce obchodních cest ( na břehu řeky Moravy ) se stala majetkem olomouckých biskupů.

 

Roku 1260 byla osada povýšena na město. Olomoucký biskup Bruno ze Šauenburku zahájil výstavbu gotického hradu a kostelů. Postupem času byla v Kroměříži vybudována reprezentační biskupské letní sídlo a byla zde umístěna diecézní správa. Město hodně utrpělo husitskými válkami a později i za třicetileté války. Bylo však vždy opraveno a jeho historické jádro zůstalo zachováno do dnešních dnů. V roce 1848 byl do Kroměříže přeložen ústavodárný říšský sněm rakouské monarchie a bylo zde jednáno o návrhu ústavy.
   Kroměříž leží v úrodném kraji Hané a je též nazýván Hanácké Atény. Velká průmyslová výstavba se ve městě nerozběhla z důvodu odklonu hlavní železniční tratě. Nalezneme zde pouze elektrotechnický a potravinářský průmysl.

Velké náměstí
  Nachází se v historickém centru města Kroměříž. Pochází z druhé poloviny 13. století, kdy bylo založeno biskupem Brunem ze Schauenburgu jako nové tržiště.
  Dominantou náměstí je vedle kašny z roku 1655 i morový sloup vystavěný po morové epidemii v roce 1680. V rohu náměstí je nejvýznamnější jeho stavba a to radnice, která byla postavena v letech 1150-1611. v průběhu let byla několikrát přestavována. V polovině 19. století bylo přistavěno druhé patro a dvouramenné schodiště v čele stavby.
  Strany náměstí jsou lemovány měšťanskými a kapitulními domy s ranně barokními fasádami.

Odkaz:  Velké náměstí

Virtuální prohlídka:  Velké náměstí

 

Radnice na Velkém náměstí
Zámek Kroměříž

Arcibiskupský zámek
  Stavba zámku je dominantou Velkého náměstí, ale i celého města Kroměříž a je neodmyslitelně spojen s jeho historií. Zámek byl postaven jako sídlo olomouckých arcibiskupů. Současná podoba stavby zámku pochází z doby po třicetileté válce ( 1664-1695 ), kdy za biskupa Karla Lichtenštejna - Castelkorna byl vystavěn podle návrhů architekta Filiberta Luchese a Pietra Giovanniho Tencally. Vybavení zámku s výzdobou interiérů pochází z druhé poloviny 18. století. V zámecké galerii se nachází významná díla evropských malířů 15.-18. století ( např. Cranach, van Dyck, Hans von Aachen a jiní ). Velmi významnou památkou je i zámecká knihovna s 88 tisíci svazky a hudební archiv, kde se nachází přes 6000 barokních skladeb. Dalšími významnými památkami jsou Manský sál v 2. patře zámku, jehož stěny zdobí umělý mramor a zlacená štuková výzdoba a největší sál na zámku je tzv. Sněmovní sál, který je největším rokokovým sálem v ČR.
  Součástí zámeckého areálu je Podzámecká zahrada s rozsáhlým zámeckým parkem.

Odkaz:  www.zamek-kromeriz.cz

 
Květná zahrada
Vznikla po přestavbě válkou poničeného města v pol. 17 století. Pro jeho založení byla vybrána neúrodná půda za hradbami města. Stavba Libosadu byla provedena italskými architekty Filibertem Luchesem a Giovannim Pietrem Tencallou. Na ploše 16 ha vznikla italská zahrada v centru které stojí Rotunda s výzdobou na téma vodní živel. Součástí zahrady je 244m dlouhá galerie se sochami antických bohů a historických postav.
V pol. 19 století byl přistavěn nový vstup do zahrady, který tvoří Český dvůr ve stylu klasicismu, který je z bočních stran uzavřen skleníky s cennou sbírkou tropické a subtropické flóry.
  Květná zahrada je využívána k návštěvám turistů, ale i k výstavám a koncertům. Zahradní komplex byl v r. 1988 zapsán na Seznam světových kulturních a přírodních památek UNESCO.

Odkaz:  Květná zahrada

Květná zahrada
Kostel sv. Jana Křtitele

Kostel sv. Jana Křtitele
  Dominantou Masarykova náměstí je barokní kostel sv. Jana Křtitele který stojí na místě původního románského kostela založeného johanity. V 17. století byl předán piaristickému řádu, kteří ke kostelu přistavěli svou kolej a v r. 1737 začali přestavbu kostela podle projektu biskupského architekta Cyraniho z Bolleshausu. K dokončení stavby a vysvěcení kostela došlo roku 1768. nad vchodem do kostela je umístěno sousoší s výjevem Kristova křtu. Díky rokokovým a sentimentálním prvkům byl interiér kostela hodnocen jako jeden z nekrásnějších Moravských chrámů 18. století.

Odkaz:  Kostel sv. Jana Křtitele

 

 

Kostel svatého Mořice
  Gotický kostel byl založen biskupem Brunem ze Šaumburka v 13. století. Výstavba chrámu probíhala postupně.
K původnímu presbytáři s dvěma věžemi z 13. stol. byla přistavěna v 14. století vikářská sakristie a parléřovskými klenebami. V roce 1763 ( po opravě z husitských válek ) byla doplněna barokní kaple Panny Marie Bolestné. Poslední přestavbou ve stylu pseudogotiky prošel chrám po požáru v letech 1836-1848.

Odkaz:  Kostel svatého Mořice

Kostel svatého Mořice

Umístění - Zlínský kraj, asi 20 km severozápadně od Zlína

Poloha na mapě:  Ukázat na mapě

Poloha GPS:  49°17'52.268"N, 17°23'35.219"E

Odkaz:  www.mesto-kromeriz.cz

 
Kam dál? -   Arcibiskupský zámek Kroměříž

Kroměříž náměstí

 
< Předch.   Další >


 
E-počasí.cz
 
rekreace - bslo03 rekreace - bslo04 zámky - bslo05 výlet - strslo03 zámky - strslo04 rekreace - bslo06 výlet - bslo07 hrady - bslo08