výletníček levh výletníček prah
Tipy na výlet pro rodiny i jednotlivce, možnosti ubytování, rekreace a dovolené, hrady a zámky, zajímavá místa vhodná k navštívení. mapa CR Jihočeský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Pardubický kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Ústecký kraj kraj Vysočina Jihomoravský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj
         
zámky - levd zámky - prad
dovolená - bslo001 dovolená - bslo002 dovolená - bslo003 dovolená - strslo zámky - strslo02 hrady - bslo004 zámky - bslo005 dovolená - bslo006
 
Tipy na výlet, dovolená v ČR - podle krajů 
Vloženo Foto = Fotografie

 
 

Mikulov

Tisk E-mail
Města
Mikulov - náměstí

   Město Mikulov leží asi 20km západně od Břeclavi. Dominantou města je zámek na skále uprostřed města. Historie města sahá do 12. století, kdy zde byla založena trhová osada a již v 15. stol. byl Mikulov povýšen na město. Původně románský a později gotický hrad byl v 17.stol. přestavěn na zámek. Původní majitelé hradu byli Lichtenštejnové, ale od konce 16. stol. patřil hrad a později zámek Ditrichštejnům.

 

   Na zámku byly na začátku 19. stol. dojednány předběžné podmínky míru mezi Francií  a Rakouskem. V minulosti zde byla velká část obce židovská, až se nakonec stala jednou z nejvýznamnějších židovských obcí na Moravě. Od poloviny 16. stol. do pol. 19. stol. zde bylo sídlo moravských zemských rabínů.
   Úplný zánik židovské obce nastal za Druhé svět. války, kdy velká část židovských obyvatel města nepřežila holokaust a k obnově židovské obce již nikdy nedošlo.
Ve městě a jeho blízkém okolí je několik památek a zajímavých staveb:

  Ditrichštejnská hrobka se nachází na východní straně Mikulovského náměstí. Je jeho dominantou, takže hrobku opravdu nemůžeme přehlédnout. Hrobka je původně loretánský kostel svaté Anny, který byl na konci 18.stol. zničen požárem a v 19.stol. přestavěný v hrobní kostel rodu Ditrichštejnů. Svůj odpočinek zde nalezl celý jejich rod.

Umístění: Mikulov - náměstí

Otevírací doba: duben, květen, září, říjen
                          Út-Ne 9.00-12.00, 13.00-17.00,
                          červen-srpen Po-Ne 9.00-12.00, 13.00-17.00

Vstupné: plné 35 Kč, snížené 15 Kč, rodinné 80 Kč

Mikulov - Ditrichštejnská hrobka
Sousoší Nejsvětější Trojice – Morový sloup

  Sousoší Nejsvětější Trojice – Morový sloup je postaven na historickém náměstí v Mikulově. Barokní morový sloup zde stojí od 18.stol.a tvoří ho sousoší Nejsvětější Trojice, sochy Matky Boží, andělů, kteří symbolizují Víru, Naději a Lásku a sochy sv. Jana Nepomuckého, Františka Xaverského a Karla Boromejského, kteří měli chránit obyvatele města před morem.

  Kozí hrádek patří k další nepřehlédnutelné dominantě města Mikulova. Kozí hrádek se v minulosti podílel na kontrole a ochranně cest spojujících Brno s Vídní. Na vrcholu vápencové skály byla v 15.stol. vybudována dvoupatrová dělostřelecká věž s ochozem a střílnami, což přispělo ke zlepšení obrany Mikulova, které bylo jedno z nejlepších i v rámci střední Evropy. Do dnešní doby se dochovalo toto pozdně gotické předsunuté opevnění s břitem.

Otevírací doba: je-li vyvěšena vlajka

duben - říjen
po - pá   9 - 12, 14 - 17 hod
so-ne     9 - 17 hod;  jinak dle tel. domluvy

Vstupné: plné - 20 Kč
               děti, studenti - 10 Kč  ( děti do 6 let zdarma )
 

Mikulov - Kozí hrádek
Svatý Kopeček nad Mikulovem

  Svatý Kopeček je nepřehlédnutelná dominanta, která se tyčí nad Mikulovem. Na jeho vrcholu nalezneme kapli sv. Šebestiána, která byla postavena při morové nákaze na poč. 17.stol. Cestu z Mikulova lemují zastavení křížové cesty. Malý kousek od vrcholu je umístěna symbolická hrobka Pána Ježíše. Na samém vrcholu kopce je postaven kostel sv. Šebestiána, kde se koná vždy první neděli v září Mariánská pouť. Na celém kopci rostou vzácné rostliny, proto je celá oblast vyhlášena přírodní rezervací. Z celého kopce je nádherný výhled na Mikulov a okolí.

Umístění: Mikulov

Přístupnost: autem, na kole nebo autobusem do Mikulova
                     ke kostelu pouze pěšky

  Mikulovsko je hlavně známo pěstováním vinné révy, které sem přinesli Římané, jejichž legie tábořily v místě, které se nacházelo nedaleko od nynějšího města. Zdejší oblast patří mezi nejteplejší místa jižní Moravy a proto se zde pěstování vína daří.

Další fotografie -  Zde

Umístění: Jihomoravský kraj;  asi 20 km západně od Břeclavi

Přístupnost:  Mikulov leží u hlavní cesty z Břeclavi do Brna

Odkaz:  www.mikulov.cz

Poloha na mapě:  Ukázat na mapě

Mikulov - panorama

 
< Předch.   Další >


 
E-počasí.cz
 
rekreace - bslo03 rekreace - bslo04 zámky - bslo05 výlet - strslo03 zámky - strslo04 rekreace - bslo06 výlet - bslo07 hrady - bslo08