výletníček levh výletníček prah
Tipy na výlet pro rodiny i jednotlivce, možnosti ubytování, rekreace a dovolené, hrady a zámky, zajímavá místa vhodná k navštívení. mapa CR Jihočeský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Pardubický kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Ústecký kraj kraj Vysočina Jihomoravský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj
         
zámky - levd zámky - prad
dovolená - bslo001 dovolená - bslo002 dovolená - bslo003 dovolená - strslo zámky - strslo02 hrady - bslo004 zámky - bslo005 dovolená - bslo006
 
Tipy na výlet, dovolená v ČR - podle krajů 
Vloženo Foto = Fotografie

 
 

Výlet na Helfštýn

Tisk E-mail
Cesty a výlety
hrad Helfštýn - úvod

   Je slunečné sobotní ráno a my přemýšlíme, kam bychom vyrazili. Tentokrát vyhrála zřícenina hradu Helfštýn, jehož siluetu míjíme vždy cestou do Ostravy. Vyrážíme tedy směrem Přerov a v Lipníku nad Bečvou odbočujeme z hlavní cesty směrem na Týn nad Bečvou.

 

 zřícenina hradu Helfštýn
 
Zde parkujeme a po menším upřesnění směru od „domorodců“ vyrážíme pěšky směr hrad. Cesta pro pěší je klikatá, do kopce a několikrát se protíná se silnicí, po které se dá dojet autem k parkovišti pod hradem, ale my jsme záměrně zvolili pěší cestu.

   Z vesnice jsou to asi jen 1.5 – 2 km lesem a to zase není tak velká tůra…. Asi po 15-20 minutách přicházíme k hradu. Již na první pohled je to mohutná stavba. Až později se dozvídáme, že čelní zeď hradu je 7-10 metrů silná protidělostřelecká zeď a nejspíše je i nejmohutnější zdí v Evropě. Přes most procházíme branou na první malé nádvoří, kde je jen parkoviště a zázemí zaměstnanců hradu. Proto míříme k další bráně, kde je již pokladna a začíná samotná prohlídka hradu. Platíme vstupné a hurá na hrad ( nebo do hradu ).
  Vcházíme na velké druhé nádvoří, které dle slov průvodce bylo ve své době jedno z největších. Je podlouhlého tvaru a v místě druhé brány, kterou jsme sem vstoupili, se mírně zužuje. V současnosti stáje vystřídala restaurace a původní budovy připomínají již jen díry ve zdích. V horní části nádvoří vidíme zbytky mohutného příkopu, který odděloval hospodářskou část hradu od dalších částí.
zřícenina hradu Helfštýn

Po cestě podél hradeb míříme k další bráně v pravém horním rohu nádvoří. I u této brány, tak jako i u všech ostatních bran na hradě byl v minulosti padací most.

zřícenina hradu Helfštýn

Na zdi vedle brány vidíme obrys místa, kde byla původní brána před jednou z přestaveb. Brána byla posunuta z toho důvodu, že kočáry měly za branou málo místa na průjezd. Za touto branou je strážní věž s další průjezdní branou pro povozy a kočáry, ale i menší brankou pro pěší. Všechny věže a bašty na hradě byly původně zastřešeny, ale toto zastřešení bylo strženo a zdi částečně pobořeny. Konečně se dostáváme na horní nádvoří před hlavním palácem.

 

Z nádvoří vstupujeme poslední branou na malé nádvoří hlavního hradního paláce.

Palác stojí v místě původního malého hradu a odsud hrad jeho majitelé postupně rozšiřovali směrem k první vstupní bráně. Ze samotného paláce dnes již zbyly jen obvodové zdi a prázdné otvory po oknech, ale i jeho prohlídka zaujme s představou mohutnosti a rozlehlosti paláce a i celého hradu v době jeho největší slávy. V rohu malého nádvoří stojí kruhová věž, ale i na ní se zub času hodně podepsal a dnes z ní zbyly taky již jen obvodové zdi.zřícenina hradu Helfštýn

V suterénu paláce si prohlížíme středověkou mincovnu ( která ale na hradě původně nikdy nebyla ) s replikami mincovních

zřícenina hradu Helfštýn

strojů a nakonec procházíme výstavou kovářských děl, které zde ponechali nebo zapůjčili hostující kováři. Po návratu z paláce na třetí nádvoří míříme k velké věži zvané Husitská, u které stojí dřevěné schodiště, po kterém vystupujeme do horních pater. Odsud je nádherný výhled nejen po okolí, ale i po samotném hradu. Po chvilce prohlížení okolí scházíme dolů z věže a pomalu míříme k východu z hradu.
  Naše prohlídka končí. Hrad se nám velice líbil a svou rozlehlostí se řadí k jedněm z největších, které jsme navštívili. Je zde vidět, že naši předkové byli velmi důmyslní a asi i toho důvodu se hrad řadí k těm málo hradům, které nebyly dobyty švédskými vojsky v třicetileté válce.

 

 zřícenina hradu Helfštýn
 
Při zpětném procházení hradem se ještě zastavujeme u první brány a vystupujeme po točitém schodišti na velkou čelní zeď. Zeď je opravdu velmi široká, ale i dlouhá ( 90m ) a je odsud krásný pohled do okolí a i na hrad. Zde ale již opravdu naše prohlídka končí a my vycházíme z hradu naplněni krásnými dojmy z výletu.

  Po chvíli chůze z kopce docházíme zpět do vesnice k autu a vyrážíme k domovu.

 
< Předch.   Další >


 
E-počasí.cz
 
rekreace - bslo03 rekreace - bslo04 zámky - bslo05 výlet - strslo03 zámky - strslo04 rekreace - bslo06 výlet - bslo07 hrady - bslo08