výletníček levh výletníček prah
Tipy na výlet pro rodiny i jednotlivce, možnosti ubytování, rekreace a dovolené, hrady a zámky, zajímavá místa vhodná k navštívení. mapa CR Jihočeský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Pardubický kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Ústecký kraj kraj Vysočina Jihomoravský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj
         
zámky - levd zámky - prad
dovolená - bslo001 dovolená - bslo002 dovolená - bslo003 dovolená - strslo zámky - strslo02 hrady - bslo004 zámky - bslo005 dovolená - bslo006
 
Tipy na výlet, dovolená v ČR - podle krajů 
Vloženo Foto = Fotografie

 
 

Zámek Nový Hrad

Tisk E-mail
Zámek Nový Hrad

   Zámek Nový Hrad najdeme v Jimlíně. První zmínky o Jimlíně pochází z 13. století. Ve století 14. zde stávala tvrz, jejímž zakladatelem byl Záviš z Jimlína.

 

Teprve roku 1465 povoluje král Jiří z Poděbrad tehdejšímu majiteli Albrechtu Bezdružickému z Kolovrat přestavbu tvrze na kamenný hrad. Stavba trvá 9 let a během ní se Albrecht začíná nazývat Novohradským.

Nový Hrad

  V dalších letech se na hradě vystřídalo několik majitelů za nichž probíhaly renesanční úpravy, byli jimi Jan z Lobkovic, páni z Liběchova, Vřesovcové z Vřesovic. Jim bylo panství po bitvě na Bílé hoře konfiskováno a roku 1630 jej zakupuje Jan z Aldringen. Po jeho smrti připadá Premonstrátům ze Strahova, ti začínají s prvními barokními úpravami zámku zpustošeného třicetiletou válkou a vzpourami poddaných. Roku 1670 zakupuje Nový Hrad Gustav Adolf z Varrensbachu, za jeho správy prochází zámek největší barokní přestavbou a stává se honosným panským sídlem. Po jeho smrti se stává majitelkou zámku Anna Barbora z Löweneggu, která svým rozmařilým způsobem života uvrhla panství do dluhů.  Za sedmileté války je navíc zpustošeno postupujícími vojsky.

 

Kníže Josef ze Schwarzenbergu kupuje zámek ve zbídačeném stavu roku 1767, provádí celkovou rekonstrukci a umisťuje sem svou hospodářskou a vrchnostenskou správu. Za Napoleonských válek slouží zámek jako vojenský lazaret, po té zde 20 let sídlí císařská jízda. Schwarzenberská správa je přesunuta do Postoloprt, zámek už není opravován a je využíván pouze jako hospodářské zařízení. Od roku 1949 zde sídlí JZD, mizí veškeré vnitřní vybavení a zámek nadále chátrá až do poloviny 80. let, kdy se začíná s postupnou rekonstrukcí, která pokračuje až do dnešní doby.

   Bez průvodce
V návštěvní době zámku jsou pro veřejnost zpřístupněna všechna tři nádvoří. Z prvního nádvoří se po schůdcích dostanete do zrekonstruované barokní zahrádky na jižní straně zámku.
Na druhém nádvoří naleznete vchod do podzemních koňských stájí, které byly vybudovány Gustavem Adolfem z Varrensbachu z obraných hradních příkopů.
Na třetím nádvoří se nejdříve můžete vypravit do sklepení pod zámeckou věží, tuto výpravu nedoporučujeme slabším povahám a návštěvníkům s alergií na draky. Potom po dosti strmých schodech vystoupáte až na ochoz zámecké věže, která poskytuje daleký rozhled do okolní krajiny (pokud zrovna není mlha).

 

Nový Hrad
S průvodcem
 
Kuchyně

 I. Zámecký okruh
Vaše prohlídka začne v přízemí východního křídla, kde můžete vidět zachovalé části gotických fresek, přes svatební salonek projdete do chodby před kaplí sv. Josefa se sochami sv. Jana Nepomuckého a sv. Antonína Paduánského. Přes další místnost se dostanete až do černé kuchyně se zachovalým stolokrbem. Po schodech pak vystoupáte do prvního patra, kde si v arkádové chodbě můžete prohlédnout erby vlastníků Novohradského panství. Následují obytné místnosti východního křídla, v nichž se zachovala unikátní kolekce dřevěných záklopových malovaných stropů. Kromě ložnice a salonku uvidíte "starou" hradní kapli a také zapůjčenou soukromou sbírku historických šicích strojů pana Hvězdy z Loun. Přes chodbu se dostanete do barokního sálu a následně do dvou menších salonků. V jednom ze salonků uvidíte více než 40 papírových modelů hradů, zámků a kostelů vytvořených paní Janou Žuravnyjovou z Loun. Klenby těchto místností jsou bohatě zdobeny štuky, které zřejmě pochází z dílny Francesca Caratiho a freskami s mytologickou a alegorickou tématikou.

 

 Následuje prohlídka kaple sv. Josefa a to přímo z kůru, kde dříve stávaly barokní varhany, ty byly však zničeny po roce 1947 stejně jako další vybavení kaple. Dnes v kapli můžete vidět barokní oltář zapůjčení z kostela Nanebevzetí panny Marie v Letově u Podbořan. Po návratu na nádvoří pokračuje prohlídka místnostmi severního křídla, kde můžete vidět zrestaurovanou barokní sušárnu z roku 1760. Dále jsou zde umístěny předměty ze sbírek Oblastního muzea v Lounech, ty připomínají včelařskou tradici tohoto kraje. Dále uvidíte truhlářskou dílnu s historickým vybavením a prádelnu s mandlem a ukázkami prvních modelů praček.

 

Nový Hrad

 

Nový Hrad

 II. Zámecký okruh - Četnické humoresky, Šikovné ruce našich sousedů

Ten začíná v kapli sv. Josefa a pokračuje prohlídkou Rytířského sálu. V sále je momentálně instalována výstava Šikovné ruce našich sousedů, která vznikla u příležitosti pořádání Her Mikroregionu Lounské Podlesí. Výstava je vytvořena z výrobků a uměleckých děl obyvatel obcí sdružených v Mikroregionu. Naleznete na ní od obrazů přes dřevěné marionety až po košíky pletené z pedigu nebo ručně malované hedvábné šátky. Pak už se prohlídka přesune do východního křídla, kde je instalována výstava Četnické humoresky. Kromě 40 kostýmů ze seriálu a bezpočtu fotografií se celou výstavou prolíná detektivní příběh Vražda továrníka Skalského. Pozorný návštěvník by měl na konci prohlídky odhalit továrníkova vraha.

 

 

Otevřeno: út - ne

 Duben

 9.00 - 16.00 hod. - víkendy

10.00 - 15.00 hod. - út - ne

 Květen

10.00 - 17.00 hod.

 Červen - srpen

9.00 - 17.00 hod.

 Září

10.00 - 17.00 hod.

 

Vstupné

 Plné: I. nebo II. okruh

60,-

 Snížené  I. nebo II. okruh

40,-

 Rodinné  I. nebo II. okruh (2 + max 3 děti do 15 let)

180,-

 Plné kombinace  I. a II. okruh

100,-

 Snížené  kombinace  I. a II. okruh

60,-

 Rodinné kombinace  I. a II. okruh (2 + max 3 děti do 15 let)

240,-

 

Nový Hrad

 


Akce:

 ČERVENEC - SRPEN:
•    Zámecké kulturní léto - přijďte strávit prázdninový víkendový podvečer na Nový Hrad, připravujeme pro Vás koncerty a divadelní představení
•    28. července DRH - Noc v čase slunovratu - divadelní představení na motivy W. Shakespeara
•    4. srpna Mošny - koncert folkové vokální skupiny z Brna
•    11. srpna Suchdolské Divadlo - Pohádka pro děti v odpoledních hodinách, Ženský sněm - divadelní představení
•    26. srpna BIG-BAND konzervatoře Teplice - hudební loučení s prázdninami

ZÁŘÍ:
•    8. září Vítání nového školního roku
•    29. září Setkání s Regimentem WIED 1762

PROSINEC:
•    8. prosince Adventní setkání na Novém Hradě


 

 Svatby na zámku
Pro zájemce nabízíme možnost uspořádání svatebního obřadu v prostorách zámecké kaple sv. Josefa, případně i svatební hostiny v party stanu na nádvoří.

Pronájmy prostor
Pro pořádání kulturních a společenských akcí, rodinných setkání, firemních školení a teambuildingů, natáčení apod.

Ubytování na zámku
V objektu Úřednického domu jsou k dispozici tři pokoje (dva dvoulůžkové, jeden třílůžkový) s vlastním sociálním zařízením, nebo se společným na chodbě. Součástí ubytování je snídaně.

 

foto: Zámek Nový Hrad

Nový Hrad

Kontakt
Zámek Nový Hrad, p.o.
Jimlín 220
44001 Louny
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
tel. 733691473, 415696216

 

Odkazy: Zámek Nový Hrad

Umístìní: Ústecký kraj

 
< Předch.   Další >


 
E-počasí.cz
 
rekreace - bslo03 rekreace - bslo04 zámky - bslo05 výlet - strslo03 zámky - strslo04 rekreace - bslo06 výlet - bslo07 hrady - bslo08