výletníček levh výletníček prah
Tipy na výlet pro rodiny i jednotlivce, možnosti ubytování, rekreace a dovolené, hrady a zámky, zajímavá místa vhodná k navštívení. mapa CR Jihočeský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Pardubický kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Ústecký kraj kraj Vysočina Jihomoravský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj
         
zámky - levd zámky - prad
dovolená - bslo001 dovolená - bslo002 dovolená - bslo003 dovolená - strslo zámky - strslo02 hrady - bslo004 zámky - bslo005 dovolená - bslo006
 
Tipy na výlet, dovolená v ČR - podle krajů 
Vloženo Foto = Fotografie

 
 

Prostějov

Tisk E-mail
Města
Prostějov - nová radnice

   Město Prostějov se nachází asi 12 km jihozápadně od krajského města Olomouc. První zmínky o obci jsou od pol. 13. stol., kdy se v místech dnešního hlavního náměstí nacházela trhová ves s mýtem. Postupný vývoj vsi, přes městečko je završen povýšením na město v r. 1390.

 

   V této době získali Prostějov páni z Kravař a připojili ho k Plumlovskému panství, které patřilo v letech 1495 - 1599 pánům z Pernštejna a v letech 1599 - 1848 rodu Lichtenštejnů

  Pod jejich vládou došlo ve městě např. k výstavbě kamenných hradeb, k zániku augustiniánského kláštera a později k založení kláštera milosrdných bratří a kapucínského hospice, ale i k ničivému vpádu Švédů nebo k velkému požáru. Díky vzniku židovské obce v pol. 15. stol. se Prostějov postupně stává významným obchodním a průmyslovým střediskem a to především v textilním průmyslu, kdy získal ke konci 19. stol. výsadní postavení v celém Rakousku-Uhersku.
  V letech 1872 a 1890 byl podle sčítání lidu třetím největším městem na Moravě ( po Brnu a Jihlavě ).

Prostějov - portál domu

  Na začátku 20. století pokračoval kulturní a průmyslový rozvoj města, který byl později utlumen za Německé okupace a za komunistické vlády.  V současné době je zde textilní, strojírenský a potravinářský průmysl.

Prostějov - Náměstí T. G. Masaryka

  Náměstí T. G. Masaryka - nachází se v místech, které bylo centrem trhové vsi již od pol. 13. století. Jeho dominantou je budova nové radnice a před ní stojící socha T. G. Masaryka. Od počátku 20. stol. má náměstí podobu malého parku se stromy a lavičkami.

  Nová radnice – sídlí zde městský úřad. Budova byla navržena a postavena na začátku 20. stol ve stylu secesním, podle návrhu profesora Karla Huga Kepky. Dominantou stavby je 66 m vysoká věž, která měla být původně uprostřed stavby, ale původně navržené pravé křídlo nebylo nikdy dostavěno.

Prostějov - nová radnice
Prostějov - stará radnice

  Stará radnice byla postavena ve 20. letech 16. století a svému původnímu účelu sloužila až do roku 1850. Od roku 1905 je využívána jako muzeum Prostějovska. V průběhu let se její vzhled několikrát změnil. V prvním patře byla zasedací síň a městský úřad. Druhé patro bylo na začátku 20. stol přestavěno na výstavní prostory muzea. V přízemí se nacházela zbrojnice a skladovací prostory. V přední části přízemí se nacházely kóje s kupeckými krámky, které byly v provozu až 50. let 20. století.

  Zámek byl vystavěn počátkem 16. stloetí jako čtyřkřídlá stavba Janek z prštějna, který si Prostějov vybral pro výstavbu svého sídla. V roku 1643 byl ale zámek vyleněn Švédy a od té doby už nebyl používán jako panské sídlo. Výzdoba pseudorenesančními sgrafity byla vytvořena v roce 1900-1901.

Prostějov - zámek
Prostějov - kostel Povýšení sv. Kříže a bývalý klášter augustiniánských kanovníků


  Farní kostel Povýšení sv. Kříže a bývalý klášter augustiniánských kanovníků byl založen Petrem z Kravař koncem 14. století. Původně zde byl postaven trojlodní kostel Navštívení Panny Marie s přilehlým klášterem, který však byl začátkem 15. stol. vypálen husity. Na začátku 16. stol byl kostel obnoven městskou obcí, ale roku 1697 kostel vyhořel. Při opravě byla zaklenuta loď kostela a upraven vstup ze severní strany. Ve 20. letech 18. stol dostala kostelní věž dvojitou barokní báň.

  Mariánský sloup z roku 1714 stojí v malém parčíku na náměstí T. G. Masaryka před budovou nové radnice.

Prostějov - mariánský sloup
Prostějov - Dům U měsíčka


  Dům U měsíčka vznikl spojením dvou původních gotických domů. U prostřed domu se nachází průchod se zachovalou gotickou klenbou. Ve střední části vyvýšené fasády se nachází mozaika zobrazující Pannu Marii s Ježíškem stojící na srpku měsíce. 

 

Umístění: Olomoucký kraj;  asi 12 km jihozápadně od Olomouce

Odkaz:  www.mestopv.cz

             www.proprostejov.eu

Poloha na mapě:  Ukázat na mapě

 
< Předch.   Další >


 
E-počasí.cz
 
rekreace - bslo03 rekreace - bslo04 zámky - bslo05 výlet - strslo03 zámky - strslo04 rekreace - bslo06 výlet - bslo07 hrady - bslo08