výletníček levh výletníček prah
Tipy na výlet pro rodiny i jednotlivce, možnosti ubytování, rekreace a dovolené, hrady a zámky, zajímavá místa vhodná k navštívení. mapa CR Jihočeský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Pardubický kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Ústecký kraj kraj Vysočina Jihomoravský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj
         
zámky - levd zámky - prad
dovolená - bslo001 dovolená - bslo002 dovolená - bslo003 dovolená - strslo zámky - strslo02 hrady - bslo004 zámky - bslo005 dovolená - bslo006
 
Tipy na výlet, dovolená v ČR - podle krajů 
Vloženo Foto = Fotografie

 
 

Pouť na Klimentek

Tisk E-mail
Cesty a výlety
Poutní místo sv. Klimenta

   V neděli 12.6.2011 jsme si vyrazili na pouť, která se konala na Klimentku ( na hoře sv. Klimenta u Osvětiman ).

 

  Dříve na Klimentku v buchlovských kopcích stávalo hradiště. Nebylo velké, lidé tu pracovali v lesích, možná pálili dřevěné uhlí a vesele se bavili s kupci, kteří přicházeli po obchodní cestě. Právě na hradišti měli i své místo k odpočinku před dlouhou cestou k Brnu. Právě zde se zastavili solunští bratři Cyril a Metoděj. Odtud nejspíš vycházeli na blízkou kazatelnu a zvěstovali lidem poselství, kterému moravané rozuměli. V centru hradiště byl postaven malý kostelík, jehož základy vidíme i dnes a později zde vznikl dokonce i augustiánský klášter. Po klášteru, který zanikl snad za husitských válek ani po hradišti dnes není na hoře ani památky, ale lidé na Klimentek nikdy nezapomněli a celá staletí sem chodili a modlili se jak ke sv. Klimentovi, tak i k našim věrozvěstům.

Pouť na Klimentek

  Poutní místo je na vrcholu kopce a vede k němu několik lesních cest s různou obtížností výstupu. Na kopci nás čekají základy kostelíka s kamenným oltářem, dřevěná kaple, která byla postavena v r. 1964 a zvonice sv. Gorazda.

Pouť na Klimentek

  V neděli 12.6. na Seslání Ducha svatého se zde konala hlavní pouť. Bylo hezké počasí a sešlo se zde asi 300 lidí. Z kázání nás zaujala pohádka, kterou zde kněz vyprávěl a nebyla určena jen přítomným dětem: Byl jeden dům, který byl obklopený nádhernou rozkvetlou zahradou. V domě bydlela holčička Anička. Anička měla nádhernou zahradu moc ráda a trávila v ní mnoho času. Byla šťastná. Když jí bylo 15 let, najednou se zjevil kouzelník a pravil udivené Aničce.: „Mám moc ti splnit jedno přání. Můžeš si sama vybrat. Chceš být nejkrásnější na světě? Chceš mít velké bohatství? Chceš slavu?...“ Anička se zamyslela a po chvíli kouzelníku odpověděla: „ Ne, nechci nic. Jsem spokojená a šťastná, že bydlím v nádherné zahradě.  Chci celý svůj život prožít v této nádheře.“ Kouzelník vypadal moc překvapeně a sklesle kývl hlavou. Anička žila dál spokojeně v zahradě, postupně se s ní stala nejkrásnější dívka v kraji. Chodili za ní nápadníci, ale Anička je vždy odmítla. Jednou, když byla v zahradě, tak uviděla nádherného mládence. A jak už to bývá, ihned se do něho zamilovala. Představil se jí, že je Hans, princ ze vzdálené země a chce si jí vzít za ženu. Anička byla v rozpacích, nebyla si jistá, jestli dovede žít bez své zahrady. Nakonec ale svolila. S těžkým srdcem opouštěla nádhernou zahradu a stěhovala se do cizí země. Šli dlouho, cesta vedla přes hory a louky. Když Anička uviděla nádherný zámek svého manžela, tak byla velmi smutná. Zámek byl překrásný, ale kolem zámku byl pouze písek a žádné stromy ani květiny. Anička proplakala celou noc. Ráno za ní přiběhl Hans celý radostný. „Aničko, pojď se hned podívat.“ Anička vyhlédla z okna a uviděla, že kolem celého zámku je její nádherná zahrada. Chudák kouzelník.

Celou noc plnil Aniččino přání. Anička rozdávala všem lidem kolem sebe radost a klid. A co z toho plyne i pro nás? Zkusme pro začátek aspoň jednou denně udělat někomu radost. Usmát se a pohladit druhého, říct druhému, že jsme rádi, že ho máme. V každém takovém případě kolem nás vyroste nádherná, rozkvetlá zahrada.

Klimentek

  Po skončení bohoslužby bylo pro přítomné připraveno ještě malé pohoštění a potom se již lidé začali rozcházet. Proto i my jsme vyrazili k autu a směrem k domovu.

Pouť na Klimentku se až do října koná každou první neděli v 15.00 hod.
V červenci 3.7.2011 je zde pouť a mši svatou by zde měl sloužit o.arc. Jan Graubner.

 
< Předch.   Další >


 
E-počasí.cz
 
rekreace - bslo03 rekreace - bslo04 zámky - bslo05 výlet - strslo03 zámky - strslo04 rekreace - bslo06 výlet - bslo07 hrady - bslo08