výletníček levh výletníček prah
Tipy na výlet pro rodiny i jednotlivce, možnosti ubytování, rekreace a dovolené, hrady a zámky, zajímavá místa vhodná k navštívení. mapa CR Jihočeský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Pardubický kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Ústecký kraj kraj Vysočina Jihomoravský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj
         
zámky - levd zámky - prad
dovolená - bslo001 dovolená - bslo002 dovolená - bslo003 dovolená - strslo zámky - strslo02 hrady - bslo004 zámky - bslo005 dovolená - bslo006
 
Tipy na výlet, dovolená v ČR - podle krajů 
Vloženo Foto = Fotografie

 
 

Výlet do Rájce nad Svitavou a Sloupu

Tisk E-mail
Cesty a výlety
zámek Rájec nad Svitavou

   Je sváteční úterní dopoledne a my přemýšlíme kam bychom vyjeli na výlet. Padají různé nápady jako hrad Buchlov, zámek Buchlovice, ZOO Lešná, ale nakonec vyhrává zámek Rájec nad Svitavou a poutní místo Sloup.

 


zámek Rájec nad Svitavou 

Tyto dva naše dnešní cíle jsou nedaleko od sebe a jsou historicky svázány, protože v Sloupu jsou pochováni členové rodu Salmů, kteří měli sídlo na zámku Rájec nad Svitavou.

Vyrážíme tedy směrem Brno-Svitavy a za nedlouho jsme již na místě. Zámek nacházíme hned a po zaparkování jdeme na obhlídku. Do zámeckého areálu vcházíme hlavní vstupní branou a hned od brány nás zaujme krásný pohled na celé nádvoří ve tvaru U, kterému v čele vévodí samotný zámek.

 Po nádvoří se pohybuje dost návštěvníků, kteří si fotografují a prohlíží jednotlivé budovy. Na pravé straně je zámecká restaurace, ale nás zajímá levá strana zámeckého nádvoří, kde je pokladna s informacemi o prohlídkách a proto tam hned míříme. Máme zájem o mimořádnou prohlídku sklepení pod zámkem a hlavně pod kaplí. Prohlídka je umožněna pouze dnes a ještě za týden 8.5. ( časy prohlídek – 11h, 12h, 14h, 15h ). Sklepení pod zámeckou kaplí mělo sloužit jako rodová hrobka rodiny Salmů. Na náš dotaz na platbu prohlídky nám bylo odpovězeno, že je prohlídka sklepení zdarma. Čekáme tedy na dvanáctou hodinu a už jde paní průvodkyně a odemyká dveře zámecké kaple, kde zahajujeme prohlídku. Krátce nás informuje o historii kaple a již vycházíme druhými dveřmi ven na druhou stranu zámku. Po několika metrech a pár schodech se zastavujeme u sklepních dveří, které otevírá a vcházíme do sklepení. Uvítala nás prázdná místnost s nízkou klenbou, která byla dříve asi využívána jako sklep a sklad. My se však přesunujeme do vedlejší místnosti, která se již nachází pod kaplí. Tato místnost měla ještě s další menší sousední místností sloužit jako rodinná hrobka rodiny Salmů, ale nebyla nikdy k tomuto účelu použita.

Rájec nad Svitavou - sklepení

Ve stropě je vidět obrys oválného otvoru, který vede do kaple ( v současnosti je otvor v kapli překryt dlažbou ) a původně měl sloužit k nahlédnutí do hrobky přímo z kaple. V rohu místnosti jsou vidět zbytky podstavce pod sarkofág. Jinak jsou obě místnosti prázdné, jen po stranách jsou vidět větrací otvory, kterými je přiváděn čerstvý vzduch a udržována stálá vlhkost a teplota. I přesto jsme rádi tyto prostory navštívili, protože kdo by nechtěl navštívit tajuplná zámecká sklepení…. Rozdíl teplot ve sklepení a venku je velmi patrný, když vycházíme ven. Zde taky končí prohlídka a část naší výpravy se vrací s paní průvodkyní zpět na nádvoří a část se vydává na prohlídku zámeckého parku.

Poutní místo Sloup

  Obcházíme tedy zámek a procházíme jarním parkem a prohlížíme si a fotografujeme zámek i z této strany. Nakonec se obě části naší výpravy opět setkávají u malého rybníčku nad letním kinem, kde se radí co dá. Vzhledem k tomu, že je již kolem 13.00h a naši nejmladší by se měli ještě připravovat do školy, se rozhodujeme jet dál a míříme společně k autu a odjíždíme směrem k poutnímu místu Sloup.

  Je to od Rájce jen asi jen 6-7 km, tak že za chvíli již vjíždíme do stejnojmenné obce Sloup. Poutní kostel nemusíme nijak složitě hledat, protože je již z daleka vidět a tak parkujeme na náměstí vedle kostela. Kostel bohužel není otevřen, je jen možno nahlédnout přes mříž za otevřenými hlavními dveřmi. Ale i tak na nás působí svou výzdobou, tichem a klidem který zde panuje.  Po chvíli meditací vycházíme ven zpět do ruchu běžného života a míříme na hřbitov, kde mají být uloženy ostatky členů rodu Salmů. Pomníky s jejich jmény nacházíme v levé části hřbitova a od ostatních hrobů jsou odděleny kovovým okrasným plotem. Po krátké prohlídce hřbitova míříme k autu a směřujeme zpět k Brnu, kde pozdně obědváme před další cestou směrem domů.


Po cestě se ještě krátce stavujeme v parku u zámku Slavkov, kde využíváme pozdně odpoledního slunce, které krásně osvětluje zámek ze směru od parku a pořizujeme několik fotografií a po malém občerstvení ve městě již opravdu míříme domů.


zámek Slavkov

 
< Předch.   Další >


 
E-počasí.cz
 
rekreace - bslo03 rekreace - bslo04 zámky - bslo05 výlet - strslo03 zámky - strslo04 rekreace - bslo06 výlet - bslo07 hrady - bslo08