výletníček levh výletníček prah
Tipy na výlet pro rodiny i jednotlivce, možnosti ubytování, rekreace a dovolené, hrady a zámky, zajímavá místa vhodná k navštívení. mapa CR Jihočeský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Pardubický kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Ústecký kraj kraj Vysočina Jihomoravský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj
         
zámky - levd zámky - prad
dovolená - bslo001 dovolená - bslo002 dovolená - bslo003 dovolená - strslo zámky - strslo02 hrady - bslo004 zámky - bslo005 dovolená - bslo006
 
Tipy na výlet, dovolená v ČR - podle krajů 
Vloženo Foto = Fotografie

 
 

Výlet na hrad Lukov

Tisk E-mail
Cesty a výlety
hrad Lukov - úvod

   Je nedělní poledne a za okny je rozkvetlá jarní Morava. Chystáme se na výlet na zříceninu hradu Lukov. Hrad by jste našli asi 9km severně od centra Zlína, kousek od zoologické zahrady Lešná.

 

 zřícenina hradu Lukov
 
Vyrazili jsme chvilku po obědě, jako vždy jsme v plně obsazeném autě. Venku krásně svítilko sluníčko a cesta rychle uběhla.Ani si ostatní osazenstvo auta nestačila zdřímnout a už zastavujeme na parkovišti na konci vesnice Lukov.

Na hrad odsud vedou dvě cesty, ale vybrali jsme si tu schůdnější. Opouštíme parkoviště po cestě směrem do lesa a taky i do kopce. Cestou nás dojíždí, několik cyklistů, kterým, ale cestu na kole do kopce nezávidíme… V třetině cesty se na 5 minut zastavujeme na pěkné vyhlídce do kraje. Celkově asi po 15 minutové procházce jarním lesem, se na kopci mezi stromy začíná rýsovat silueta hradu s opevněním. Čím blíže k hradu jdeme tím více je vidět jeho mohutnost a rozloha. Těsně pod hradem scházíme z cesty a jdeme zkratkou rovnou k dřevěnému mostu u vchodu do hradu. Cestou k hradu a i potom na hradě potkávám další výletníky, kteří měli podobný nápad na výlet.hrad Lukov

Konečně přicházíme k dřevěnému mostu vedoucímu přes příkop ke vstupu do hradu, tedy když se dívám kolem, tak už asi v areálu hradu jsme, ale prohlídka ( na kterou chceme jít ) začíná až za mostem.

hrad Lukov - výstavka rytířského brnění

Přecházíme most a vcházíme úzkým vstupem branou pod věží ( jedinou přístupnou stojící, která má i střechu ) a zastavujeme se u pokladny. Kupujeme lístky a už vyrážíme do hradu. Musel to být opravdu velký hrad, ale v současnosti z něj zůstaly jen zbytky obvodových stěn, jedna věž nad vstupem do hradu a jedna polorozpadlá ( zvaná Svatojánská, která není přístupná ) na druhé straně areálu hradu. Ve své době to byl jeden z nejrozsáhlejších hradních komplexů na Moravě. První nepřímé zmínky o hradu pochází z počátku 13. století.

 

 centrum zříceniny hradu Lukov
 
V centru zříceniny je přístupný vstup do části sklepení, kde jsou k vidění ukázky brnění rytířů, panorama hradu v době jeho největší slávy, ukázky zbraní a úlomky vybavení a výzdoby hradu nalezené při archeologickém výzkumu. Ze sklepení se jdeme podívat nahoru na plošinu, která je nejvyšším místem hradu a je odsud krásný rozhled po areálu hradu.

 centrum zříceniny hradu Lukov
 
Při procházení po zřícenině jsou mezi jednotlivými patry hradu instalovány dřevěné schody. V zadní části hradu je v místě zřícené hradby plošina s vyhlídkou do kraje a na nedalekou skálu po které zrovna lezli horolezci. Pořizujeme nezbytnou fotodokumentaci areálu hradu a po celkové prohlídce míříme zpět k bráně. Již jsme opět venku před mostem, odkud ještě znovu fotíme panorama hradu a vyrážíme zpět k autu.

  Cesta vede z kopce, tak že to jde rychleji než nahoru a tak jsme za chvilku zpět u auta. Nasedáme a plni pěkných zážitků vyrážíme směrem k domovu.

 
< Předch.   Další >


 
E-počasí.cz
 
rekreace - bslo03 rekreace - bslo04 zámky - bslo05 výlet - strslo03 zámky - strslo04 rekreace - bslo06 výlet - bslo07 hrady - bslo08