výletníček levh výletníček prah
Tipy na výlet pro rodiny i jednotlivce, možnosti ubytování, rekreace a dovolené, hrady a zámky, zajímavá místa vhodná k navštívení. mapa CR Jihočeský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Pardubický kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Ústecký kraj kraj Vysočina Jihomoravský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj
         
zámky - levd zámky - prad
dovolená - bslo001 dovolená - bslo002 dovolená - bslo003 dovolená - strslo zámky - strslo02 hrady - bslo004 zámky - bslo005 dovolená - bslo006
 
Tipy na výlet, dovolená v ČR - podle krajů



 
Vloženo Foto = Fotografie
1 host

 
 

Olomouc

Tisk E-mail
Města
Olomouc - radnice

  

  Krajské město Olomouc, jehož historie sahá do počátku osídlování našeho území, leží v samém srdci Hané, jedné z nejúrodnější oblasti u nás. Podle archeologických nálezů víme, že první osídlení zde bylo již před 40 000 lety. S rozvojem obchodních cest vzrůstal i význam Olomouce. Po připojení Moravy k Čechám zde bylo sídelní město.

 

   Na počátku 11.stol. zde byl postaven první hrad, založeno biskupství a postaveny první kostely a kláštery. Rokem 1306 se Olomouc smrtí krále Václava III. zapsal do dějin, protože jeho smrtí vymřel rod Přemyslovců po meči. V 15. stol. se v Olomouci nechal prohlásit za českého krále Matyáš Korvín. V průběhu staletí se v Olomoucem prohnalo několik válek, obléhání, morových útrap a požárů. Poslední velká zkouška přišla v roce 1997, kdy město zasáhla mohutná povodňová vlna. Město se však vždy dokázalo vzchopit a nás dnes čeká moderní město s velkým množstvím památek.
V samotném centru nás čeká velké náměstí, které má dvě části Horní a Dolní náměstí. Na každém náměstí nás zaujme množství kašen a taky to, že se na každém náměstí nachází morový sloup. Kašny obsahují náměty z antické mytologie a vznikaly v době baroka – např. Herkulova, Neptunova nebo Jupiterova. Nejmladší Ariónova kašna pochází z r. 2002.

  Mariánský morový sloup je dominantou Dolního náměstí. Vznikl v letech 1716–1723 na paměť obětí moru, který město postihl v letech 1713-1715. Na sloupu najdeme sochy světců, kteří nás mají před morem chránit – např. sv. Karla Boromejského, sv. Františka Xaverského, sv. Šebestiána nebo sv. Pavlínu, která je patronkou Olomouce. Na vrcholku sloupu je umístěna socha Panny Marie Immaculaty.Olomouc - Morový sloup
Olomouc - sloup Nejsvětější Trojice

  Čestný sloup Nejsvětější Trojice je nepřehlédnutelnou dominantou Horního náměstí a taky největším seskupením barokních soch na jednom sloupu ve střední Evropě. Ve spodní části se nachází kaple, která je přes letní období přístupná. Na sloupu se nachází 18 soch světců, 12 andělů, 6 apoštolů. Ve střední části je sousoší Nanebevzetí Panny Marie, ve vrchní části sousoší Nejsvětější Trojice. Sloup byl vybudován v 18.stol. a jeho význam si uvědomovali již při stavení a svěcení, protože kromě světícího biskupa Troyera se vysvěcení sloupu účastnila i císařovna Marie Terezie a její manžel František I. Lotrinský.
Památka je na seznamu UNESCA.

  Radnice na Horním náměstí – Původní radnice ze 14.stol. shořela při jednom z velkých požárů. Dnešní radnice má své základy od poč. 15.stol. a do dnešních dnů se nám zachovaly původní klenuté místnosti nebo v kapli sv. Jeronýma unikátní kroužená klentba. Místnosti si máme možnost prohlédnout. V rámci prohlídky si můžeme prohlédnout Olomouc téměř z ptačí perspektivy, protože věž na radnici je celoročně přístupná. 

ČeskOlomouc - radnice
Olomouc - orloj

  Orloj – je umístěný na severní straně radnice. Dnešní podobu orloje máme od pol. 20.stol., protože původní výzdoba orloje byla poškozena v době osvobození. Na současném orloji najdeme mozaikovou výzdobu, která nás seznámí s prací v jednotlivých měsících roku nebo třeba s jízdou králů. Výzdobu navrhl Karel Svolinský.

  Kaple sv. Jana Sarkandera se nachází nad Horním náměstím. Jednalo se původně o městské vězení a mučírnu. Posledním umučeným je sv. Jan Sarkandr. Na místě vězení byla v poč. 18.stol. vybudovaná barokní kaple, současná podoba je z let 1909-1910. Jedná se o dvoupatrovou kapli, kde kruhovým otvorem z prostřed kaple vidíme do protorů suterénu, kde se mučírna nacházela. Na svém místě najdeme i mučící kolo, na kterém byl světec lámán a mučen. Dále zde máme studnu, jejíž pramen podle pověsti vytryskl po Janově smrti.
Jan Sarkandr byl kanonizován Janem Pavlem II. 21. května 1995 v Olomouci.

.

Olomouc - Kaple sv. Jana Sarkandera
Olomouc - Fontána Pramen živé vody sv. Jana Sarkandra


Fontána Pramen živé vody sv. Jana Sarkandra se nachází na malém prostranství před kaplí sv. Jana Sarkandra. Fontána nás zaujme svou výškou a barvou, kterou jí dodává granit, z kterého je vyrobena. Fontána zobrazuje protiklad dobra a zla. Zlo symbolizují hadi, triumfující dobro a věčný život symbolizují klíny zatloukané při ukřižování a kvetoucí Kristovy rány věčně omývané vzhůru směřující Sarkandrovou vodou.
Fontána byla vytvořena v r. 2007.

Další fotografie:  Zde

Odkaz: Krajské město Olomouc

OdkazOlomoucký kraj

Poloha na mapě:  Ukázat na mapě

 
< Předch.   Další >


 
E-počasí.cz
 
rekreace - bslo03 rekreace - bslo04 zámky - bslo05 výlet - strslo03 zámky - strslo04 rekreace - bslo06 výlet - bslo07 hrady - bslo08